Ózbekstan Respublikası Ǵárezsizliginiń 30 jıllıǵı múnásibeti menen Qaraqalpaqstan Respublikasınıń mámleketlik sıylıqları menen sıylıqlaw haqqında

Qaraqalpaqstan Respublikası Konstituciyası 85-statyasınıń   6-bántine muwapıq, Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesiniń Prezidiumı

 Q A R A R     E T E D I :

 Elimiz ǵárezsizligin bekkemlewdegi, onıń ekonomikalıq potencialın arttırıwdaǵı, tarawlarda júrgizilip atırǵan reformalardı tabıslı ámelge asırıwdaǵı nátiyjeli xızmetleri, elimizdi hár tárepleme rawajlandırıw hám xalqımızdıń abadan turmısın támiyinlew jolındaǵı pidákerli miynetleri, jámiyetimizde milletleraralıq doslıq hám tatıwlıqtı bekkemlew, jas áwladtı watandı súyiwshilik hám ǵárezsizlik ideyalarına sadıqlıq ruwxında tárbiyalaw hámde jámiyetlik-siyasiy turmıstaǵı belsendiligi ushın tómendegiler húrmetli ataqlar hám kókirek belgileri menen sıylıqlansın:

 

«Qaraqalpaqstan Respublikası xalıq xudojnigi»

Aytmuratov Barlıqbay Aytmuratovich – Berdaq atındaǵı Qaraqalpaq mámleketlik akademiyalıq muzıkalı teatrınıń saxnalastırıwshı xudojnigi.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen kɵrkem ɵner ǵayratkeri»

Tadjimuratov Daribay Xodjamuratovich – Ɵzbekstan kɵrkem-ɵner akademiyası Qaraqalpaqstan Respublikası bólimi aǵzası, Shımbay rayonı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına xızmet kɵrsetken artist»

Usenov Markabay Baltabaevich – Berdaq atındaǵı Qaraqalpaq mámleketlik akademiyalıq muzıkalı teatrınıń vokal artisti.

Seytmuratova Lida Daryabaevna – Ózbekstan mámleketlik filarmoniyası Qaraqalpaqstan Respublikası bóliminiń «Amu tolqını» ansambliniń ayaq oyınshısı.

Siytimov Ikromjon Maxsadbaevich – Ámiwdárya rayonı «Qilichboy» mádeniyat orayı baslıǵı.

Shamuratova Klara Ashirovna – Qaraqalpaq mámleketlik jas tamashagɵyler teatrı aktrisası.

 

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen mádeniyat xızmetkeri»

Ganieva Baxıt Sadıkovna – Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesi Apparatı ulıwma bɵlimi bas qánigesi.

Qaipnazarov Maxset Bayniyazovich – Qaraqalpaqstan Respublikası Arxiv isi basqarması baslıǵı.

Pirnazarova Aygul Pirnazarovna – Qaraqalpaqstan Respublikası I.V.Savickiy  atındaǵı mámleketlik kórkem-óner muzeyiniń etnografiya bólimi baslıǵı.

 

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen ilim ǵayratkeri»

 Ismaylov Uzaqbay Embergenovich – Tashkent mámleketlik agrar universiteti Nókis filialı Diyxanshılıq, awıl xojalıq eginleri selekciyası hám tuqımgershiligi kafedrası professorı.

 

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen jaslar ustazı»

Abdigapbarov Saparbay – Miynet nuranıyı.

Almuratov Azat Nazarimbetovich – Ámiwdárya rayonı hákimliginiń shɵlkemlestiriw-qadaǵalaw toparı jetekshi qánigesi, Ɵzbekstan mámleketlik shɵlkemleri hám jámiyetlik xızmeti xızmetkerleri kásiplik awqamı Ámiwdárya rayonlıq Keńesi baslıǵı.

Eshimbetov Xalilla Bekimbetovich – Ɵzbekstan Xalıq demokratiyalıq partiyası Qaraqalpaqstan Respublikası Keńesi baslıǵı.

Ibragimov Axmet Mamutovich – Miynet nuranıyı.

Ismaylova Abadan – Qaraqalpaq mámleketlik universiteti aǵa oqıtıwshısı.

Kalenov Beruniy Duysenbaevich – Ózbekstan Respublikası mámleketlik qáwipsizlik hızmeti Qaraqalpaqstan Respublikası boyınsha basqarması 63451-áskeriy bɵlimi xızmetkeri.

Romanov Tajibay Nietullaevich – “Yuksalish” ulıwma milliy háreketi Qaraqalpaqstan Respublikası aymaqlıq bólimi baslıǵı, Ɵzbekstan «Milliy tiklanish» demokratiyalıq partiyası Qaraqalpaqstan Respublikası Keńesi baslıǵı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen trener»

Jiemuratov Dauirbek Keunimjaevich – Olimpiya hám milliy sport túrleri boyınsha Nókis joqarı sport sheberligi mektebi qılıshpazlıq sport túri boyınsha trener-oqıtıwshısı.

Kim Robert Sergeevich – Olimpiya ham milliy sport túrleri boyınsha Nókis joqarı sport sheberligi mektebi taekvondo VTF sport túri boyınsha trener-oqıtıwshısı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen sportshı»

 Boltaboev Sharofiddin  Pulat óǵli – Sporttıń dzyudo túri boyınsha Ózbekstan milliy saylandı komandası aǵzası.

Berdimuratov Jalgasbay Karlibay uli – Sporttıń grek-rim gúresi túri boyınsha Ózbekstan milliy saylandı komandası aǵzası.

Dayibekova Zaynab Kazbekovna – Ózbekstan mámleketlik dene tárbiya hám sport universiteti Nɵkis filialı studenti, qılıshpazlıq sport túri boyınsha Ózbekstan milliy saylandı komandası aǵzası.

Mamutov Sherzod Azamatovich – Qaraqalpaq mámleketlik universiteti studenti, qılıshpazlıq sport túri boyınsha Ózbekstan milliy saylandı komandası aǵzası.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen densawlıqtı saqlaw xızmetkeri»

 Artikov Adil – Qaraqalpaqstan Respublikası  U.Xalmuratov atındaǵı Respublikalıq kóp tarmaqlı medicina orayınıń reanimaciya-anesteziologiya bólimi shıpakeri.

Mambetkarimov Gayrat Abdikarimovich – Qaraqalpaqstan medicina institutı pediatriya kafedrası baslıǵı.

Turemuratov Timur Kalbaevich – U.Xalmuratov atındaǵı Respublika kɵp tarmaqlı medicina orayı nevrologiya bɵlimi baslıǵı.

Tadjiev Botir Mirxashimovich – Respublika qánigelestirilgen epidemiologiya, mikrobiologiya, juqpalı hám parazitar kesellikler ilimiy-ámeliy medicina orayı direktorı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen jurnalist»

 Nurillaev Joldasbay – Taqıyatas rayonındaǵı 4-sanlı ulıwma bilim beriw mektebiniń dɵretiwshi úgit-násiyatshısı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen ekonomist»

Abdalieva Gulaim Rafikovna – Qaraqalpaqstan Respublikası Investiciyalar hám sırtqı sawda ministrliginiń bɵlim baslıǵı.

Djumamuratov Ruslan Tanatarovich – Ózbekstan Respublikası Oliy Majlisi Nızamshılıq palatası deputatı

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen yurist»

Adilov Abılay Agitaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası sudı baslıǵınıń orınbasarı – jınayat isleri boyınsha sudlaw kollegiyası baslıǵı.

Nurjanov Azat Djanabaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası Ministrler Keńesiniń mobilizaciyalıw, huqıq qorǵaw uyımları hámde ayrıqsha jaǵdaylar máseleleri boyınsha bɵlimi bas qánigesi.

Reymova Zuxra Abatbaevna – Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesiniń Nızamlılıq, sud-huqıq hám korrupciyaǵa qarsı gúresiw máseleleri boyınsha komitet baslıǵı.

Shılmanov Joldasbay Djanabaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası Ishki isler ministrligi jınayat qıdırıw basqarması baslıǵınıń birinshi orınbasarı – ɵzgeler múlkin talan-taraj etiwge qarsı gúresiw bɵlimi baslıǵı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen sanaat xızmetkeri»

Aminov Aminboy Atoxonovich – «Urgenchtransgaz» unitar kárxanası direktorı.

Raxmetov Serikbay Xalbaevich -Ellikqala rayonı “AGRO EKSIM GOLD” juwapkershiligi sheklengen jámiyeti shɵlkemlestiriwshisi.

Trubnikov Oleg Gennadievich – «Taqıyatas ıssılıq elektr stanciyasi» akcionerlik jámiyeti úskenelerdi ońlaw hám sınaw uchastkası turbinaların retlew sisteması ustası.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen transport xızmetkeri»

Radjapov Gafurjan Yuldashevich – Miynet nuranıyı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen kommunallıq, turmıs hám sawda salası xızmetkeri»

Dosnazarov Adilbek Alliyarovich – Qaraqalpaqstan Respublikası úy-jay kommunallıq xızmet kɵrsetiw ministri.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen awıl xojalıǵı xızmetkeri»

Adenbaeva Turdigul – Qońırat rayonı «Altınkɵz-Sartur» biolaboratoriyası baslıǵı.

Qdırniyazov Orazbay Maxamatdinovich – Qaraózek rayonı “Elesta” fermer xojalıǵı baslıǵı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen irrigator»

Primov Ulugbek-Kutlimurat Alimbaevich – Beruniy nasos stanciyaları hám energetika basqarması baslıǵı.

«Qaraqalpaqstan Respublikasına miyneti sińgen sharwa»

Djumaniyazov Islambek Muminovich – Ellikqala rayonı «Islom nasl chorva» juwapkershiligi sheklengen jámiyeti baslıǵı.

“Ardaqlı nuranıy” kókirek belgisi menen:

Aimbetov Izzet Qallievich – Ózbekstan Respublikası ilimler akademiyası Qaraqalpaqstan bɵlimi qaraqalpaq tábiyiy pánler ilimiy izertlew institutı Geologiya laboratoriyası baslıǵı.

Atırawbaev Sultan – Miynet nuranıyı.

Bauatdinov Sali Shayxovich – Ɵzbekstan Respublikası ilimler akademiyası Qaraqalpaqstan bɵlimi qaraqalpaq tábiyiy pánler ilim-izertlew institutı ximiya laboratoriyası aǵa ilimiy xızmetkeri.

Dauletbaev Nurlıbay – Ózbekstan hám Qaraqalpaqstan jazıwshılar awqamı aǵzası.

Jiemuratov Turkmenbay Sadıkovich – Nɵkis mámleketlik pedagogika institutı ulıwma pedagogika hám psixologiya kafedrası docenti.

Jubantaeva Durya – Nókis qalası “Nawrız” máhálle puqaralar jıyını baslıǵınıń abadanlastırıw, qıytaq jer hám isbilermenlik máseleleri boyınsha orınbasarı.

Ibragimov Tolıbay Tursınbay ulı – Miynet nuranıyı.

Kogay Evgeniy Aleksandrovich – Olimpiya milliy sport túrleri boyınsha Nɵkis sport mektebi basketbol boyınsha trener-oqıtıwshısı.

Kaukıshev Murat Kosbatırovich – Olimpiya milliy sport túrleri boyınsha Nɵkis sport mektebi erkin gúres boyınsha trener-oqıtıwshısı.

Matyakubov Baxtiyor Kodirovich – Beruniy rayonı sanitariya epidemiologiyalıq tınıshlıq hám jámiyet salamatlıǵı bɵliminiń epidemiologiya hám immunoprofilaktika bɵlimi baslıǵı.

Madiyarov Baxtiyar Smetovich – “Qaraqalpaqfilm” kinostudiyası direktorı

Matkeshov Qrıqbay  – Miynet nuranıyı.
        (marhum)

Orazshaev Mirzamurat Allamuratovich – Xojeli rayonı “Máhálle” qayırqomlıq fondı baslıǵı.

Rimov Ashirbay – Miynet nuranıyı.

Smaylov Bisen – Miynet nuranıyı.

Tadjiniyazov Sultan Saparbaevich – Ámiwdárya rayonı medicina birlespesi xirurgiya bɵlimi urolog-xirurg shıpakeri.

Tarixov Maksetbay Ametovich – Nókis qánigelestirilgen mádeniyat mektebi oqıtıwshısı.

Tursınbekov Jarılqap – Miynet nuranıyı.

Utemuratov Kengesbay Eshmuratovich – Miynet nuranıyı.

Shamshetov Sarsenbay Nuratdinovich – Ɵzbekstan awıl xojalıǵı ilimiy islep shıǵarıw orayınıń Qaraqalpaqstan Respublikası bɵlimi baslıǵı.

Yuldashev Rustem – Miynet nuranıyı.

 

«Watan pidayısı» kókirek belgisi menen:

Almaganbetova Ulbosın Kartjanovna – Qaraqalpaqstan Respublikası kɵp tarmaqlı medicina orayınıń gematologiya bɵliminiń baslıǵı.

Atabaev Amangeldi Aytbaevich – Qońırat rayonı irrigaciya bóliminiń 6-dárejeli ekskavator mashinisti.

Annaev Narbay Asamatdinovich – «Uz-Kor Gas» qospa kárxanası juwapkershiligi sheklengen jámiyeti baslıǵınıń orınbasarı.

Bayjanov Gulmurat Sayitovich – Xojeli rayonı “Anvar Qańlı” fermer xojalıǵınıń traktorshısı.

Baymuratova Jamilya Gaybullaevna – Nókis qalalıq emlewxanasınıń nevrologiya bólimi baslıǵı.

Begaliev Salamat Maksetbaevich – Respublika qıstawlı medicinalıq járdem ilimiy orayınıń Qaraqalpaqstan filialı direktorı.

Berdimuratova Jamilya Menglibekovna  – «Ózbekekspertiza» akcionerlik jámiyetiniń «Qoraqalpoqekspertiza» juwapkershiligi sheklengen jámiyetiniń sıńar xojalıǵı direktorı.

Bekmuratov Toqtasın Atamuratovich – Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesi Apparatı málimleme-tallaw bɵlimi baslıǵı.

Genjemuratov Jetkerbay Jamgurbaevich – Qaraózek rayonı mádeniyat bólimine qaraslı oraylıq mádeniyat orayınıń “Aydın” qosıq-oyın xalıq jámááti kórkem basshısı.

Erejepov Artıqbay Abıllaevich – Nɵkis qalası 1-sanlı Esjan baqsı atındaǵı balalar kɵrkem-ɵner mektebi direktorı.

Ernazarov Rustam Reymbaevich – Olimpiya hám milliy sport túrleri boyınsha Nókis joqarı sport sheberligi mektebi grek-rim gúresi trener-oqıtıwshısı.

Jaksımuratov Quwanıshbay Berkinbaevich – Ózbekstan «Milliy tiklanish» demokratik partiyası Qaraózek rayonlıq Keńesi baslıǵı.

Israilov Umidjan Tulkunovich – «Uz-Kor Gas» qospa kárxanası juwapkershiligi sheklengen jámiyeti baslıǵı.

Ismetullaev Ongalbay Pishatdinovich – Qanlıkól rayonı abadanlastırıw basqarmasınıń átiraptı, kóshelerdi hám maydanshalardı mexanizm hám qol járdeminde tazalaw bólimi jumısshısı.

Kazakov Baxramjon Allayarovich – Qaraqalpaq mámleketlik universitetiniń «Dene mádeniyatı» kafedrası aǵa oqıtıwshısı.

Maxambetov Naǵmet Raxmetovich – Moynaq rayonı ishki isler bɵliminiń huquqbuzarlıqlar profilaktikası bɵlimi profilaktika inspektorı.

Mkrtıchev Tigran Konstantinovich – Qaraqalpaqstan Respublikası I.V.Savickiy atındaǵı mámleketlik kórkem-óner muzeyiniń direktorı.

Mustafaev Jaxongir Ibodullaevich – «Qońırat soda zavodı» juwapkershiligi sheklengen jámiyeti bas direktorı.

Palıbekov Kayrat Almatbaevich – Bozataw rayonı abadanlastırıw basqarması baslıǵı.

Pirniyazova Natalya Vasilevna – Qaraqalpaq mámleketlik universiteti «Pedagogika hám psixologiya» kafedrası aǵa oqıtıwshısı.

Seytimbetov Aybek Baxtiyarovich – Qaraqalpaqstan Respublikası Ministrler Keńesiniń Málimleme-tallaw basqarması baslıǵı.

Satullaev Bayrambay Sharafatdinovich – Olimpiya hám milliy sport túrleri boyınsha Nókis joqarı sport sheberligi mektebi dzyudo sport túri trener-oqıtıwshısı.

Tursınbaev Muratbay Erejepbaevich – «Respublika arnawlı baylanıs baylaması» mámleketlik unitar kárxanası Qaraqalpaqstan Respublikası arnawlı baylanıs baylaması baslıǵı.

Turımbetov Abat Jalgasbaevich – Moynaq rayonı toǵay xojalıǵı jumısshısı.

Utegenov Baxadır Uzakbaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesi Apparatı shɵlkemlestiriw-qadaǵalaw bɵlimi baslıǵı.

Xudaybergenov Omirbay Urazbaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası Prokuraturasınıń bɵlim baslıǵı.

Xajibaev Amanboy  Bazarboevich – “Qaraqalpaq suw támiynatı” juwapkershiligi sheklengen jámiyetine qaraslı Ámiwdárya rayonı filialı ustası.

Xojekeev Batırbay Saparbaevich – Qaraqalpaqstan Respublikası Joqarǵı Keńesi Apparatı komitetler menen islesiw bɵlimi baslıǵı.

Shımbergenov Azat Adilbaevich – Nókis qalası “NUKUS EVRO STROY” juwapkershiligi sheklengen jámiyeti direktorı.

«Úmit ushqını» kókirek belgisi menen:

Dauletbaeva Miyasar Kilishbaevna – Nɵkis qalası 1-sanlı qánigelestirilgen mektep oqıwshısı.

Jumamuratova Xurliman Polat qızı – Nɵkis qalası 12-sanlı ulıwma bilim beriw mektebiniń jaslar jetekshisi.

Sarsenbaev Dauletbay Baktibaevich – Qaraqalpaq mámleketlik universiteti magistrantı.

Sadikov Kamal Oktyabr uli – Qaraqalpaq mámleketlik universiteti studenti.

Tatlımuratova Jansulıw Alibekovna – Nɵkis olimpiya rezervleri kolledji oqıwshısı.

Yusupbaeva Shaxribanu Alliyar qizi – Shomanay rayonı “Shomanay-Shamenay” juwapkershiligi sheklengen jámiyeti baslıǵı.

 

 

 

Qaraqalpaqstan Respublikası

Joqarǵı Keńesiniń Baslıǵı                                                             M.Kamalov