O’zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan Qoraqalpog’iston Respublikasining davlat mukofotlari bilan taqdirlash to’g’risida

Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutsiyasi 85-moddasining   6-bandiga muvofiq, Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesining Prezidiumi

 Q A R O R     Q I L A D I :

 Yurtimiz mustaqilligini mustahkamlashdagi, uning iqtisodiy salohiyatini orttirishdagi, sohalarda olib borilayotgan islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishdagi samarali xizmatlari, yurtimizni har tomonlama rivojlantirish va xalqimizning farovon turmushini ta’minlash yo’lidagi fidokorona mehnatlari, jamiyatimizda millatlararo do’stlik va totuvlikni mustahkamlash, yosh avlodni vatanparvarlik va istiqlol g’olyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash hamda ijtimoiy-siyosiy hayotdagi faolligi uchun quyidagilar faxriy unvonlar va ko’krak nishonlari bilan taqdirlansin:

«Qoraqalpog’iston Respublikasi xalq rassomi»

Aytmuratov Barliqbay Aytmuratovich – Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrining sahnalashtiruvchi rassomi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan san’at arbobi»

Tadjimuratov Daribay Xodjamuratovich – O’zbekiston badiiy akademiyasi Qoraqalpog’iston Respublikasi bo’limi a’zosi, Chimboy tumani.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan artist»

Usenov Markabay Baltabaevich – Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrining vokal artisti.

Seytmuratova Lida Daryabaevna – O’zbekiston davlat filarmoniyasi Qoraqalpog’iston Respublikasi bo’limining «Amu tolqыnы» ansamblining raqqosasi.

Siytimov Ikromjon Maxsadbaevich – Amudaryo tumani «Qilichboy» madaniyat markazi rahbari.

Shamuratova Klara Ashirovna – Qoraqalpoq davlat yosh tomoshabinlar teatri aktrisasi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan madaniyat xodimi»

Ganieva Baxit Sadikovna – Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesi Apparati umumiy bo’lim bosh mutaxassisi.

Qaipnazarov Maxset Bayniyazovich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Arxiv ishi boshqarmasi boshlig’i.

Pirnazarova Aygul Pirnazarovna – Qoraqalpog’iston Respublikasi I.V.Savitskiy  nomidagi davlat san’at muzeyining etnografiya bo’limi boshlig’i.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan fan arbobi»

 Ismaylov Uzaqbay Embergenovich – Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali Dehqonchilik, qishloq xo’jalik ekinlari selektsiyasi va urug’chiligi kafedrasi professori.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan yoshlar murabbiysi»

Abdigapbarov Saparbay – Mehnat faxriysi.

Almuratov Azat Nazarimbetovich – Amudaryo tumani hokimligining tashkiliy-nazorat guruhi etakchi mutaxassisi, O’zbekiston davlat tashkilotlari va jamoat xizmati xodimlari kasaba uyushmasi Amudaryo tumani Kengashi raisi.

Eshimbetov Xalilla Bekimbetovich – O’zbekiston Xalq demokratik partiyasi Qoraqalpog’iston Respublikasi Kengashi raisi.

Ibragimov Axmet Mamutovich – Mehnat faxriysi.

Ismaylova Abadan – Qoraqalpoq davlat universiteti katta o’qituvchisi.

Kalenov Beruniy Duysenbaevich – O’zbekiston Respublikasi davlat xavfsizlik xizmati Qoraqalpog’iston Respublikasi bo’yicha boshqarmasi 63451-harbiy qism xodimi.

Romanov Tajibay Nietullaevich – “Yuksalish” umummilliy harakati Qoraqalpog’iston Respublikasi hududiy bo’limi boshlig’i, O’zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qoraqalpog’iston Respublikasi Kengashi raisi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan trener»

 Jiemuratov Dauirbek Keunimjaevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo’yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi qilichbozlik sport turi bo’yicha trener-o’qituvchisi.

Kim Robert Sergeevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo’yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi taekvondo VTF sport turi bo’yicha trener-o’qituvchisi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan sportchi»

 Boltaboev Sharofiddin  Pulat o’g’li – Sportning dzyudo turi bo’yicha O’zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi.

Berdimuratov Jalgasbay Karlibay uli – Sportning yunon-rum kurashi turi bo’yicha O’zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi.

Dayibekova Zaynab Kazbekovna – O’zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filiali talabasi, qilichbozlik sport turi bo’yicha O’zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi.

Mamutov Sherzod Azamatovich – Qoraqalpoq davlat universiteti talabasi, qilichbozlik sport turi bo’yicha O’zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan sog’liqni saqlash xodimi»

 Artikov Adil – Qoraqalpog’iston Respublikasi  U.Xalmuratov nomidagi Respublika ko’p tarmoqli tibbiyot markazining reanimatsiya-anesteziologiya bo’limi shifokori.

Mambetkarimov Gayrat Abdikarimovich – Qoraqalpog’iston tibbiyot instituti pediatriya kafedrasi mudiri.

Turemuratov Timur Kalbaevich – U.Xalmuratov nomidagi Respublika ko’p tarmoqli tibbiyot markazi nevrologiya bo’limi boshlig’i.

Tadjiev Botir Mirxashimovich – Respublika ixtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan jurnalist»

 Nurillaev Joldasbay – Taxiatosh tumanidagi 4-sonli umumta’lim maktabining ijodiy targ’ibotchisi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan iqtisodchi»

Abdalieva Gulaim Rafikovna – Qoraqalpog’iston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining bo’lim boshlig’i.

Djumamuratov Ruslan Tanatarovich – O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan yurist»

Adilov Abilay Agitaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi sudi raisining o’rinbosari – jinoyat ishlari bo’yicha sudlov kollegiyasi boshlig’i.

Nurjanov Azat Djanabaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Vazirlar Kengashining safarbarlik, huquqni muhofaza qilish organlari hamda favqulodda vaziyatlar masalalari bo’yicha bo’limi bosh mutaxassisi.

Reymova Zuxra Abatbaevna – Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesining Qonuniylik, sud-huquq va korruptsiyaga qarshi kurash masalalari bo’yicha qo’mita raisi.

Shilmanov Joldasbay Djanabaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi jinoyat qidiruv boshqarmasi boshlig’ining birinchi o’rinbosari – o’zgalar mulkini talon-toroj qilishga qarshi kurashish bo’limi boshlig’i.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan sanoat xodimi»

Aminov Aminboy Atoxonovich – «Urgenchtransgaz» unitar korxonasi direktori.

Raxmetov Serikbay Xalbaevich – Ellikqal’a tumani “AGRO EKSIM GOLD” mas’uliyati cheklangan jamiyati  tashkilotchisi.

Trubnikov Oleg Gennadievich – «Taxiatosh issiqlik elektr stantsiyasi» aktsiyadorlik jamiyati uskunalarni ta’mirlash va sinov uchastkasi turbinalarini  rostlash tizimi ustasi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan transport xodimi»

Radjapov Gafurjan Yuldashevich – Mehnat faxriysi.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan kommunal, maishiy va savdo sohasi xodimi»

Dosnazarov Adilbek Alliyarovich – Qoraqalpog’iston Respublikasi uy-joy kommunal xmzmat ko’rsatish vaziri.

 

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan qishloq xo’jaligi xodimi»

Adenbaeva Turdigul – Qo’ng’irot tumani «Altыnkɵz-Sartur» biolaboratoriyasi boshlig’i.

Qdirniyazov Orazbay Maxamatdinovich – Qarao’zak tumani “Elesta” fermer xo’jaligi rahbari.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan irrigator»

Primov Ulugbek-Kutlimurat Alimbaevich – Beruniy nasos stantsiyalari va energetika boshqarmasi boshlig’i.

«Qoraqalpog’iston Respublikasida xizmat ko’rsatgan chorvador»

Djumaniyazov Islambek Muminovich – Ellikqal’a tumani «Islom nasl chorva» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

“Ardaqli nuraniy” ko’krak nishoni bilan:

Aimbetov Izzet Qallievich – O’zbekiston Respublikasы fanlar akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi qaraqalpaq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti Geologiya laboratoriyasi boshlig’i.

Atiraw’baev Sultan – Mehnat faxriysi.

Bauatdinov Sali Shayxovich – O’zbekiston Respublikasы fanlar akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi qaraqalpaq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti kimyo laboratoriyasi katta ilmiy xodimi.

Dauletbaev Nurlibay – O’zbekiston va Qoraqalpog’iston yozuvchilar uyushmasi a’zosi.

Jiemuratov Turkmenbay Sadikovich – Nukus davlat pedagogika instituti umumiy pedagogika va psixologiya kafedrasi dotsenti.

Jubantaeva Durya – Nukus shahri “Nao’rыz” mahalla fuqarolar yig’ini raisining obodonlashtirish, tomorqa er va tadbirkorlik masalalari bo’yicha o’rinbosari.

Ibragimov Tolibay Tursinbay uli – Mehnat faxriysi.

Kogay Evgeniy Aleksandrovich – Olimpiya milliy sport tүrleri bo’yicha Nukus sport mektebi basketbol bo’yicha trener-o’qituvchisi.

Kaukishev Murat Kosbatirovich – Olimpiya milliy sport turlari bo’yicha Nukus sport maktabi erkin kurash bo’yicha trener-o’qituvchisi.

Matyakubov Baxtiyor Kodirovich – Beruniy tumani sanitariya epidemiologiya osoyishtalik va jamoat salomatligi bo’limining epidemiologiya va immunoprofilaktika bo’limi boshlig’i.

Madiyarov Baxtiyar Smetovich – “Qaraqalpaqfilm” kinostudiyasi direktori.

Matkeshov Qriqbay – Mehnat faxriysi.
 (marhum)

Orazshaev Mirzamurat Allamuratovich – Xo’jayli tumani “Mahalla” xayriya fondi boshlig’i.

Rimov Ashirbay – Mehnat faxriysi.

Smaylov Bisen – Mehnat faxriysi.

Tadjiniyazov Sultan Saparbaevich – Amudaryo tumani tibbiyot birlashmasi xirurgiya bo’limi urolog-xirurg shifokori.

Tarixov Maksetbay Ametovich – Nukus ixtisoslashtirilgan madaniyat maktabi o’qituvchisi.

Tursinbekov Jarilqap – Mehnat faxriysi.

Utemuratov Kengesbay Eshmuratovich – Mehnat faxriysi.

Shamshetov Sarsenbay Nuratdinovich – O’zbekiston qishloq xo’jaligi ilmiy ishlab chiqarish markazining Qoraqalpog’iston Respublikasi bo’limi boshlig’i.

Yuldashev Rustem – Mehnat faxriysi.

«Watan pidayisi» ko’krak nishoni bilan:

Almaganbetova Ulbosin Kartjanovna – Qoraqalpog’iston Respublikasi ko’p tarmoqli tibbiyot markazining gematologiya bo’limi boshlig’i.

Atabaev Amangeldi Aytbaevich – Qo’ng’irot tumani irrigatsiya bo’limining 6-darajali ekskavator mashinisti.

Annaev Narbay Asamatdinovich – «Uz-Kor Gas» qo’shma korxonasi mas’uliyati cheklangan jamiyati  boshlig’ining o’rinbosari.

Bayjanov Gulmurat Sayitovich – Xo’jayli tumani “Anvar Qanglы” fermer xo’jaligi traktorchisi.

Baymuratova Jamilya Gaybullaevna – Nukus shahar shifoxonasining nevrologiya bo’limi boshlig’i.

Begaliev Salamat Maksetbaevich – Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining Qoraqalpog’iston filiali direktori.

Berdimuratova Jamilya Menglibekovna  – «O’zbekekspertiza» aktsiyadorlik jamiyatining «Qoraqalpoqekspertiza» mas’uliyati cheklangan jamiyatining sho’ba xo’jaligi direktori.

Bekmuratov Toqtasin Atamuratovich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesi Apparati axborot-tahlil bo’limi boshlig’i.

Genjemuratov Jetkerbay Jamgurbaevich – Qarao’zak tumani madaniyat bo’limiga qarashli markaziy madaniyat markazining “Aydыn” ashula va raqs xalq jamoasi badiiy rahbari.

Erejepov Artiqbay Abillaevich – Nukus shahar 1-sonli Esjan baqsi nomidagi bolalar san’at maktabi direktori.

Ernazarov Rustam Reymbaevich – Olimpiya va milliy sport turlari bo’yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi yunon-rum kurashi trener-o’qituvchisi.

Jaksimuratov Quo’anishbay Berkinbaevich – O’zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qarao’zak tumani Kengashi raisi.

Israilov Umidjan Tulkunovich – «Uz-Kor Gas» qo’shma korxonasi mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

Ismetullaev Ongalbay Pishatdinovich – Qanliko’l tumani obodonlashtirish boshqarmasining atrofni, ko’chalarni va maydonchalarni mexanizm va qo’l yordamida tozalash bo’limi ishchisi.

Kazakov Baxramjon Allayarovich – Qoraqalpoq davlat universitetining «Jismoniy madaniyat» kafedrasi katta o’qituvchisi.

Maxambetov Nag’met Raxmetovich – Mo’ynoq tumani ichki ishlar bo’limining huquqbuzarliklar profilaktikasi bo’limi profilaktika inspektori.

Mkrtichev Tigran Konstantinovich – Qoraqalpog’iston Respublkasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat san’at muzeyi direktori.

Mustafaev Jaxongir Ibodullaevich – «Qo’ng’irot soda zavodi» mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh direktori.

Palibekov Kayrat Almatbaevich – Bo’zatov tumani obodonlashtirish boshqarmasi boshlig’i.

Pirniyazova Natalya Vasilevna – Qoraqalpoq davlat universiteti «Pedagogika va psixologiya» kafedrasi katta o’qituvchisi.

Seytimbetov Aybek Baxtiyarovich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Axborot-tahlil boshqarmasi boshlig’i.

Satullaev Bayrambay Sharafatdinovich – Olimpiya va milliy sport turlari bo’yicha Nukus oliy sport mahorati maktabi dzyudo sport turi trener-o’qituvchisi.

Tursinbaev Muratbay Erejepbaevich – «Respublika maxsus aloqa bog’lamasi» davlat unitar korxonasi Qoraqalpog’iston Respublikasi maxsus aloqa bog’lamasi boshlig’i.

Turimbetov Abat Jalgasbaevich – Mo’ynoq tumani o’rmon xo’jaligi ishchisi.

Utegenov Baxadir Uzakbaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesi Apparati tashkiliy-nazorat bo’limi boshlig’i.

Xudaybergenov Omirbay Urazbaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Prokuraturasining bo’lim boshlig’i.

Xajibaev Amanboy  Bazarboevich – “Qoraqalpoq suv ta’minoti” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli Amudaryo tumani filiali ustasi.

Xojekeev Batirbay Saparbaevich – Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’i Kengesi Apparati qo’mitalar bilan ishlash bo’limi boshlig’i.

Shimbergenov Azat Adilbaevich – Nukus shahri “NUKUS EVRO STROY” mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori.

«Umit ushqini» ko’krak nishoni bilan:

Dauletbaeva Miyasar Kilishbaevna – Nukus shahar 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab o’quvchisi.

Jumamuratova Xurliman Polat qizi – Nukus shahar 12-sonli umumta’lim maktabining yoshlar etakchisi.

Sarsenbaev Dauletbay Baktibaevich – Qoraqalpoq davlat universiteti magistranti.

Sadikov Kamal Oktyabr uli – Qoraqalpoq davlat universiteti talabasi.

Tatlimuratova Jansuliw Alibekovna – Nukus olimpiya zaxiralari kolleji o’quvchisi.

Yusupbaeva Shaxribanu Alliyar qizi – Shumanay tumani “Shomanay-Shamenay” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari.

 

 

 

Qoraqalpog’iston Respublikasi

Jo’qorg’i Kengesining Raisi                                                         M.Kamalov