"Qoraqalpog'iston Respublikasida tadbirkorlarga qulay sharoitlar yaratishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g'risida" O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni
Qoraqalpog'iston Respublikasida tadbirkorlik faoliyatini tashkil etishni va yuqori qo‘shilgan qiymatli raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni rag'batlantirish orqali hududga investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratish, shuningdek, tadbirkorlarning takliflarini bevosita o‘rganish asosida kelgusi etti yilda rivojlantirishning belgilangan pirovard natijalariga erishish maqsadida:
1. Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasi Qoraqalpog'iston Respublikasida ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha investitsiya loyihalarini moliyalashtirish maqsadida «O‘zmilliybank» AJ, «O‘zsanoatqurilishbank» ATB va AT «Aloqabank»ga 100 million AQSh dollari ajratsin. Bunda, ushbu mablag'lar doirasida:
tijorat banklari tomonidan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun xorijiy valyutada 5 foiz, milliy valyutada 12 foiz bo‘lgan yillik stavkalarda 10 yil muddatgacha 5 yillik imtiyozli davr bilan kredit ajratiladi. Bunda, tijorat bankining marjasi xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha 1 foiz, milliy valyutadagi kreditlar bo‘yicha 2 foiz miqdorida belgilanadi;
loyihalar tijorat banklari ta'sischiligidagi investitsiya kompaniyalari tomonidan amalga oshirilib, keyinchalik ular «tayyor loyiha» sifatida tadbirkorlarga sotiladi;
tijorat banklari tomonidan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun kredit mablag'lari 5 yillik imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga Markaziy bankning asosiy stavkasidan yuqori bo‘lmagan miqdorda ajratiladi.
2. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi 2024 yil yakuniga qadar yangi loyihalarni moliyalashtirish ishlarini tashkil qilish maqsadida xalqaro moliya institutlaridan qo‘shimcha 200 million AQSh dollari miqdorida kredit mablag'lari jalb qilsin.
Bunda, ushbu mablag'larni moliyalashtirish va loyihalarni amalga oshirish mazkur Farmonning 1-bandida belgilangan shartlar asosida amalga oshiriladi.
3. Qoraqalpog'iston Respublikasida biznes muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
tadbirkorlik sub’ektlarining loyihalariga 2025 yil 1 yanvarga qadar «Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi» aktsiyadorlik jamiyati tomonidan, istisno tariqasida, investitsiya loyihalarini moliyalashtirish hamda aylanma mablag'larni shakllantirish maqsadlariga milliy va xorijiy valyutada ajratiladigan kredit miqdorining 75 foizigacha, biroq 5 mlrd so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda, kafillik shartnomasini bir tomonlama bekor qilmaslik sharti bilan kafillik taqdim etiladi;
kichik hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida investitsiya majburiyatlarini bajargan tadbirkorlarga er uchastkalarini, bino va inshootlarni xususiylashtirib berish tartibi belgilanadi;
hududda ommaviy savdolarda turgan davlat mulki ob’ektlari 3 oy muddatda sotilmagan taqdirda ularni elektron tanlov asosida eng yaxshi taklif bildirgan talabgorga investitsiya kiritish majburiyati bilan berish tartibi joriy qilinadi;
2023-2024 yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasining Nukus shahrida 1 million AQSh dollari, qolgan tumanlarida 300 ming AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish majburiyati bilan loyiha tashabbuskorlariga, shu jumladan chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalarga Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi qarori asosida er uchastkalarini to‘g'ridan-to‘g'ri uzoq muddatli ijara huquqi bilan berish tizimi joriy qilinadi;
2023-2024 yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga o‘zining qarori asosida o‘rmon fondi erlari va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan erlar tarkibidagi sug'orilmaydigan er uchastkalarining (yaylovlar, suv etib bormaydigan, unumdorligi past bo‘lgan erlarning) er fondi toifasini o‘zgartirish bo‘yicha, istisno tariqasida, vakolat beriladi.
4. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov rahbarligida Qoraqalpog'iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini yaxshilash, tadbirkorlik sub’ektlarining faoliyatida yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha doimiy faoliyat yurituvchi respublika ishchi guruhi (keyingi o‘rinlarda — Respublika ishchi guruhi) 1-ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
5. Respublika ishchi guruhi rahbari A.N. Aripov:
har oyda joyiga chiqqan holda yuzaga kelgan muammolarni o‘rgansin va ularni bartaraf etish choralarini ko‘rib borsin;
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesi Raisi A.T. Orыnbaev bilan birgalikda har chorak yakuni bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga amalga oshirilayotgan ishlar samarasi va natijadorligi to‘g'risida axborot berib borsin.
2023 — 2025 yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasida yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish va istiqbolli loyihalarga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha kichik ishchi guruhi tarkibi 2-ilovaga muvofiq;
Qoraqalpog'iston Respublikasida tadbirkorlarga qulay sharoitlar yaratishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Markaziy bank:
a) 2024 yildan boshlab har yili tijorat banklariga Qoraqalpog'iston Respublikasi uchun oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida kamida 2 trln so‘m kredit mablag'lari ajratsin;
b) quyidagi shartlar asosida kredit mablag'lari ajratish tizimini yo‘lga qo‘ysin:
oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida yangidan tashkil etilgan, hisob raqamida mablag' etarli darajada aylanmagan tadbirkorlik sub’ektlariga, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun garov ta'minotidan kelib chiqib, bazaviy hisoblash miqdorining 1 000 baravarigacha bo‘lgan miqdorda;
yoshlarni kasb-hunarga o‘rgatish hamda ishlab chiqarish jarayonidagi mutaxassislarni qayta tayyorlash, bilim va salohiyatini oshirish maqsadida ularning xorijiy davlatlarda tahsil olishlari uchun 4 yillik imtiyozli davr bilan 10 yil muddatga Markaziy bankning asosiy stavkasidan yuqori bo‘lmagan miqdorda.
9. Yoshlar siyosati va sport vazirligi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi bilan birgalikda ikki oy muddatda Xo‘jayli tumanidagi 100 gektar er maydonida «Yoshlar ijtimoiy-iqtisodiy markazi»ni (keyingi o‘rinlarda — Yoshlar markazi) tashkil etsin.
Bunda:
Yoshlar markazi hududida IT-park, loyiha ofislari, startaplar texnoparki, startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlash «innovatsion guruhlari», madaniy va ma'naviy markazlar, kutubxona hamda sport komplekslari tashkil etiladi;
Yoshlar markazida faoliyat yuritayotgan tadbirkor va yoshlarga «Mening birinchi uyim» loyihasi doirasida ko‘p qavatli va yakka tartibdagi uy-joylar quriladi;
maxsus iqtisodiy zonalar ishtirokchilari uchun qonunchilikda belgilangan soliq va bojxona imtiyozlari Yoshlar markazi hududida joylashgan tadbirkorlik sub’ektlariga ishsiz yoshlarni ish bilan ta'minlash sharti bilan tatbiq etiladi;
Iqtisodiyot va moliya vazirligi Yoshlar markazida belgilangan ob’ektlarni barpo etish uchun Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjeti mablag'lari hisobidan 2023 — 2027 yillar davomida 10 yil muddatda qaytarish sharti bilan 1 trln so‘m miqdorida ssuda mablag'lari ajratishni ko‘zda tutadi.
10. Tog'-kon sanoati va geologiya vazirligi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda 2024 yil 1 yanvarga qadar:
Qorao‘zak tumani hududidagi «Berkuttau» mis konida geologik qidiruv ishlarini yakunlasin;
20 ta istiqbolli maydonda aniqlangan ohaktosh, mineral tuzlar, qurilish toshi va qumlari, bentonit, porfirit zaxiralarini elektron auktsion savdolariga joylashtirsin.
11. Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi bir oy muddatda tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g'risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Farmon ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri, Respublika ishchi guruhi rahbari A.N. Aripov hamda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesi Raisi A.T. Orыnbaev zimmasiga yuklansin.

• Указ Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для предпринимателей в Республике Каракалпакстан"
Указ Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для предпринимателей в Республике Каракалпакстан"
В целях создания благоприятных условий для привлечения инвестиций в Республику Каракалпакстан путем стимулирования организации предпринимательской деятельности и производства конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью в регионе, а также достижения конечных результатов развития на последующие семь лет, намеченных на основе непосредственного изучения предложений предпринимателей:
1. Фонду реконструкции и развития выделить 100 миллионов долларов США АО «Узнацбанк», АКБ «Узпромстройбанк» и АК «Алокабанк» в целях финансирования инвестиционных проектов по расширению производства в Республике Каракалпакстан. При этом в рамках данных средств:
коммерческие банки предоставляют кредиты для финансирования инвестиционных проектов по ставке 5 процентов годовых в иностранной валюте и 12 процентов годовых в национальной валюте сроком на 10 лет с 5-летним льготным периодом. При этом маржа коммерческого банка устанавливается в размере 1 процента по кредитам в иностранной валюте и 2 процентов — по кредитам в национальной валюте;
проекты осуществляются инвестиционными компаниями под учредительством коммерческих банков с последующей реализацией предпринимателям в качестве «готового проекта»;
коммерческие банки предоставляют кредитные средства для финансирования инвестиционных проектов сроком на 10 лет с 5-летним льготным периодом в размере не выше основной ставки Центрального банка.
2. Министерству инвестиций, промышленности и торговли в срок до конца 2024 года привлечь дополнительно кредитные средства в размере 200 миллионов долларов США от международных финансовых институтов в целях организации работы по финансированию новых проектов.
При этом финансирование данных средств и реализация проектов осуществляются на основании условий, определенных пунктом 1 настоящего Указа.
3. Установить порядок дальнейшего улучшения бизнес-среды в Республике Каракалпакстан, в соответствии с которым:
проектам субъектов предпринимательства Акционерным обществом «Компания по развитию предпринимательства» до 1 января 2025 года в порядке исключения предоставляется гарантия в размере до 75 процентов от суммы кредита, выделяемого в национальной и иностранной валюте на цели финансирования инвестиционных проектов и формирования оборотных средств, но не более 5 млрд сумов, при условии, что договор поручительства не будет расторгнут в одностороннем порядке;
устанавливается порядок приватизации земельных участков, зданий и сооружений предпринимателям, выполнившим инвестиционные обязательства в малых и молодежных промышленных и предпринимательских зонах;
в случае, если объекты государственной собственности, находящиеся на публичных торгах на территории, не будут реализованы в трехмесячный срок, вводится порядок их предоставления заявителю, сделавшему лучшее предложение на основе электронного конкурса, с обязательством вложения инвестиций;
внедряется система предоставления в 2023-2024 годах в Республике Каракалпакстан земельных участков с правом прямой долгосрочной аренды инициаторам проектов, в том числе предприятиям с участием иностранных инвестиций с обязательством вложения инвестиций в городе Нукусе в размере 1 миллиона долларов США, в остальных районах — по 300 тысяч долларов США на основании решения Совета Министров Республики Каракалпакстан;
в 2023-2024 годах Совету Министров Республики Каракалпакстан предоставляется, в порядке исключения, полномочие по изменению на основании своего решения категории земельного фонда неорошаемых земельных участков (пастбищ, земель без доступа к воде, низкоплодородных земель), в составе земель лесного фонда и земель сельскохозяйственного назначения.
4. Создать постоянно действующую Республиканскую рабочую группу по социально-экономическому развитию, улучшению социальной и производственной инфраструктуры, устранению проблем, возникающих в деятельности субъектов предпринимательства Республики Каракалпакстан (далее — Республиканская рабочая группа) во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан А.Н. Ариповым, в составе согласно приложению № 1.
5. Руководителю Республиканской рабочей группы А.Н. Арипову:
ежемесячно изучать с выездом на места возникшие проблемы и принимать меры по их устранению;
совместно с Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А.Т. Орынбаевым вносить Президенту Республики Узбекистан по итогам квартала информацию об эффективности и результативности проводимой работы.
состав малой рабочей группы по реализации крупных инвестиционных проектов и привлечению иностранных инвестиций в перспективные проекты в Республике Каракалпакстан в 2023 — 2025 годах согласно приложению № 2;
план дополнительных мер по созданию благоприятных условий для предпринимателей в Республике Каракалпакстан согласно приложению № 3.
8. Центральному банку:
а) с 2024 года ежегодно выделять коммерческим банкам не менее 2 трлн сумов кредитных средств для Республики Каракалпакстан в рамках программ развития семейного предпринимательства;
б) на основании следующих условий внедрить систему:
выделения кредитных средств в размере до 1 000-кратного размера базовой расчетной величины исходя из залогового обеспечения для финансовой поддержки вновь созданных субъектов предпринимательства в рамках программ развития семейного предпринимательства, на счетах которых недостаточно средств;
в целях обучения профессии молодежи и переподготовки специалистов производственного процесса, повышения их знаний и потенциала, выделения кредитных средств на обучение их в зарубежных государствах в размере не выше основной ставки Центрального банка сроком на 10 лет с 4-летним льготным периодом.
9. Министерству молодежной политики и спорта совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством экономики и финансов, Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Советом Министров Республики Каракалпакстан в двухмесячный срок создать «Молодежный социально-экономический центр» (далее — Молодежный центр) на земельном участке площадью 100 гектаров в Ходжейлийском районе.
При этом:
на территории Молодежного центра будут созданы IT-парк, проектные офисы, технопарк стартапов, «инновационные группы» поддержки стартап-проектов, культурные и духовные центры, библиотеки и спортивные комплексы;
для предпринимателей и молодежи, работающих в Молодежном центре, в рамках проекта «Мой первый дом» будут построены многоэтажные и индивидуальные жилые дома;
налоговые и таможенные льготы, установленные законодательством для участников особых экономических зон, распространяются на субъекты предпринимательства, расположенные на территории Молодежного центра, при условии трудоустройства безработной молодежи;
Министерство экономики и финансов предусматривает выделение Совету Министров Республики Каракалпакстан ссуды на строительство объектов в Молодежном центре в размере 1 трлн сумов за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан в течение 2023 — 2027 годов при условии погашения в течение 10 лет.
10. Министерству горнодобывающей промышленности и геологии совместно с Министерством экономики и финансов до 1 января 2024 года:
завершить геологоразведочные работы на медной руде «Беркуттау» на территории Караузякского района;
разместить на электронных аукционных торгах запасы известняка, минеральных солей, строительного камня и песка, бентонита и порфирита, выявленные на 20 перспективных площадках.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
12. Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан, руководителя Республиканской рабочей группы А.Н. Арипова и Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А.Т. Орынбаева.