Atoqli qoraqalpoq shoiri va mutafakkiri Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini keng nishonlash to‘g'risida
Atoqli qoraqalpoq shoiri va mutafakkiri Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li o‘zining betakror va sermazmun ijodi bilan xalqimiz madaniyati va adabiyotini rivojlantirish, yosh avlodni vatanparvarlik va ezgu g'oyalar ruhida tarbiyalash, o‘zbek va qoraqalpoq xalqlari o‘rtasidagi azaliy do‘stlik va og'izbirchilikni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shgan ulkan ijodkordir. Hassos shoirning she’r va dostonlarida aks etgan gumanistik falsafiy qarashlar el-yurtimiz qalbidan chuqur joy egallagan.
Xivadagi mashhur Sherg'ozixon va Qutlimurod inoq madrasalarida tahsil olgan bu ulug' siymo nafaqat mamlakatimizda, balki butun mintaqamizda xalqchil shoir, etuk muallim va ustoz, mohir xattot sifatida shuhrat qozongani ayniqsa e’tiborga molikdir. Uning go‘zal asarlari turkman, qozoq, qirg'iz va boshqa qardosh xalqlar tomonidan ham sevib o‘qilmoqda.
Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini nishonlash YuNESKOning xalqaro yubileylar rejasiga kiritilgani ham uning ijodiy merosi umumbashariy ahamiyatga ega ekanligidan dalolat beradi.
Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'lining betakror adabiy merosini yanada keng o‘rganish va ommalashtirish hamda tavalludining 200 yilligini munosib nishonlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesi, O‘zbekiston va Qoraqalpog'iston Yozuvchilar uyushmalari, YuNESKO ishlari bo‘yicha milliy komissiya, Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi, Badiiy akademiya hamda jamoatchilik vakillarining Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini mamlakatimizda keng nishonlash to‘g'risidagi takliflari ma'qullansin.
2. Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini nishonlash bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda — Tashkiliy qo‘mita) ilovaga muvofiq tarkibda tuzilsin.
3. Tashkiliy qo‘mita (A. Aripov) bir hafta muddatda Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini nishonlash hamda uning ijodiy merosini keng targ'ib qilish bo‘yicha quyidagi vazifalarni nazarda tutuvchi chora-tadbirlar dasturini tasdiqlasin hamda uning o‘z vaqtida, sifatli bajarilishini ta'minlasin:
shoirning «Tanlangan asarlar» to‘plamini o‘zbek va qoraqalpoq tillarida nashr qilish, uning hayoti va faoliyatiga bag'ishlab yaratilgan badiiy, ilmiy-ommabop asarlarni qayta chop etish va taqdimotlarini o‘tkazish;
davlat buyurtmasiga binoan Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'lining hayoti va faoliyatiga bag'ishlangan sahna asarlari hamda «Ajiniyoz» badiiy-publitsistik filmini yaratish va ularning taqdimotlarini uyushtirish;
Nukus shahrida shoir ijodiga bag'ishlangan «Ayt, sen Ajiniyozning qo‘shiqlaridan» mavzusida mamlakatimiz yosh ijodkorlarining tanlovini, ijod maktablari o‘quvchilari o‘rtasida Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li hayoti va ijodiga bag'ishlangan insholar tanlovini o‘tkazish;
2024 yilning sentyabr oyida Badiiy akademiyaning Markaziy ko‘rgazmalar zalida Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'lining hayoti va ijodiga bag'ishlangan kitoblar, tasviriy san’at asarlari va xalq amaliy san’ati namunalari ko‘rgazmasini o‘tkazish;
2024 yilning oktyabr oyida Qoraqalpoq davlat universiteti hamda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'lining adabiy merosini o‘rganish mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyalar uyushtirish;
Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutida shoir muzeyini tashkil qilish;
Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'lining Mo‘ynoq tumanidagi qabrini obodonlashtirish va unga yodgorlik o‘rnatish, mazkur tumanda Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li nomidagi ekopark barpo etish;
mamlakatimizdagi oliy va o‘rta maxsus, professional, umumiy o‘rta ta'lim muassasalari, mehnat jamoalari va mahallalarda taniqli yozuvchi va shoirlar, olimlar ishtirokida Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligiga bag'ishlangan uchrashuv va adabiy kechalar uyushtirish;
2024 yilning noyabr oyida Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik teatrida Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligiga bag'ishlangan tantanali adabiy-badiiy xotira kechalarini tashkil etish.
4. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, «Dunyo» axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Ajiniyoz Qo‘siboy o‘g'li tavalludining 200 yilligini nishonlash bilan bog'liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
5. Ushbu qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlarni moliyalashtirish tegishli vazirlik, idora va tashkilotlarga ajratilgan byudjet mablag'lari, ularning byudjetdan tashqari mablag'lari hamda qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshirilishi belgilansin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

• О широком праздновании 200-летия выдающегося каракалпакского поэта и мыслителя Ажинияза Косыбай-улы
Выдающийся каракалпакский поэт и мыслитель Ажинияз Косыбай-улы своим неповторимым и глубоко содержательным творчеством внес достойный вклад в развитие культуры и литературы, воспитание молодежи в духе патриотизма и благородных идеалов, укрепление исторической дружбы и сплоченности узбекского и каракалпакского народов. Гуманистические и философские взгляды талантливого поэта, нашедшие отражение в его стихах и дастанах, занимают важное место в сердце нашего народа.
Заслуживает особого внимания, что этот известный творческий деятель, получивший образование в знаменитых медресе Шергазихана и Кутлимурод-инака в Хиве, обрел славу истинно народного поэта, большого ученого и наставника, искусного каллиграфа не только в нашей стране, но и во всем регионе. Его прекрасные произведения пользуются любовью также туркменских, казахских, кыргызских читателей, представителей других братских народов.
Включение празднования 200-летия со дня рождения Ажинияза Косыбай-улы в план проведения юбилейных мероприятий ЮНЕСКО также свидетельствует о том, что его творческое наследие имеет общечеловеческое значение.
В целях дальнейшего широкого изучения и популяризации уникального литературного наследия Ажинияза Косыбай-улы, достойного празднования 200-летия со дня его рождения:
1. Одобрить предложение Министерства культуры, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Союзов писателей Узбекистана и Каракалпакстана, Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО, Республиканского центра духовности и просветительства, Академии художеств и представителей общественности о широком праздновании в стране 200-летия Ажинияза Косыбай-улы.
2. Образовать Организационный комитет по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы (далее — Организационный комитет) согласно приложению.
3. Организационному комитету (А. Арипов) в недельный срок утвердить и обеспечить своевременную и качественную реализацию Программы мер по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы и широкой пропаганде его творческого наследия, предусматривающей:
издание сборника «Избранные произведения» поэта на узбекском и каракалпакском языках, переиздание художественных, научно-популярных трудов, посвященных его жизни и деятельности, а также проведение их презентаций;
создание на основании государственного заказа сценических произведений и художественно-публицистического фильма «Ажинияз», посвященных жизни и деятельности Ажинияза Косыбай-улы, а также организацию их презентаций;
проведение в городе Нукусе конкурса талантливой молодежи страны на тему «Айт, сен Ажиниёзнинг қўшиқларидан» («Спой песни Ажинияза»), а также конкурса сочинений, посвященных жизни и деятельности Ажинияза Косыбай-улы, среди учащихся творческих школ;
проведение в сентябре 2024 года в Центральном выставочном зале Академии художеств выставки книг, произведений изобразительного и народно-прикладного искусства, посвященной жизни и творчеству Ажинияза Косыбай-улы;
организацию в октябре 2024 года в Каракалпакском государственном университете и Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои международных научно-практических конференций по изучению литературного наследия Ажинияза Косыбай-улы;
создание музея поэта в Нукусском государственном педагогическом институте имени Ажинияза;
благоустройство места захоронения Ажинияза Косыбай-улы в Муйнакском районе и установление мемориала, создание в этом районе экопарка имени Ажинияза Косыбай-улы;
организацию в высших и средних специальных, профессиональных, средних общеобразовательных учреждениях страны, трудовых коллективах и махаллях встреч и литературных вечеров, посвященных 200-летию Ажинияза Косыбай-улы, с участием известных писателей, поэтов и ученых;
проведение в ноябре 2024 года в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои и Каракалпакском государственном академическом театре имени Бердаха торжественных литературно-художественных вечеров памяти, посвященных 200-летию Ажинияза Косыбай-улы.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с празднованием 200-летия Ажинияза Косыбай-улы.
5. Установить, что финансирование мер, предусмотренных настоящим постановлением, осуществляется за счет бюджетных средств, выделенных соответствующим министерствам, ведомствам и организациям, а также из внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.