O‘zbekiston Respublikasining fan va texnika, adabiyot, san’at va me’morchilik sohasidagi Davlat mukofotlarini berish to‘g‘risida
2152
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni
O‘zbekiston Respublikasining fan va texnika, adabiyot, san’at va me’morchilik sohasidagi Davlat mukofotlarini ta’sis etish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2006-yil 25-iyulda qabul qilingan PF–3781-sonli Farmoni va O‘zbekiston Respublikasining fan va texnika, adabiyot, san’at va me’morchilik sohasidagi Davlat mukofotlari kengashining 2022-yilgi Davlat mukofotlari bo‘yicha taklifiga asosan mamlakatimiz ilm-fani, adabiyoti va san’atini rivojlantirishga qo‘shgan salmoqli hissasi, jamiyatimizning ijtimoiy-iqtisodiy, ilmiy-texnik va ma’naviy-ma’rifiy hayotida alohida e’tiborga sazovor bo‘lgan, xalqaro miqyosda e’tirof etilgan fundamental tadqiqotlari, zamon talablariga javob beradigan yuksak, mazmunan dolzarb ijodiy ishlari uchun: Birinchi darajali Davlat mukofotlari quyidagilarga berilsin: fan va texnika sohasida: Sanakulov Kuvandik, Snitka Nikolay Pavlovich, Usmanov Rustamjon, Ergashev Ulugbek Abdurasulovich, Mustakimov Otabek Mannabiyevichga – “Texnologik va ishlanishi murakkab bo‘lgan oltin tarkibli ma’danlarni qayta ishlash va o‘zlashtirishning kompleks texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etish” bo‘yicha ilmiy-amaliy ishlanmasi uchun; adabiyot sohasida: Karimov Naim Fatixovichga – “Abdulla Qodiriy zamondoshlari” asari uchun; san’at va me’morchilik sohasida: Alikulov Alisher Maxmudovichga – Samarqand viloyatidagi Imom Buxoriy ilmiy-tadqiqot markazi hamda Toshkent shahridagi “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasida joylashgan “Shon-sharaf” muzeyida ishlangan mahobatli rangtasvir asarlari uchun. Ikkinchi darajali Davlat mukofotlari quyidagilarga berilsin: fan va texnika sohasida: Kvint Vladimir Lvovichga – “Amir Temurning strategik yetakchiligi: “Tuzuklar”ga izohlar” ilmiy monografiyasi uchun; san’at va me’morchilik sohasida (san’at va me’morchilik sohasida ko‘zda tutilgan 1 ta ikkinchi darajali Davlat mukofoti o‘rniga 2022 yil uchun istisno tariqasida 2 ta ikkinchi darajali Davlat mukofoti berilishi belgilansin): Mirtadjiyev Djalalitdin Tursunovichga (marhum) – mustaqillik yillarida O‘zbekistonda va bir qator xorijiy mamlakatlarda ishlangan haykaltaroshlik asarlari uchun; Muxammeddinov Najimaddinga – “Gulla-yashna, O‘zbekistonim!” simfonik poemasi, “Ayjamal” baleti va “Guloyim” operasiga yozilgan musiqiy kompozitsiyalari uchun.O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev

О присуждении Государственных премий Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры
2091
Согласно Указу Президента от 25 июля 2006 года № УП-3781 об учреждении Государственных премий Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры, а также предложениям Совета по Государственным премиям Республики Узбекистан в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры о Государственных премиях на 2022 год за весомый вклад в развитие науки, литературы и искусства нашей страны, имеющие большое значение фундаментальные исследования в социально-экономической, научно-технической и духовно-просветительской сферах жизни нашего общества, получившие мировое признание, высокохудожественные и актуальные по содержанию творческие работы, отвечающие современным требованиям присудить Государственные премии первой степени: в области науки и техники: Санакулову Кувандику, Снитке Николаю Павловичу, Усманову Рустамжону, Эргашеву Улугбеку Абдурасуловичу, Мустакимову Отабеку Маннабиевичу – за научно-практическую работу “Разработка и внедрение комплексной технологии освоения и переработки технологических и упорных золотосодержащих руд”; в области литературы: Каримову Наиму Фатиховичу – за произведение “Абдулла Кодирий замондошлари” (“Современники Абдуллы Кадыри”). в области искусства и архитектуры: Аликулову Алишеру Махмудовичу – за произведения монументальной живописи в научно-исследовательском центре Имама Бухари в Самаркандской области и Государственном музее “Шон-Шараф” мемориального комплекса “Парк Победы” в городе Ташкенте; Присудить Государственные премии второй степени: в области науки и техники: Квинту Владимиру Львовичу – за научную монографию «Стратегическое лидерство Амира Темура: комментарии к «Уложению Темура»; в области искусства и архитектуры (установить в 2022 году в виде исключения присуждение двух Государственных премий в области искусства и архитектуры второй степени вместо предусмотренной одной премии второй степени): Миртаджиеву Джалалитдину Турсуновичу (посмертно) – за скульптурные работы, созданные в годы независимости в Узбекистане и ряде зарубежных странах; Мухаммеддинову Нажимаддину – за музыкальные композиции для симфонической поэмы “Гулла-яшна, Ўзбекистоним!” (“Процветай, мой Узбекистан!”), балета “Айжамал” и оперы “Гулойим”.Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев