Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesining Raisi Nukus voqealari bo'yicha gumonlanayotganlarga jazoni engillashtirishni so'radi
2047
Nukus voqealari bo'yicha sudda Qoraqalpog'iston Jo'qorg'i Kengesi Raisi Amanbay Orinbaev ko'rsatma berdi. U suddan sudlanuvchilarning jazosini qonun doirasida engillashtirishni so'radi.
Sudlanuvchilar qilmishlaridan chin ko'ngildan pushaymon ekanliklarini bildirib, kechirim so'ragan va buni prezidentga etkazishni iltimos qilgan.
Amanbay Orinbaev sudlanuvchilar kim bo'lishidan qat’i nazar O'zbekiston fuqarolari, Qoraqalpog'iston azamatlari ekanligini, ularning iltimoslarini albatta etkazishini ma'lum qilib, sud hay’atidan sudlanuvchilarga qonun doirasida engillik berishni so'radi.

Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан в суде попросил смягчить наказание подозреваемым в нукусских событиях
2091
На суде по уголовному делу о событиях в Нукусе, проходящем в Бухаре, в субботу с показаниями выступил председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстана Аманбай Орынбаев.
Подсудимые заявили о раскаянии в своих действиях и попросили Председателя Жокаргы Кенеса донести это до президента Шавката Мирзиёева.
Председатель Жокаргы Кенеса заявил, что обязательно передаст просьбу подсудимых и попросил суд смягчить наказание в рамках закона.