Prezident Shavkat Mirziyoevning Singapurga davlat tashrifi doirasida oliy darajadagi tadbirlar – ushbu mamlakat Prezidenti Halima Yaqub va Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokaralar bo'lib o'tdi
1664
O'zbekiston-Singapur sammitidan avval Singapur Prezidentining “Istana” saroyida davlatimiz rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo'ldi.
So'ng O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sharafiga Singapurning milliy ramzi bo'lgan orxideya gulining yangi naviga nom berish marosimi bo'lib o'tdi. An’anaga ko'ra, Prezident Shavkat Mirziyoev gulning yoniga yangi turdagi orxideyaning nomi - “Shavkat Mirziyoev orxideyasi” deb yozilgan taxtachani joylashtirdi.
Shundan so'ng Prezidentlar ikki tomonlama uchrashuv o'tkazdilar. O'zbekiston va Singapur o'rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, ijtimoiy-siyosiy hayotni demokratlashtirish borasidagi islohotlar yuzasidan fikr almashildi.
So'ng “Istana” qarorgohida Prezidentimiz Singapur Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokara o'tkazdi.
Delegatsiyalar rahbarlari huzurida ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida O'zbekiston-Singapur hamkorligini yanada kengaytirishga qaratilgan 8 ta hujjat almashildi.
Ochiq va do'stona muhitda o'tgan uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoev Li Syan Lunni o'ziga qulay vaqtda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Bugunning o'zida Prezident Shavkat Mirziyoev Toshkentga jo'nab ketadi.

В рамках государственного визита президента Шавката Мирзиеева в Сингапур состоялись мероприятия на высшем уровне – переговоры с Президентом этой страны Халимой Якуб и Премьер-министром Ли Сянь Луном
1695
Узбекско-сингапурскому саммиту предшествовала официальная церемония встречи главы нашего государства, прошедшая во дворце Президента Сингапура «Истана».
Далее состоялась церемония наименования в честь Президента Республики Узбекистан нового сорта орхидеи – цветка, являющегося национальным символом Сингапура. По традиции, Президент Шавкат Мирзиёев собственноручно поместил у цветка табличку с названием нового сорта орхидеи – “Орхидея Шавката Мирзиёева”.
Затем Президенты провели двустороннюю встречу. Состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшего углубления отношений между Узбекистаном и Сингапуром, сотрудничества в области реформ по дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
Затем в резиденции “Истана” Президент нашей страны провел переговоры с Премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном.
В присутствии глав делегаций состоялся обмен 8 документами, предусматривающими дальнейшее наращивание узбекско-сингапурского сотрудничества.
В завершение встречи, прошедшей в открытой и дружественной атмосфере, Шавкат Мирзиёев пригласил Ли Сянь Луна посетить нашу страну с визитом в любое удобное для него время.
Сегодня же Президент Шавкат Мирзиёев вылетит в Ташкент.