Yoshlarga oid davlat siyosati ijrosi ko'rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoev yoshlar bandligini ta'minlash va bo'sh vaqtini mazmunli tashkil etish masalalari bo'yicha yig'ilish o'tkazdi.
Mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati manzilli va keng qamrovli. Xususan, o'tgan yili 9 ming 406 ta mahallada yoshlar etakchilari faoliyati yo'lga qo'yilib, ularning muammolarini joyida hal etish imkoniyati yaratildi. Natijada yoshlar murojaatlarini ko'rib chiqish muddati 30 kundan 5 kunga qisqardi. Ayni paytda etakchilarning tavsiyasi asosida yigit-qizlarga 25 ta yordam turlari ko'rsatilmoqda.
Yosh avlodning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish va bandligini ta'minlash maqsadida 14-30 yoshdagi 9 million nafar yoshlarning balansi shakllantirildi. Bo'sh vaqtini mazmunli tashkil etish, iqtidorini yuzaga chiqarish maqsadida 5 bosqichli “Besh tashabbus olimpiadasi” o'tkazib kelinmoqda.
Yig'ilishda bu boradagi ishlarni davom ettirib, sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarish zarurligi ta'kidlandi.
Davlatimiz rahbari bitiruvchilarni kasb-hunarga o'rgatish va ish bilan ta'minlashga qaratilgan “Hayot maktabi” dasturini amalga oshirish tashabbusini bildirdi.
Yoshlarni e’tibor va g'amxo'rlik bilan to'la qamrab olish maqsadida ular “mahalladan vazirlikkacha” tizimi orqali davlat idoralariga biriktirilishi belgilandi.
Yoshlarga ajratilayotgan mablag'larning shakllanishi va moliyalashtirish jarayonlarini raqamlashtirib, maqsadli yo'naltirish vazifasi qo'yildi. Yigit-qizlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash, biznes ko'nikmalarini rivojlantirish bo'yicha ko'rsatma berildi.
Yoshlarimiz san’at, adabiyot, sport sohalarida ham intiluvchan. Ularga bunday imkoniyatlarni yaqinlashtirish maqsadida hududlarda “Madaniyat karvoni” tadbirlari, festivallar, intellektual va sport musobaqalari o'tkaziladi. Yoshlar saylgohlari, kreativ parklar tashkil etiladi.
Yoshlarni yot g'oyalar xurujidan ishonchli himoya qilish uchun muqobil axborot resurslari yaratib, boyitib borish muhimligi aytildi.
Yig'ilishda mutasaddilar joriy yilda amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan axborot berdi.

Рассмотрен ход реализации государственной молодежной политики
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам обеспечения занятости и содержательной организации досуга молодежи.
Государственная молодежная политика в нашей стране характеризуется адресностью и широким охватом. В частности, в прошлом году в 9 406 махаллях бала налажена деятельность лидеров молодежи, создана возможность проблем молодых людей непосредственно в махалле. В результате продолжительность рассмотрения обращений молодежи сократился с 30 до 5 дней. В настоящее время юношам и девушкам по рекомендации лидеров оказывается 25 видов помощи.
В целях решения жизненно важных вопросов и обеспечения занятости молодого поколения проанализировано социальное положение 9 миллионов молодых людей в возрасте 14-30 лет. Для содержательной организации досуга и раскрытия талантов молодежи проводится «Олимпиада Пяти инициатив».
На совещании подчеркнута необходимость продолжения и выведения этой работы на качественно новый уровень.
Глава нашего государства выдвинул инициативу о реализации программы «Школа жизни», направленной на профессиональное обучение и трудоустройство выпускников школ.
Определено, что для полного охвата молодежи вниманием и поддержкой, она будет закрепляться за государственными органами посредством системы «от махалли до министерства».
Поставлена задача цифровизации процессов формирования и финансирования средств, выделяемых молодежи, обеспечения адресности этих ассигнований. Даны указания по поддержке предпринимательских инициатив, развитию деловых навыков юношей и девушек.
Наша молодежь проявляет большой интерес к искусству, литературе и спорту. Чтобы расширить доступ к условиям, создаваемым в этих сферах, на местах будут проведены мероприятия «Караван культуры», фестивали, интеллектуальные и спортивные соревнования. Будут организованы молодежные аллеи и творческие парки.
Отмечена важность создания и регулярного обновления альтернативных информационных ресурсов для надежной защиты молодежи от деструктивного влияния.
На совещании ответственные лица доложили о планах действий на текущий год.