Agrar sektorni zamonaviy qishloq xo'jaligi texnikalari bilan ta'minlashni rag'batlantirishning qo'shimcha chora-tadbirlari to'g'risida
1623
Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini etishtirishda zarur agrotexnik tadbirlarni o'z vaqtida va sifatli amalga oshirish, agrar sektorda qishloq xo'jaligi texnikasiga bo'lgan talabni qondirish, qishloq xo'jaligi korxonalarini ma'nan va jismonan eskirgan texnikalar o'rniga zamonaviy va resurs tejamkor texnikalar bilan ta'minlashni rag'batlantirish tizimini takomillashtirish maqsadida: 1. O'zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilgan qishloq xo'jaligi texnikalari xaridini davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashning quyidagi yagona tartibi 2023 yil 1 apreldan boshlab joriy qilinsin: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 11 noyabrdagi “Chirchiq shahrida qishloq xo'jaligi mashinasozlik klasterini tashkil qilish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PQ-7-son qarorida nazarda tutilgan subsidiyalar barcha mahalliy qishloq xo'jaligi texnikasi ishlab chiqaruvchi korxonalarga tatbiq etiladi; qishloq xo'jaligi korxonalari va tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan o'rnatilgan tartibda shakllantiriladigan ro'yxat bo'yicha xorijdan olib kelinadigan barcha turdagi qishloq xo'jaligi texnikalari va agregatlari hamda ularning butlovchi buyumlari va ehtiyot qismlari, istisno tariqasida, 2025 yil 1 yanvarga qadar bojxona to'lovlaridan (qo'shilgan qiymat solig'i va bojxona rasmiylashtiruvi yig'imlaridan tashqari) va utilizatsiya yig'imidan ozod qilinadi hamda tadbirkorlik sub’ektlariga erkin muomalaga chiqarish (import) bojxona rejimiga joylashtirilgan sanadan boshlab qo'shilgan qiymat solig'ini 270 kungacha bo'lgan muddatga kechiktirib to'lashga ruxsat beriladi; xalqaro moliya institutlari tomonidan lizing kompaniyalariga ajratilgan mablag'lar doirasida o'zini o'zi band qilgan shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga qishloq xo'jaligi texnikasi va agregatlarini lizingga berishga ruxsat etiladi; 2. 2023-2024 yillarda qishloq xo'jaligi texnikasi xaridini moliyalashtirish uchun jami 2,6 trillion so'm yo'naltirilsin, shundan: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 iyuldagi PQ-335-son qaroriga asosan Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan qishloq xo'jaligi texnikalarini xarid qilish uchun tijorat banklariga joylashtirilgan 100 million AQSh dollaridan 2022 yilda o'zlashtirilmasdan qolgan 670 milliard so'm (59 million AQSh dollari) miqdoridagi mablag' texnika xaridi uchun 10 foiz stavkada 10 yilga kredit ajratish uchun; 800 milliard so'm (70 million AQSh dollari) – xalqaro moliya institutlari mablag'lari hisobidan qishloq xo'jaligi texnikalarini xarid qilish uchun lizing tashkilotlariga joylashtirish hisobiga; 1,1 trillion so'm (100 million AQSh dollari) – xalqaro moliya institutlari mablag'lari hisobidan qishloq xo'jaligi texnikalarini xarid qilish uchun tijorat banklariga joylashtirish hisobiga. Bunda: xizmat ko'rsatadigan tijorat banklari tomonidan lizing tashkilotlariga kredit ajratilishida garov ta'minoti sifatida lizingga beriladigan texnikalar va sug'urta polisi qabul qilinishi mumkin; xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan mablag'lar hisobidan xaridorlarga qishloq xo'jaligi texnikalari lizing marjasi yillik 3 foizdan oshmagan stavkada 10 yilgacha bo'lgan muddatga Qishloq xo'jaligi vazirligi buyurtmasi asosida lizingga beriladi. 3. Tijorat banklariga lizing kompaniyalariga qishloq xo'jaligi texnikalarini etkazib berish uchun qarz mablag'larini garov ta'minoti sifatida sotib olinadigan qishloq xo'jaligi texnikasini, kreditning butun davri uchun qarz mablag'larini qaytarmaslik xatarlaridan 100 foiz garov sifatida sug'urta polisini yoki uchinchi shaxslarning kafilligini qabul qilish orqali ajratish tavsiya etilsin. Markaziy bank Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda o'n kun muddatda tijorat banklari tomonidan garov ta'minoti sifatida qabul qilinadigan sug'urta kompaniyalari tomonidan taqdim etiladigan qarz mablag'larini qaytarmaslik xatarlaridan sug'urta polisi (shartnomasi)ning namunaviy shaklini ishlab chiqib, amaliyotga joriy etsin. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ikki oy muddatda sug'urta bozorini takomillashtirish, xavf-xatarlarni to'g'ri baholash, ayniqsa, byudjet mablag'lari hisobidan moliyalashtirish uchun resurslar hisobiga kreditlarga nisbatan sug'urta operatsiyalari ustidan prudentsial nazoratni kuchaytirish bo'yicha taklif kiritsin. 4. Qishloq xo'jaligi vazirligi hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi har yili 1 oktyabrga qadar mahalliy va jahonning etakchi ishlab chiqaruvchilarini jalb qilgan holda keyingi yil uchun qishloq xo'jaligi texnikalarini etkazib berishning maqsadli parametrlarini ishlab chiqib, Iqtisodiyot va moliya vazirligiga taqdim etilishini ta'minlasin. Iqtisodiyot va moliya vazirligi har yili taqdim etiladigan qishloq xo'jaligi texnikalarini etkazib berishning maqsadli parametrlari va etkazib beriladigan qishloq xo'jaligi texnikalari turlaridan kelib chiqib, qishloq xo'jaligi texnikasini lizing shartlarida etkazib berishning moliyalashtirish manbalarini ularni ajratish davrlari kesimida shakllantirsin hamda Jamg'armadan mablag'lar ajratilishini ta'minlasin. 5. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining va O'zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlari ilovaga muvofiq 2023 yil 1 apreldan o'z kuchini yo'qotgan deb hisoblansin. 6. Qishloq xo'jaligi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o'zgartirish va qo'shimchalar to'g'risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin. 7. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o'rinbosari J.A.Qo'chqorov, iqtisodiyot va moliya vaziri Sh.D.Kudbiev va qishloq xo'jaligi vaziri A.B.Voitov belgilansin. Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O'zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.MIRZIYOEV

О дополнительных мерах по стимулированию обеспечения аграрного сектора современной сельскохозяйственной техникой
1532
В целях своевременного и качественного проведения необходимых агротехнических мероприятий при выращивании сельскохозяйственной продукции, удовлетворения спроса на сельскохозяйственную технику в аграрном секторе, совершенствования системы стимулирования обеспечения современной и ресурсосберегающей техникой взамен морально и физически устаревшей техники сельскохозяйственных предприятий: 1. Ввести с 1 апреля 2023 года единый порядок государственной поддержки закупки сельскохозяйственной техники, произведенной в Республике Узбекистан, в соответствии с которым: субсидии, предусмотренные постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 ноября 2021 года № ПП–7 «О мерах по созданию кластера сельскохозяйственного машиностроения в городе Чирчике», распространяются на все отечественные предприятия по производству сельскохозяйственной техники; все виды сельскохозяйственной техники и агрегатов, а также их комплектующие и запасные части, ввозимые из-за рубежа сельскохозяйственными предприятиями и субъектами предпринимательства, согласно формируемому в установленном порядке перечню в срок до 1 января 2025 года, в порядке исключения, освобождаются от уплаты таможенных платежей (кроме налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление), от уплаты утилизационного сбора, а также субъектам предпринимательства разрешается произвести уплату налога на добавленную стоимость с отсрочкой до 270 дней с даты размещения их в таможенном режиме выпуска для свободного обращения (импорт); разрешается передача в лизинг сельскохозяйственной техники и агрегатов самозанятым лицам и индивидуальным предпринимателям в рамках средств, выделенных лизинговым компаниям международными финансовыми институтами. 2. Направить на финансирование закупок сельскохозяйственной техники в 2023–2024 годах всего 2,6 трлн сумов, из них: неосвоенные в 2022 году средства в размере 670 млрд сумов (59 млн долларов США) из 100 млн долларов США, размещенных Министерством экономики и финансов в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2022 года № ПП–335 – на выделение кредитов сроком на 10 лет по ставке 10 процентов для приобретения техники; 800 млрд сумов (70 млн долларов США) – за счет размещения в лизинговых организациях на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов; 1,1 трлн сумов (100 млн долларов США) – за счет размещения в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов. При этом: коммерческие банки, оказывающие услуги, при выделении кредитов лизинговым организациям могут принимать в качестве залогового обеспечения технику, передаваемую в лизинг, и страховой полис; сельскохозяйственная техника передается в лизинг покупателям за счет средств, привлеченных от международных финансовых институтов, на основании заказа Министерства сельского хозяйства на срок до 10 лет с лизинговой маржей не более 3 процентов годовых. 3. Рекомендовать коммерческим банкам выделять заемные средства на поставку сельскохозяйственной техники лизинговым компаниям, принимая приобретаемую сельскохозяйственную технику в качестве залогового обеспечения, страховой полис или поручительство третьей стороны – в качестве 100-процентной гарантии от рисков невозврата заемных средств на весь кредитный период. Центральному банку совместно с Министерством экономики и финансов в десятидневный срок разработать и внедрить в практику типовую форму страхового полиса (договора) от риска невозврата заемных средств, предоставляемых страховыми компаниями, принимаемых коммерческими банками в качестве залогового обеспечения. Министерству экономики и финансов в двухмесячный срок внести предложения по совершенствованию страхового рынка, корректной оценке рисков, особенно по усилению пруденциального контроля за страховыми операциями в отношении кредитов за счет ресурсов для финансирования из бюджетных средств. 4. Министерству сельского хозяйства и Министерству инвестиций, промышленности и торговли с привлечением отечественных и ведущих мировых производителей ежегодно до 1 октября разрабатывать и обеспечить представление в Министерство экономики и финансов целевых параметров поставок сельскохозяйственной техники на следующий год. Министерству экономики и финансов сформировать источники финансирования поставок сельскохозяйственной техники на условиях лизинга в разрезе периодов их выделения исходя из представляемых ежегодно целевых параметров поставок сельскохозяйственной техники и видов поставляемой сельскохозяйственной техники, а также обеспечить выделение средств из Фонда. 5. Признать утратившими силу некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан с 1 апреля 2023 года согласно приложению. 6. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления. 7. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А., министра экономики и финансов Кудбиева Ш.Д. и министра сельского хозяйства Воитова А.Б. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.Президент Республики Узбекистан Ш.МИРЗИЁЕВ