Kegeylilik xotin-qizlar zamonaviy korxonada ishli bo'ldi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrifini Kegeyli tumanidagi “Aqtuba tekstil” korxonasidan boshladi.
Ilgari bu tumanda sanoat umuman yo'q edi. Iqtisodiyotni tarkibiy o'zgartirish bo'yicha qilinayotgan ishlar, hududlararo hamkorlik natijalari bu erda ham sezilmoqda. Xususan, andijonlik tadbirkorlar bilan birgalikda uchta loyiha ishga tushirildi.
Ulardan biri – “Aqtuba tekstil” yiliga 3 million donadan ziyod trikotaj ishlab chiqarish quvvatiga ega. Buning uchun Germaniya, Yaponiya va Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o'rnatilgan. 500 ta ish o'rni yaratilgan. Yiliga 6 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko'zdan kechirdi, ishchi ayollar bilan suhbatlashdi. Chekka hududlarda bunday yangi korxonalar ochilayotgani, xotin-qizlar ish bilan ta'minlanayotganining ahamiyatini ta'kidlab, buni davom ettirish bo'yicha mutasaddilarga ko'rsatmalar berdi.
Korxonaning o'zida kasb-hunarga qayta tayyorlash o'quv markazi tashkil etilgan. Unda yaqin mahallalardagi ishsiz fuqarolar hunar o'rganib, o'z yo'lini topadi.

Кегейлийские женщины получили работу на современном предприятии
Поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Каракалпакстан началась с предприятия “Актуба текстил” в Кегейлийском районе.
Ранее в этом районе не было промышленного производства. Результаты проводимой работы по структурным преобразованиям в экономике, межрегиональной кооперации находят свое воплощение и здесь. В частности, в районе совместно с предпринимателями андижанскими предпринимателями были реализованы три проекта.
В их числе предприятие «Актуба текстил», способное изготавливать более 3 миллионов трикотажных изделий в год. На предприятии установлено современное оборудование из Германии, Японии и Турции. Создано 500 рабочих мест. Планируется экспорт продукции на сумму 6 миллионов долларов в год.
Президент ознакомился с производственным процессом, побеседовал с работницами. Подчеркнув особую значимость появления таких предприятий в отдаленных районах и обеспечения на них занятости женщин, дал ответственным лицам указание продолжить работу в этом направлении.
На предприятии организован центр переподготовки. Здесь безработные жители близлежащих махаллей будут обучаться профессиям.