Prezident Nukusdagi mahallada mehmon bo'ldi
Prezident Shavkat Mirziyoev 30 mart kuni Nukus shahridagi Altin jag'is mahallasida bo'lib, aholi hayoti bilan yaqindan tanishdi.
Bu erda 4 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Mahallalardagi manzilli ishlar Altin jag'isda ham o'z natijasini bermoqda. Yaqin-yaqingacha bu manzil transportlar borishi qiyin, kommunikatsiya tarmoqlari kamchil joy edi. O'tgan yili bu er “Obod mahalla” dasturiga kiritilib, keng ko'lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borildi. Yo'l, elektr energiyasi, ichimlik suvi hamda gaz tarmoqlari yangilandi.
Mahalla binosi yangidan qurilib, uning atrofida bolalar maydonchalari, tibbiyot punkti, tadbirkorlikka ko'maklashuvchi markaz, savdo shoxobchasi tashkil etildi. Zamonaviy sport majmuasi qurib bitkazilmoqda. Bunday yaxlit majmua aholiga qulaylik yaratadi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi o'zgarishlarni ko'zdan kechirdi, aholi bilan suhbatlashdi.
– Mahallangiz obod bo'lganini, odamlar yuzidagi rozilikni ko'rib xursandman. Buni hamma joyda davom ettiramiz. Qoraqalpog'iston mahallalarini obod qilish, suv, yo'l, elektr ta'minotini yaxshilash, maktab, bog'cha va tibbiyot punktlarini qurish va ta'mirlash uchun bu yil 1,5 trillion so'm berayapmiz. Bundan tashqari, Qoraqalpog'istondagi 452 ta mahallaning har biriga to'g'ridan-to'g'ri 500 million so'mdan qo'shimcha mablag' ajratiladi. Muammoni mahallaning o'zi ko'tarsin, o'ziga pul beraylik, o'zi nazorat qilsin. Shunda sifat va manfaat bo'ladi. Odamlar rozi bo'ladi, – dedi Prezident.
Bu erda ham tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlab, yangi ish o'rinlari yaratishga e’tibor qaratilmoqda. Mahallaning eri unumdor emas. Aholi asosan xizmat ko'rsatish orqali daromad oladi. Mahallada maishiy xizmat shoxobchalari, tikuvchilik korxonalari, novvoyxona, mebelsozlik va texnik xizmat ustaxonalari bor. Kelgusida quyonchilik va baliqchilikni rivojlantirish rejalashtirilmoqda.
Mahalla bilan tanishish uzoq davom etdi. Davlat rahbari shu erlik Quo'anshbay Seytnazarov xonadonida iftorlik qildi.
Yurtimizni Navro'z shukuhi hali tark etmagan. Prezidentimiz mahalla ahlining sumalak saylida ham ishtirok etdi.
Shavkat Mirziyoev shu erda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ham suhbatlashdi.

Президент побывал в гостях в нукусской махалле
Президент Шавкат Мирзиёев 30 марта посетил махаллю Алтын-жагыс в городе Нукусе и ознакомился с жизнью населения.
Здесь проживают более 4 тысяч человек. Адресная работа в махаллях приносит свои плоды и в Алтын-жагысе. До недавнего времени было сложно добраться сюда на транспорте, в махалле не было достаточно коммуникационных сетей. В прошлом году она была включена в программу «Обод махалла», здесь проведена большая работа по строительству и благоустройству. Были обновлены дороги, электросети, системы питьевого водоснабжения и газоснабжения.
Заново отстроен махаллинский центр, вокруг него разместились детские площадки, медицинский пункт, центр поддержки предпринимательства и магазин. Завершается строительство современного спортивного комплекса. Все это создает удобства для населения.
Глава государства ознакомился с изменениями в махалле, пообщался с жителями.
- Я рад, что ваш район благоустраивается, вижу, что люди довольны. Мы продолжим эту работу повсеместно. В этом году мы выделяем 1,5 триллиона сумов на благоустройство махаллей Каракалпакстана, улучшение их дорог, водо- и электроснабжения, строительство и ремонт школ, детских садов и медицинских пунктов. Кроме того, каждому из 452 махаллей Каракалпакстана будут выделены дополнительные средства в размере 500 миллионов сумов. Махалли лучше знают свои проблемы. Поэтому мы дадим средства, а они сами проконтролируют. Тогда будут качество и польза. Люди будут довольны, - сказал Президент.
В махалле также уделяется внимание поддержке предпринимательства и созданию новых рабочих мест. Почва здесь неблагоприятна для сельского хозяйства. Жители зарабатывают в основном за счет услуг. Действуют пункты бытового обслуживания, швейные предприятия, пекарни, мебельная мастерская и пункт технического обслуживания. В дальнейшем планируется развивать кролиководство и рыболовство.
Знакомство с махаллей продолжалось не один час. Глава государства побывал в гостях и провел ифтар в доме местного жителя Куанишбая Сейтназарова.
В нашей махалле все еще царит атмосфера праздника Навруз. Президент также принял участие гуляниях махаллинцев, готовивших сумаляк.
Здесь же Шавкат Мирзиёев побеседовал с представителями средств массовой информации.