Hamdo'stlik mamlakatlari o'rtasidagi hamkorlik yanada faollashadi
Samarqand shahrida 14 aprel kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov, Armaniston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Ararat Mirzoyan, Belarus Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sergey Aleynik, Qirg'iz Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubaev, Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari – tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleu, Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin, Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Xalaf Xalafov va Turkmaniston tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Vepa Xadjiev hamda MDH Bosh kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Tor va keng doiradagi yig'ilishlarda Hamdo'stlik mamlakatlari o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni yanada faollashtirish, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O'zbekiston tomoni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Hamdo'stlik doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlik, sanoat va texnologik kooperatsiya, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarini amalga oshirish bo'yicha kelgusidagi sa'y-harakatlar muhimligini, raqamli transformatsiya, yashil iqtisodiyot, turizm va yoshlar masalalari bo'yicha yangi qo'shma loyihalarni amalga oshirish dolzarbligini ta'kidladi.
Yig'ilishda MDHga a'zo davlatlarning ko'p bosqichli tashqi ishlar vazirliklararo Maslahatlashuvlari rejasi hamda 2022 yilda tashkilotga a'zo davlatlar tashqi ishlar vazirliklari o'rtasidagi sheriklikni kengaytirish bo'yicha Harakatlar dasturi ijrosi yuzasidan axborot eshitildi.
Hamdo'stlikka a'zo davlatlarning hukumat rahbarlari kengashi va davlat rahbarlari kengashiga ko'rib chiqish uchun kiritiladigan hujjatlar, shu jumladan, Samarqand shahrini 2024 yilda MDHning “Madaniyat poytaxti”, Toshkent shahrini esa “Yoshlar poytaxti”, deb e’lon qilish bo'yicha hujjatlar loyihalari muhokama qilindi va tasdiqlandi.
2023 yilda Belarus Respublikasining Minsk shahrini, 2024 yilda esa Armanistonning Gyumri shahrini MDHning “Sport poytaxti”, deb e’lon qilish to'g'risidagi qaror ma'qullandi.
Yig'ilish ishtirokchilari imkoniyati cheklangan bolalar o'rtasida MDH davlatlarining spartakiadasi to'g'risidagi masalani ham muhokama qildilar. Mazkur sport musobaqalarini har to'rt yilda bir marta, qishki va yozgi sport turlari bo'yicha alohida o'tkazish rejalashtirilgan. Birinchi musobaqalarni 2024 yilda qishki sport turlari bo'yicha, 2026 yilda yozgi sport turlari bo'yicha o'tkazish taklif qilindi. Spartakiadaga Paralimpiya va Surrolimpiya (deflimpiya) sport turlari bo'yicha sport musobaqalari kiritiladi.
Tashqi ishlar vazirlari kengashi Rossiya Xalqlar do'stligi universitetiga Hamdo'stlikka a'zo davlatlarning jurnalist kadrlarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo'yicha asosiy oliy o'quv yurti maqomini berish to'g'risida qaror qabul qildi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdagi yig'ilishini 2023 yil 12 oktyabr kuni Qirg'iz Respublikasining Bishkek shahrida o'tkazish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Yig'ilishdan so'ng o'tkazilgan brifingda MDH Bosh kotibi Sergey Lebedev tashqi ishlar vazirlarining navbatdagi majlisi yuksak saviyada o'tgani, tashkilot istiqboli va unga a'zo davlatlar o'rtasidagi turli sohalarga oid aloqalarni yanada rivojlantirish bo'yicha kelishuvlarga erishilganini ta'kidladi.
– Keyingi yillarda tashkilotimiz ishini yanada rivojlantirish va a'zo davlatlar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda O'zbekiston faol ishtirok etayotganini alohida qayd etishni istardim, – dedi S.Lebedev. – Ayniqsa, so'nggi ikki yilda yirik xalqaro forumlar maydoniga aylanib borayotgan Samarqandda bir necha bor uchrashdik. Bugungi anjuman ham yuqori saviyada tashkil etilganini barchamiz e’tirof etamiz. Buning uchun O'zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildiramiz. Fursatdan foydalanib, O'zbekistonda yaqinda o'tkaziladigan referendumning muvaffaqiyatli o'tishini tilayman va ushbu siyosiy tadbirda MDH kuzatuvchilar missiyasi faol ishtirok etishini bildiraman.
Shuningdek, Samarqand shahrida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi ham bo'lib o'tdi.
Samarqand uchrashuvlari turkumini yakunlovchi “Markaziy Osiyo – Rossiya” shaklidagi muloqot mintaqa davlatlari va xalqlari o'rtasidagi ishonchli va o'zaro manfaatli aloqalarning dolzarb ahamiyatini tasdiqlayotgani ta'kidlandi.
Uchrashuvda siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, transport, energetika, madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari muhokama qilindi.
Shu tarzda Samarqand yana asosiy xalqaro muloqot maydoni sifatida mintaqaviy va global masalalar muhokama etilgan yirik forumlarga mezbonlik qildi. Unda ko'rib chiqilgan masalalar mintaqa davlatlari o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, tinchlik va barqarorlikni ta'minlashga xizmat qilishi, shubhasiz.

Сотрудничество между странами содружества будет развиваться
В городе Самарканде 14 апреля состоялось заседание Совета министров иностранных дел Содружества Независимых государств.
В заседании приняли участие исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов, министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Республики Беларусь Сергей Алейник, министр иностранных дел Кыргызской Республики Жээнбек Кулубаев, заместитель Премьер-министра – министр иностранных дел Республики Казахстан Мурат Нуртлеу, министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр иностранных дел Республики Таджикистан Сирожиддин Муҳриддин, заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики Халаф Халафов, заместитель министра иностранных дел Туркменистана Вепа Хаджиев, а также генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
На встречах в узком и широком форматах состоялся обмен мнениями о дальнейшей активизации многогранного сотрудничества между странами Содружества и по актуальным региональным и международным вопросам.
Узбекская сторона отметила важность последующих действий по реализации инициатив Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленных на развитие в рамках Содружества торгово-экономического сотрудничества, промышленной и технологической кооперации, культурно-гуманитарных связей. Отмечена актуальность реализации новых совместных проектов по цифровой трансформации, зеленой экономике, туризму и по вопросам молодежи.
На заседании была заслушана информация о плане многоуровневой межмидовской консультации и исполнении в 2022 году Программы действий по расширению партнерства между министерствами иностранных дел стран-членов Организации.
Рассмотрены и утверждены документы, вносимые на рассмотрение Совета глав правительств стран-членов Содружества и Совета руководителей государств, в том числе проекты документов по объявлению в 2024 году города Самарканда столицей культуры, города Ташкента – столицей молодежи.
Одобрено решение об объявлении в 2023 году города Минска Республики Беларусь, а в 2024 году – города Гюмри Армении столицей спорта.
Участники встречи обсудили вопрос о Спартакиаде стран СНГ среди детей с ограниченными возможностями здоровья. Проводить спартакиады предполагается с периодичностью один раз в четыре года, раздельно по зимним и летним видам спорта. Первые состязания предлагается провести в 2024 году по зимним видам спорта, а в 2026 году – по летним. В программы спартакиад будут включаться спортивные соревнования по паралимпийским и сурдлимпийским (дефлимпийским) видам спорта.
Совет министров иностранных дел принял решение о придании Российскому университету дружбы народов статуса основного вуза по подготовке и переподготовке журналистов.
Принято решение о проведении очередного заседания Совета министров иностранных дел СНГ 12 октября 2023 года в городе Бишкеке Кыргызской Республики.
На состоявшемся после заседания брифинге генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев отметил, что очередное заседание министров иностранных дел прошло на высоком уровне, достигнута договоренность о дальнейшем развитии перспектив Организации и связей в различных сферах между странами-членами.
- Хотел бы особо отметить активное участие в последние годы Узбекистана в развитии деятельности Организации и укреплении связей между странами-членами, - сказал С.Лебедев. - Мы несколько раз встречались в Самарканде, который становится площадкой для крупных международных форумов. Мы все признаем, что и нынешний форум организован на высоком уровне. За это мы выражаем благодарность руководству Узбекистана. Пользуясь случаем, желаю успешного проведения предстоящего референдума, а миссия наблюдателей СНГ примет активное участие в этом политическом мероприятии.
В городе Самарканде также состоялась встреча министров иностранных дел стран Центральной Азии и России.
Диалог в формате "Центральная Азия – Россия", завершивший цикл самаркандских встреч, подтвердил актуальную значимость надежных и взаимозаинтересованных связей между странами и народами региона.
На встрече обсуждались перспективные направления в политико-дипломатической, торгово-экономической, транспортной, энергетической, культурно-гуманитарной сферах.
В таком формате Самарканд в качестве основной площадки международного диалога был хозяином крупных форумов, на которых обсуждались региональные и глобальные вопросы. Рассмотренные вопросы, вне сомнения, будут способствовать укреплению сотрудничества между странами региона и обеспечению мира и стабильности.