O'zbekiston Prezidenti ITB bilan yangi sheriklik dasturini birgalikda amalga oshirish muhimligini qayd etdi
1212
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 27 aprel kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassirni qabul qildi.
Yangi o'rta muddatli sheriklik dasturi doirasida Bank guruhi bilan keng ko'lamli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda qo'shma loyihalar portfeli iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini qamrab olgan holda 1,3 milliard dollardan oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Forum doirasida qishloq va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, maktabgacha ta'limni rivojlantirish bo'yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan umumiy qiymati 400 million dollarlik bitimlar imzolandi.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni rivojlantirish, tadbirkorlik va xususiy investitsiyalarni qo'llab-quvvatlash, moliyaviy vositalarni takomillashtirish, Bank tuzilmalarini loyiha ishlariga faol jalb qilish borasida aniq loyihalarni ilgari surish, shuningdek, mamlakatimizning JSTga qo'shilishi va innovatsion ekotizimni yaratish masalalarida texnik ko'makni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана отметил важность совместной реализации новой Программы партнерства с ИБР
27 апреля на полях Ташкентского международного инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента Исламского банка развития Мухаммада бин Сулеймана аль-Джассира.
Обсуждены вопросы дальнейшего углубления полномасштабного сотрудничества с группой Банка в рамках новой среднесрочной Программы партнерства.
С удовлетворением отмечено, что в настоящее время портфель совместных проектов превышает 1,3 миллиарда долларов с охватом приоритетных отраслей экономики. В рамках форума подписаны соглашения по реализации проектов в области модернизации сельской и транспортной инфраструктуры, развития дошкольного образования на сумму 400 миллионов долларов.
Важное внимание уделено расширению практического взаимодействия и продвижению конкретных проектов в области поддержки предпринимательства и частных инвестиций, совершенствования финансовых инструментов, активного вовлечения структур Банка в проектную деятельность, а также
по расширению технического содействия в вопросах вступления нашей страны в ВТО и создания инновационной экосистемы.