Grant mablag'lari asosida manzarali daraxt ko‘chatlarini etishtirish maqsadida maxsus agregatlar olib kelindi
1183
BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan «O‘rmon xo‘jaliklari er maydonlarida manzarali va cho‘l o‘simliklari ko‘chatlarini etishtirish» loyihasi amalga oshirildi.
Umumiy 12 ming AQSh dollariga yaqin mablag'lar hisobidan 1 dona suv nasosi Mo‘ynoq davlat o‘rmon xo‘jaligiga ko‘chat etishtirish maqsadida foydalanish uchun, Taxtako‘pir davlat o‘rmon xo‘jaligiga 1 dona freza va 1 dona seyalka agregati dekorativ daraxt urug'larini ekishda va agrotexnik ishlov berishda foydalanish uchun topshirildi.
Ayni paytda maxsus agregatlar o‘rmon xo‘jaligi er maydonlarida daraxt ko‘chatlarini etishtirishda foydalanilmoqda.

На основе грантовых средств были закуплены специальные агрегаты для выращивания саженцев декоративных деревьев.
1085
Программа развития ООН реализовала проект "Выращивание саженцев декоративных и пустынных растений на земельных участках лесных хозяйств."
За счет средств в размере около 12 тысяч долларов США Муйнакскому государственному лесному хозяйству был передан один водяной насос для выращивания саженцев, а Тахтакупырскому государственному лесному хозяйству - один фрезерный агрегат и один сеялка для посадки и агротехнической обработки семян декоративных деревьев.
В настоящее время специальные агрегаты используются для выращивания саженцев деревьев на землях лесного хозяйства.