Loyihani tayyorlash va amalga oshirishga Germaniyaning ““DMT-Group Consulting” va Avstriyaning “Horst Wiesinger Consulting” korxonalari jalb etilgan.
Mutaxassislarning dastlabki hisob-kitoblariga ko'ra, loyiha to'liq ishga tushganidan keyin yiliga 33 million tonna ruda qazib olinib, undan 1,5 million tonna temir moddasi olish ko'zda tutilgan.
Bu yo'nalishdagi ishlarni amalga oshirish maqsadida “O'zbekiston temir yo'llari” aktsiyadorlik jamiyati tarkibida maxsus direktsiya tashkil etildi. U “O'zbekiston temir yo'llari” AJ mablag'lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Loyihani amalga oshirish ishlarini tashkil etish va muvofiqlashtirish bo'yicha ishchi komissiya tuzilgan. Uning zimmasiga loyihani amalga oshirish, qurilish va qurilish-montaj ishlarining sifatli va o'z vaqtida bajarilishi yuzasidan mansabdor vazirliklar bilan muassasalar faoliyatini muvofiqlashtirish va monitoring o'tkazish yuklatilgan.
Prezidentimizga mazkur loyihaning ahamiyati va istiqboli haqida batafsil ma'lumot berildi. Soha mutasaddilari va xorijiy mutaxassislarning fikricha mazkur loyiha to'liq o'zini oqlaydi. Uning amalga oshirilishi mamlakat iqtisodiyoti rivojida, jumladan, qora metall ishlab chiqarish va qayta ishlash ko'lamini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shavkat Mirziyoev xorijiy kompaniyalar mutaxassislari bilan suhbatlashdi. Majmua qurilishiga ilmiy jihatdan puxta yondashish, metalldan mahsulot ishlab chiqarish sohasida o'ziga xos maktab yaratish kerakligini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbari loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini mukammal ishlab chiqish, uni amalga oshirishga yoshlarni ko'proq jalb etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrifi davom etmoqda.
Majmuada yiliga 900 ming tonna armatura, 225 ming tonna sim, 375 ming tonna ugolok, shveller, 22 ming tonna vannadiy shlagi va boshqa metall materiallar ishlab chiqariladi. Mahsulotlarning 35 foizini eksport qilish rejalashtirilgan. Kondagi mavjud rezervlar 1,1 milliard tonnani tashkil etadi.

На базе Тебинбулака будет реализован крупный проект отечественной промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства горно-металлургического комплекса на базе Тебинбулакского месторождения в Караузякском районе.
Сырьевой резерв месторождения оценивается в объеме 1,1 миллиарда тонн. Согласно предварительным расчетам здесь планируется добывать 33 миллиона тонн руды в год и получать из нее 1,5 миллиона тонн железа.
Меры по реализации данного инвестиционного проекта были определены постановлением главы государства от 12 января 2018 года.
Горно-металлургический комплекс будет обладать годовой производственной мощностью 900 тысяч тонн арматуры, 225 тысяч тонн проволоки, 375 тысяч тонн уголков, швеллеров и других материалов. Реализация проекта будет способствовать замещению значительного объема импорта и устойчивому развитию промышленности. Комплекс обеспечит работой более 2 тысяч человек. Планируется экспортировать 35 процентов продукции.
К подготовке и реализации проекта привлечены компании "DMT-Group Consulting" (Германия) и "Horst Wiesinger Consulting" (Австрия).
Президент побеседовал со специалистами этих компаний, отметил необходимость применения передовых достижений науки при строительстве комплекса, создания научной и практической школы в сфере производства товаров из железа.
Глава государства дал указания по разработке глубоко продуманного технико-экономического обоснования проекта, привлечению преимущественно молодежи к его осуществлению.