Qoraqalpog'iston faollari bilan samimiy muloqot
Prezident Shavkat Mirziyoev Mo'ynoq tumanidagi madaniyat markazida qoraqalpog'istonlik faollar bilan muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari yig'ilganlarni yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, qoraqalpoq eliga samimiy hurmat-ehtiromini bildirdi.
- Sizlar bilan birgalikda katta harakat boshladik. Har bir hududning dardini bilaylik, har bir insonning ichiga kiraylik, ertangi kunga ishonchini uyg'otaylik deb chuqur islohotlarni amalga oshiryapmiz. Odamlar ertaga emas, olis kelajakda emas, bugun yaxshi yashashi kerak, - dedi Prezident.
Bu siyosat natijasi Qoraqalpog'istonda ham yaqqol namoyon.
Orolbo'yi aholisi hayotini yaxshilash haqidagi gap-so'zlar 50 yillardan beri bor. Lekin keyingi ikki yilda qilingan ishlar bir taraf.
Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan BMT shafeligida Orolbo'yi mintaqasi uchun ko'p sheriklik asosidagi Trast fondi tuzildi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Orolbo'yi xalqaro innovatsiya markazi, Orolbo'yida innovatsiyalarni qo'llab-quvvatlash jamg'armasi tashkil etildi. Dengizning qurigan tubida himoya o'rmonzorlari, Amudaryo deltasida kichik suv havzalari barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 28 fevraldagi qaroriga muvofiq Mo'ynoq tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini ta'minlash bo'yicha ham qator ishlar amalga oshirildi.
Prezidentimizning o'tgan yili 15 noyabrdagi tashrifi chog'ida belgilangan vazifalar asosida hukumat dasturi qabul qilindi. Tuman markazida davlat xizmatlari markazi, amfiteatr, basseyn, sport zali, musiqa va san’at maktabi, tibbiyot maskani va boshqa ob’ektlar bunyod etildi. 20 ta ko'p qavatli uy-joy qurilmoqda.
Samimiy kechgan uchrashuvda Nukus shahri va barcha tumanlardan kelgan vakillar Mo'ynoqdagi o'zgarishlarga havas qilganini ta'kidlab, o'z joylaridagi kamchilik va muhim masalalarni aytdi. Ularni hal etish bo'yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
- Katta imoratlar, zamonaviy texnikalar bilan maqtanish kerak emas. Aqlli, bilimli, fidoyi farzandlarni tarbiyalasak va ular Vatanga xizmat qilsa, eng katta boylik, baxt mana shu, - dedi davlat rahbari.

Искренний диалог с активом Каракалпакстана
Глава государства поздравил собравшихся с приближающимся Днем независимости и выразил искренние слова почтения народу Каракалпакстана.
— Мы с вами начали большое дело. Осуществляем глубинные реформы, цель которых – узнать заботы каждого региона, найти путь к сердцу каждого человека, пробудить надежду в завтрашнем дне. Люди должны жить хорошо не завтра, не в далеком будущем, а уже сегодня, — подчеркнул Президент.
Результаты этой политики отчетливо видны и в Каракалпакстане.
Разговоры об улучшении жизни населения Приаралья ведутся вот уже полвека. Но реальные действия во благо региона начались в последние два года.
По инициативе Шавката Мирзиёева создан многопартнерский Трастовый фонд для Приаралья под эгидой ООН. Организованы Международный инновационный центр Приаралья при Президенте Республики Узбекистан и Фонд поддержки инноваций в Приаралье. На высохшем дне Арала высаживаются защитные насаждения, создаются малые водоемы в дельте Амударьи.
В соответствии с постановлением главы государства от 28 февраля 2017 года принят ряд мер по социально-экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района.
Принята правительственная программа во исполнение задач, поставленных Президентом в ходе посещения Муйнака 15 ноября прошлого года. В районном центре возведены центр государственных услуг, амфитеатр, бассейн, спортивный зал, школа музыки и искусства, медицинское учреждение и другие объекты. Строятся 20 многоэтажных домов.
В ходе искреннего диалога представители города Нукуса и всех районов Каракалпакстана выразили удовлетворение изменениями в Муйнаке и высказались о проблемах и требующих внимания вопросах своих местностей. Ответственным лицам даны поручения по устранению этих недостатков.
— Не надо хвалиться гигантскими сооружениями, современной техникой. Суметь воспитать образованных, самоотверженных детей, которые будут служить Родине, — в этом наше самое большое богатство и счастье, — отметил глава государства.