Qoraqalpog'istondagi o'zgarishlar odamlar qalbida hayotga, kelajakka katta umid uyg'otmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar ijrosi bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 20 avgust kuni Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Mo'ynoq tumanida Amudaryo deltasida kichik suv havzalari barpo etish bo'yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi. 2019-2022 yillarga mo'ljallangan bu yo'nalishdagi loyiha suv havzalarini samarali boshqarish orqali hudud ijtimoiy-iqtisodiy holatini yaxshilashga qaratilgan.
Prezidentimiz hududda chorvachilik va baliqchilikni rivojlantirish orqali ish o'rinlari, aholi daromadini ko'paytirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Ta'kidlash joizki, davlatimiz rahbarining Mo'ynoqni iqtisodiy rivojlantirish, Orol fojiasidan aziyat chekkan hudud aholisi hayotini yaxshilash bo'yicha ilgari surgan tashabbusi doirasida keyingi yillarda bu erda ulkan ishlar bajarildi. O'tgan yil noyabr oyidagi tashrif chog'ida belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda hukumatning Mo'ynoq tumanini jadal kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi qabul qilindi. Unda 2019-2021yillarda jami 1 trillion 485 milliard so'mlik qurilish-ta'mirlash ishlarini amalga oshirish nazarda tutilgan.
Mazkur hujjat ijrosi doirasida qisqa vaqtda qator ob’ektlar foydalanishga topshirildi. Jumladan, tuman markazida 800 o'rinli amfiteatr, davlat xizmatlari markazi, musiqa va san’at maktabi, sport zali, yopiq basseyn qurildi, madaniyat markazi va stadion, "Bozatau" ovul fuqarolar yig'inidagi oilaviy poliklinika rekonstruktsiya qilindi.
"Mo'ynoq porloq teks" MChJ joriy yil iyul oyida tikuvchilik korxonasi tashkil etib, 350 kishini ish bilan ta'minladi. Zamonaviy tikuv mashinalari o'rnatilgan yangi korxona yiliga 1 million dona tayyor tikuvchilik va trikotaj mahsuloti ishlab chiqarish quvvatiga ega. Hozirgi kunda choyshab, ko'rpa jildlari va maxsus ish formalari tikilmoqda. Shu erda savdo do'koni tashkil etilgan. Yangi qurilayotgan uylardan korxona ishchilari uchun xonadonlar ajratilgan.
Shavkat Mirziyoev mazkur korxona faoliyati bilan tanishdi, ishchilar bilan suhbatlashdi.
– Mo'ynoqda ro'y berayotgan o'zgarishlar, ko'zlaringizdagi hayotdan mamnunlik kishini quvontiradi. Bu uzoq-uzoq hududlarga borib qilayotgan ishlarimiz natijasidir. Agar kimdir bizning islohotlarimizga shubha qiladigan bo'lsa, Mo'ynoqqa kelib ko'rsin, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga korxona faoliyatini kengaytirish, mahsulot turini ko'paytirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Bir paytlar Mo'ynoq baliqchilik sanoati bilan mashhur bo'lgan. Shavkat Mirziyoev o'tgan yili bu erga kelib, mavjud suv havzalarida baliqchilikni qayta tiklash va rivojlantirish, shu orqali aholini barqaror daromad bilan ta'minlash bo'yicha tavsiyalar bergan edi.
"Mo'ynoq akva sanoat" korxonasi ana shu tashabbusning amaliy natijasidir. Loyiha qiymati 20 milliard so'm bo'lgan bu korxona kelasi oy ishga tushiriladi va yiliga 4 ming tonna baliqni qayta ishlash quvvatiga ega bo'ladi. 200 tonna dudlangan baliq, 780 tonna qiyma, 400 tonna file, 9 million dona konserva ishlab chiqaradi.
Bugungi kunda korxona binosi qurilishi yakunlanib, texnologik uskunalar o'rnatilmoqda.
Prezidentimiz "Mo'ynoq akva sanoat"ning salohiyati, bu erda tayyorlanadigan mahsulot turlari va ularni eksport qilish imkoniyatlari bilan tanishdi. Baliq konservalarini ko'paytirish va savdosini kengaytirish, ish o'rinlarini oshirish yuzasidan zarur ko'rsatmalar berdi.
Shu erda Qoraqalpog'istonda baliqchilikni rivojlantirish, Orol dengizining qurigan tubida yashil butazorlar barpo etish va mintaqada ekologik holatni yaxshilash borasidagi loyihalar taqdimoti o'tkazildi.
Baliqchilik – tabiiy suv havzalari ko'p bo'lgan Qoraqalpog'iston Respublikasi uchun serdaromad tarmoq. Sohani rivojlantirish maqsadida mavjud resurslarni inobatga olib, qo'shimcha 17 loyiha ishlab chiqilgan. Unga ko'ra, baliq etishtirish hajmini 15 ming tonnaga, qayta ishlash darajasini 36 foizga etkazish rejalashtirilgan.
Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlarini kamaytirish, mintaqada ekologik barqarorlikni ta'minlash maqsadida ulkan ishlar bajarilmoqda. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, 42 yil davomida hammasi bo'lib 400 ming gektar maydonga saksovul ekilgan bo'lsa, 2018-2019yillardagi qish-bahor mavsumida qariyb 500 ming gektarda muhofaza o'rmonzorlari barpo etilgan.
To'plangan tajribadan kelib chiqib, yana ikki yilda 700 ming gektar erni yashil hududga aylantirish mumkinligi ta'kidlandi. Buning uchun o'rmon xo'jaliklari tomonidan 2 ming tonna urug', jumladan, 1,5 ming tonna saksovul, 300 tonna qandim, 150 tonna qoraburoq va 50 tonna cho'l ozuqa o'simliklari urug'ini jamg'arish, 100 million donadan ortiq saksovul ko'chati tayyorlash, 100 kilometr masofada qumni zichlash, shuningdek, cho'llanishga qarshi kurash bo'yicha xorijiy davlatlar tajribasini o'rganish va hamkorlik o'rnatish rejalashtirilmoqda. Bu tadbirlar natijasida yaqin yillarda Orolbo'yida ekologik holatni barqarorlashtirish, aholining ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, bandlikni oshirish, chorvachilikni rivojlantirish uchun katta zamin yaratiladi.
Tumanda qamishdan qurilish materiallari va mebel ishlab chiqarishga oid loyiha haqida ma'lumot berildi. “Muynak LDSP” korxonasi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu loyiha yiliga 50 ming kub metr qirindi plita, 12 ming kub metr hajmda mebel tayyorlash va 2,5 million dollarlik mahsulot eksport qilish imkonini beradi.
Shavkat Mirziyoev Mo'ynoq tumanidagi Madaniyat markazida qoraqalpog'istonlik faollar bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari yig'ilganlarni yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, qoraqalpoq eliga ezgu tilaklarini izhor qildi.
– Qoraqalpog'istonda hamma sohada o'zgarish bo'layapti. Buning zamirida shu zaminda yashayotgan buyuk xalqning mehnati, intilishlari mujassam. Sizlar bilan birgalikda katta harakat boshladik. Har bir hududning dardini o'rganaylik, har bir insonning qalbiga kirib boraylik, ertangi kunga ishonchini mustahkamlaylik, deb chuqur islohotlarni amalga oshirayapmiz. Odamlar ertaga emas, olis kelajakda emas, bugun yaxshi yashashi kerak, – dedi Prezident.
Shunday yaxshi niyatlar bilan olib borilayotgan ishlar natijasi Mo'ynoq tumanidagi o'zgarishlarda yaqqol namoyon bo'layotgani ta'kidlandi. Hudud qisqa vaqtda ulkan bunyodkorlik, qurilish maydoniga aylandi, qiyofasi mutlaq o'zgardi. Bu mahalliy aholi ko'nglini tog'day ko'tardi. Odamlar mashhur qo'shiqqa hamohang qilib “Bir kelib keting, Mo'ynog'imizga” deb baralla gapirmoqda. Negaki, Orolbo'yi aholisi turmushini yaxshilash haqidagi gap-so'zlar o'tgan asrning 50-yillaridan buyon aytib kelinayotgan bo'lsa-da, biror tayinli ishga qo'l urilmagan edi. Keyingi ikki yilda bajarilgan ishlar tufayli esa bugun, ta'bir joiz bo'lsa, Mo'ynoq bilan qaytadan tanishishga to'g'ri kelmoqda.
Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan BMT shafeligida Orolbo'yi mintaqasi uchun ko'p sheriklik asosidagi Trast fondi tuzildi. O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Orolbo'yi xalqaro innovatsiya markazi, Orolbo'yida innovatsiyalarni qo'llab-quvvatlash jamg'armasi tashkil etildi. Dengizning qurigan tubida muhofaza o'rmonzorlari, Amudaryo deltasida kichik suv havzalari barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 28 fevraldagi qaroriga muvofiq, Mo'ynoq tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini ta'minlash bo'yicha qator ishlar amalga oshirildi.
Joriy yilning sakkiz oyida 8 bog'cha, 7 maktab, 4 sport inshooti, 6 tibbiyot muassasasi va 8 madaniyat ob’ekti qurildi va ta'mirlandi. Bundan tashqari, 20 ta ko'p qavatli uy-joy barpo etilmoqda. Bularning barchasi odamlarda qabul qilinayotgan qarorlar hayotiy ekaniga ishonch, ertangi kunga umid uyg'otmoqda.
Uchrashuvda Nukus shahri va barcha tumanlardan kelgan vakillar Mo'ynoqdagi o'zgarishlarga havas qilganini ta'kidlab, o'zlari yashaydigan joylardagi kamchiliklar, echimini kutayotgan muhim masalalarni tilga oldi. Ularni hal etish bo'yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
– Katta-katta imoratlar, zamonaviy texnika bilan maqtanish kerak emas. Aqlli, bilimli, fidoyi farzandlarni tarbiyalasak, ular Vatanga sadoqat bilan xizmat qilsa, eng katta boylik, baxt mana shudir, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz Tebinbuloq koni negizida kon-metallurgiya kompleksini qurish loyihasi bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 12 yanvardagi qarorida ushbu investitsiya loyihasini amalga oshirish choralari belgilangan.
Majmuada yiliga 900 ming tonna armatura, 225 ming tonna sim, 375 ming tonna ugolok, shveller, 22 ming tonna vanadiy shlagi va boshqa metall mahsulotlari ishlab chiqariladi. Mahsulotlarning 35 foizini eksport qilish rejalashtirilgan. Konning zaxirasi 1,1 milliard tonnani tashkil etadi. Loyihani tayyorlash va amalga oshirishga Germaniyaning “"DMT-Group Consulting" va Avstriyaning "Horst Wiesinger Consulting" korxonalari jalb etilgan.
Mutaxassislarning dastlabki hisob-kitoblariga ko'ra, loyiha to'liq ishga tushganidan keyin yiliga 33 million tonna ruda qazib olinib, undan 1,5 million tonna temir moddasi olish ko'zda tutilgan.
Prezidentimizga mazkur loyihaning ahamiyati va istiqboli haqida batafsil ma'lumot berildi. Soha mutasaddilari va xorijiy mutaxassislarning fikricha, mazkur loyiha o'zini to'liq oqlaydi. Uning amalga oshirilishi mamlakat iqtisodiyoti rivojida, jumladan, qora metall ishlab chiqarish va qayta ishlash ko'lamini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shavkat Mirziyoev xorijiy kompaniyalar mutaxassislari bilan suhbatlashdi. Majmua qurilishiga ilmiy jihatdan puxta yondashish, metalldan mahsulot ishlab chiqarish sohasida o'ziga xos maktab yaratish kerakligini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbari loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini mukammal ishlab chiqish, uni amalga oshirishga yoshlarni ko'proq jalb etish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.

Преобразования в Каракалпакстане вселяют в людей надежду и уверенность в завтрашнем дне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, реализации крупных проектов и диалога с народом 20 августа прибыл в Республику Каракалпакстан.
Глава государства посетил Муйнакский район, где ознакомился с работой, проводимой по созданию малых водоемов в дельте реки Амударьи. Проект, рассчитанный на 2019-2022 годы, нацелен на улучшение социально-экономического состояния района через эффективное управление водными ресурсами.
Президент дал указания по созданию рабочих мест и увеличению доходов населения посредством развития животноводства и рыбоводства в районе.
Следует отметить, что в рамках инициативы, выдвинутой главой государства по экономическому развитию Муйнакского района, улучшению жизни жителей региона, пострадавшего от Аральского кризиса, за последние годы здесь проделана колоссальная работа. В соответствии с указаниями, данными в ходе поездки в Муйнакский район в ноябре прошлого года, была принята правительственная программа по ускоренному комплексному социально-экономическому развитию района. Ею предусмотрено выполнение строительно-ремонтных работ на сумму 1 триллион 485 миллиардов сумов в течение 2019-2021 годов.
В соответствии с данным документом за короткое время здесь был сдан в эксплуатацию ряд объектов. В частности, в райцентре построены амфитеатр на 800 мест и центр государственных услуг, школа музыки и искусства, спортзал, крытый бассейн, реконструированы центр культуры и стадион, семейная поликлиника в сходе граждан аула Бозатау.
В июле нынешнего года обществом с ограниченной ответственностью «Муйнок порлок текс» введено в строй швейное предприятие, на котором создано 350 рабочих мест. Предприятие, оснащенное современным оборудованием, способно производить в год 1 миллион единиц готовой швейно-трикотажной продукции. В настоящее время здесь шьют пододеяльники и простыни, специальную рабочую одежду. Здесь же функционирует фирменный магазин. Работникам предприятия выделено жилье в новых домах.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия, побеседовал с работниками.
— Изменения, происходящие в Муйнаке, ваши глаза, полные чувством удовлетворенности жизнью, очень радуют меня. Это результат нашей работы, проводимой с выездом в самые отдаленные районы. Если кто-то сомневается в наших реформах, пусть приедет в Муйнак, чтобы увидеть это воочию, — сказал Президент.
Глава государства дал ответственным лицам указания по расширению деятельности предприятия и ассортимента продукции.
Одно время Муйнак славился своей рыбной промышленностью. В ходе прошлогодней поездки в район Президент Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по восстановлению и развитию рыбной отрасли на базе существующих водоемов и тем самым обеспечению населения стабильным источником дохода.
Результатом этой инициативы стала организация предприятия «Муйнок аква саноат», проектная стоимость которого составляет 20 миллиардов сумов. Оно будет введено в строй в сентябре нынешнего года. Здесь появится возможность перерабатывать 4 тысячи тонн рыбы в год, выпускать 200 тонн копченой рыбы, 780 тонн фарша, 400 тонн филе, 9 миллионов штук консервов.
В настоящее время завершено строительство здания предприятия, идет установка оборудования.
Президент ознакомился с потенциалом «Муйнок аква саноат», ассортиментом выпускаемой продукции и возможностями экспорта. Дал необходимые указания по увеличению видов и расширению торговли рыбными консервами, повышению количества рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию рыбоводства в Каракалпакстане, озеленению высохшего дна Арала, улучшению экологической ситуации в регионе.
Рыбоводство является прибыльной отраслью для Каракалпакстана, который богат природными водоемами. В целях развития отрасли с учетом имеющихся ресурсов разработано дополнительно 17 проектов, результатом реализации которых станет доведение заготовки рыбы до 15 тысяч тонн, уровня ее переработки – до 36 процентов.
В целях смягчения последствий Аральской катастрофы, обеспечения экологической стабильности в регионе осуществляется широкомасштабная работа. По мнению специалистов, если за предыдущие 42 года здесь были созданы саксаульные насаждения площадью 400 тысяч гектаров, то в зимне-весенний период 2018-2019 годов защитными лесонасаждениями покрыто почти 500 тысяч гектаров.
Отмечалось, что исходя из накопленного опыта в ближайшие два года зеленым покровом можно будет охватить еще 700 тысяч гектаров. Для этого лесными хозяйствами планируются накопление 2 тысяч тонн семян, в том числе 1,5 тысячи тонн семян саксаула, 300 тонн семян кандыма, 150 тонн карабурака и 50 тонн степных кормовых культур, заготовка 100 миллионов штук саженцев саксаула, трамбовка песка на участке протяженностью 100 километров, а также изучение опыта зарубежных стран по борьбе с засухой и налаживание сотрудничества в этом направлении. В результате этих мер в ближайшие годы в Приаралье будет заложен прочный фундамент для стабилизации экологической ситуации, улучшения социально-экономического положения, повышения занятости населения, развития животноводства.
Дана информация о проекте по производству стройматериалов и мебели из камыша. Данный проект, реализуемый предприятием “Muynak LDSP”, позволит наладить изготовление 50 тысяч кубометров древесностружечных плит, 12 тысяч кубометров мебели в год и экспорт продукции на 2,5 миллиона долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с активом Каракалпакстана в центре культуры Муйнакского района.
Глава государства поздравил собравшихся с приближающимся Днем независимости и выразил искренние слова почтения народу Каракалпакстана.
– Преобразования в Каракалпакстане наблюдаются практически во всех сферах. В их основе лежат самоотверженный труд и устремления проживающего на этой благодатной земле каракалпакского народа. Мы с вами начали большое дело. Осуществляем глубинные реформы, цель которых – узнать заботы каждого региона, найти путь к сердцу каждого человека, укрепить веру в завтрашний день. Люди должны жить хорошо не завтра, не в далеком будущем, а уже сегодня, — подчеркнул Президент.
Отмечалось, что результаты этой работы отчетливо видны и в Муйнакском районе. За короткое время регион превратился в огромную строительную и созидательную площадку, в корне преобразился его облик. Это воодушевляет местных жителей, придает им чувство гордости и восхищения. Разговоры об улучшении жизни населения Приаралья ведутся вот уже более полувека. Но реальные действия во благо региона начались в последние два года. Сегодня Муйнакский район изменился до неузнаваемости.
По инициативе Шавката Мирзиёева создан Многопартнерский трастовый фонд для региона Приаралья под эгидой ООН. Организованы Международный инновационный центр Приаралья при Президенте Республики Узбекистан и Фонд поддержки инноваций в Приаралье. На высохшем дне Арала высаживаются защитные насаждения, создаются малые водоемы в дельте Амударьи.
В соответствии с постановлением главы государства от 28 февраля 2017 года принят ряд мер по социально-экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района.
За последние восемь месяцев построены и отремонтированы 8 детских садов, 7 школ, 4 спортивных сооружения, 6 медицинских учреждений и 8 объектов культуры. Строятся 20 многоэтажных домов. Все это вселяет в людей надежду и уверенность в завтрашнем дне.
В ходе искреннего диалога представители города Нукуса и всех районов Каракалпакстана выразили удовлетворение изменениями в Муйнаке и высказались о проблемах и требующих внимания вопросах своей местности. Ответственным лицам даны поручения по устранению этих недостатков.
— Не надо хвалиться гигантскими сооружениями, современной техникой. Суметь воспитать образованных, самоотверженных детей, которые будут преданно служить Родине, — в этом наше самое большое богатство и счастье, — отметил глава государства.
Президент ознакомился с проектом строительства горно-металлургического комплекса на базе месторождения Тебинбулак.
В постановлении главы государства от 12 января 2018 года предусмотрены меры по реализации данного инвестиционного проекта.
В комплексе будет производиться 900 тысяч тонн арматуры, 225 тысяч тонн проволоки, 375 тысяч тонн уголков, швеллера, 22 тысячи тонн ванадиевого шлака и другой продукции в год. Планируется экспорт 35 процентов всей продукции. Сырьевой резерв месторождения оценивается в 1,1 миллиарда тонн. К подготовке и реализации проекта привлечены компании «DMT-Group Consulting» (Германия) и «Horst Wiesinger Consulting» (Австрия).
По предварительным расчетам, здесь планируется добывать 33 миллиона тонн руды в год и получать из нее 1,5 миллиона тонн железа.
Президенту предоставлена подробная информация о сути и перспективах данного проекта. По мнению отечественных и зарубежных специалистов, данный проект полностью оправдает себя. Его реализация имеет важное значение в развитии экономики страны, в том числе наращивании объемов производства и переработки черного металла.
Президент побеседовал со специалистами этих компаний, отметил необходимость применения передовых достижений науки при строительстве комплекса, создания научной и практической школы в сфере производства товаров из железа.
Глава государства дал указания по разработке глубоко продуманного технико-экономического обоснования проекта, привлечению преимущественно молодежи к его осуществлению.