Jo'qorg'i Kenges Raisining O'zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi
1630
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesining Raisi Murat Kamalovning O'zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda Jo'qorg'i Kenges Raisi M.Kamalov mehmonlarni respublikamizga tashrifi bilan tabriklab, O'zbekiston va xorijiy davlatlar o'rtasidagi strategik hamkorlik va o'zaro diplomatik aloqalar savdo-iqtisodiy, ijtimoiy va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilib, bu bo'yicha amalga oshirilayotgan loyihalar o'zining ijobiy natijalarini berayotganligini ta'kidlab o'tdi.
O'zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchilarining tashrifidan ko'zlangan maqsad Qoraqalpog'iston Respublikasidagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, aholiga va tadbirkorlik sub’ektlariga yaratilayotgan shart-sharoitlar bilan tanishish, chet ellik sheriklarni jalb qilish orqali turli sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarga ko'maklashish, xususan, xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga qiziqishi bo'lgan loyiha tashabbuskorlariga amaliy yordam berish, ilmiy, texnik va boshqada yordam turlarini talab etadigan sohalarni o'rganish hisoblanadi.
Elchilarning tashrifi 15-dekabrga qadar davom etadi.

Состоялась встреча Председателя Жокаргы Кенеса с послами Узбекистана в зарубежных странах
Состоялась встреча Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Мурата Камалова с послами Узбекистана в зарубежных странах.
На встрече Председатель Жокаргы Кенеса М.Камалов поздравил гостей с визитом в республику и отметил, что стратегическое сотрудничество и взаимные дипломатические отношения между Узбекистаном и зарубежными странами способствуют развитию сотрудничества в торгово-экономической, социальной и других сферах, реализуемые проекты в данном направлении дают свои положительные результаты.
Целью визита послов Узбекистана в зарубежных странах является ознакомление с ходом социально-экономических реформ в Республике Каракалпакстан, с создаваемыми условиями для населения и субъектов предпринимательства, содействие осуществляемым реформам в различных сферах с привлечением зарубежных партнеров, в частности, оказание практической помощи инициаторам проектов, заинтересованным в привлечении иностранных инвестиций, изучение сфер, требующих научно-технической и других видов помощи.
Визит послов продлится до 15 декабря.