O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat tashrifi bilan Pokistonga boradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xonning taklifiga binoan 3-4-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari o‘rin olgan.
Eng avvalo, savdo, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, transport, logistika, infratuzilma va turizma sohalarida amaliy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Xalqaro va mintaqa kun tartibi yuzasidan fikr almashiladi.
Sammit yakunida qo‘shma deklaratsiya va qator ikki tomonlama hujjatlarni qabul qilish rejalashtirilgan.
Tashrif dasturiga muvofiq, davlatimiz rahbari Pokiston Prezidenti Orif Alviy, ushbu mamlakat idoralari va yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashishi ham ko‘zda tutilmoqda.

Президент Республики Узбекистан посетит Пакистан с государственным визитом
По приглашению Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Имрана Хана 3-4 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетит эту страну с государственным визитом.
В повестку дня предстоящих переговоров на высшем уровне включены вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов практического взаимодействия, прежде всего в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, транспорта, логистики, инфраструктуры и туризма, а также расширению программы культурно-гуманитарного обмена. Состоится обмен мнениями по международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется принятие совместной декларации и ряда двусторонних документов.
В соответствии с программой визита предусматриваются также встречи главы нашего государства с Президентом Пакистана Арифом Алви, руководителями ведомств и ведущих компаний этой страны.