Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Kegeylida aholining farovon turmushini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev Kegeyli tumanida aholining farovon turmushini ta'minlash, fuqarolarning daromad olishiga ko‘maklashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida tumanda bo‘ldi.
Dastlab, Jo‘qorg'i Kenges Raisi tumandagi pillakorlar tomonidan pilla parvarishi bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Bundan so‘ng Obodonlashtirish boshqarmasi maydonlarida manzarali va mevali daraxt ko‘chatlarini etishtirish bo‘yicha ishlar ko‘rib chiqildi. Kamchiliklar ko‘rsatib o‘tilib, pitomniklar faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Tumanda «LANKO MIYA» qo‘shma korxonasi tomonidan yangi yirik hajmli mebel uchun maxsus mahsulotlar ishlab chiqarish loyihasi amalga oshirilayotgan bo‘lib, korxona faoliyati ko‘zdan kechirildi. Ishlarni jadallashtirish bo‘yicha uchrayotgan muammolar tinglanib, shu joyning o‘zida ijobiy echim topish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.
Kegeyli tumani «Aqtuba» ovul fuqarolar yig'ini hududida qad rostlagan "Yangi O‘zbekiston" massivi hududida barpo etilayotgan ko‘p qavatli binolar qurilishi jarayoni ham ko‘zdan kechirildi. Mutasaddilarga qurilish ishlarini jadallashtirish, shuningdek, sifatli qilib bajarilishini ta'minlash bo‘yicha topshiriq berildi.
Jo‘qorg'i Kenges Raisi «Nurli bo‘ston» MFY hududida tadbirkorlik sub’ektlarining ishlari bilan yaqindan tanishdi. Xususan, maishiy xizmat ko‘rsatish markazi, "Kegeyli mebel" MChJning mebel ishlab chiqarish korxonasi, "Milliy kiyimlar" savdo shoxobchasining tikuv tsexlari ko‘zdan kechirilib, tadbirkorlar doimiy qo‘llab-quvvatlanishi ta'kidlandi.
«Jilo‘an jap» MFY hududida tomorqasidan samarali foydalanayotgan Rima Bazarbaevaning issiqxonasidagi ishlari ko‘zdan kechirildi. Uning oz erdan mo‘l hosil olishga qaratilgan tashabbusi ko‘pchilikka namuna bo‘lishi kerakligi ta'kidlanib, qo‘shimcha issiqxonasini kengaytirish uchun 10 mln. so‘m mablag' ajratish bo‘yicha mas’ullarga topshiriq berildi.

Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с проводимой работой по обеспечению благополучия населения в Кегейли
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев посетил Кегейлийский район, чтобы ознакомиться с мерами, направленными на повышение благосостояния населения и содействие гражданам в получении стабильного дохода.
В начале визита Председатель ознакомился с деятельностью шелководов района по выращиванию коконов шелкопряда.
Затем были рассмотрены работы по выращиванию саженцев декоративных и плодовых деревьев на территориях управления благоустройства. Выявленные недостатки были отмечены, ответственным лицам даны поручения по более эффективной организации работы питомников.
В районе реализуется проект совместного предприятия “LANKO MIYA” по производству специальной продукции для крупногабаритной мебели. В ходе посещения были заслушаны возникающие в процессе работы вопросы. Ответственным лицам даны конкретные указания на оперативное решение проблем на месте.
Также был осмотрен ход строительства многоэтажных жилых домов в массиве "Янги Узбекистон", расположенном на территории сельского схода граждан "Актуба". Дано поручение ускорить темпы строительства и обеспечить его высокое качество.
Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с деятельностью субъектов предпринимательства махалли "Нурлы Бостан". В частности, он посетил центр бытового обслуживания, мебельное производство ООО "Кегейли мебель", а также швейные цеха торгового центра "Национальная одежда".
Было отмечено, что предпринимателям будет оказываться постоянная поддержка.
Также были осмотрены работы в теплице Римы Базарбаевой, эффективно использующей свой приусадебный участок на территории махалли "Жылўан жап". Отмечено, что её инициатива по получению обильного урожая на небольшой площади может служить примером для других. Ответственным лицам поручено выделить 10 миллионов сумов на расширение тепличного хозяйства.