XOTIRA BOR EKAN MILLAT YASHAYDI
9 may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g'alabaning 80 yilligi nishonlandi.
Bayram munosabati bilan poytaxtimiz Nukus shahridagi «Motamsaro ona» yodgorligi maydonida davlat va jamoat tashkilotlari, shuningdek, keng jamoatchilik vakillari yig'ildi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev bayram munosabati bilan «Motamsaro ona» yodgorligi poyiga gulchambar qo‘yib, Ikkinchi jahon urushida qurbon bo‘lganlarning yodgorligiga hurmat ko‘rsatdi.
Shuningdek, Qurolli Kuchlar tizimiga kiruvchi tuzilmalar vakillari, idora va tashkilotlar, keng jamoatchilik vakillari bilan yoshlar ham yodgorlik poyiga gul qo‘ydi.

A Nation Lives Through Remembrance
On May 9, Remembrance and Honor Day was solemnly observed, coinciding with the 80th anniversary of the victory in the Second World War.
In honor of the occasion, representatives of state and public organizations, as well as members of the broader community, gathered at the “Grieving Mother” memorial square in the capital city of Nukus.
Chairman of the Supreme Council of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, laid a wreath at the “Grieving Mother” monument and paid tribute to the memory of those who lost their lives during the Second World War.
Representatives of the Armed Forces and affiliated structures, institutions and organizations, as well as youth and members of the general public, also laid flowers in honor of the fallen.