XOTIRA BOR EKAN MILLAT YASHAYDI
9 may – Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami, shuningdek, Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g'alabaning 80 yilligi nishonlandi.
Bayram munosabati bilan poytaxtimiz Nukus shahridagi «Motamsaro ona» yodgorligi maydonida davlat va jamoat tashkilotlari, shuningdek, keng jamoatchilik vakillari yig'ildi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev bayram munosabati bilan «Motamsaro ona» yodgorligi poyiga gulchambar qo‘yib, Ikkinchi jahon urushida qurbon bo‘lganlarning yodgorligiga hurmat ko‘rsatdi.
Shuningdek, Qurolli Kuchlar tizimiga kiruvchi tuzilmalar vakillari, idora va tashkilotlar, keng jamoatchilik vakillari bilan yoshlar ham yodgorlik poyiga gul qo‘ydi.

НАЦИЯ ЖИВА, ПОКА ЖИВА ПАМЯТЬ
9 мая в нашей стране отмечается День памяти и почестей, а также 80-летие Победы во Второй мировой войне.
По случаю праздника представители государственных и общественных организаций, а также широкая общественность собрались на площади Памяти Скорбящей Матери в столице — городе Нукусе.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев возложил цветы к подножию памятника «Скорбящей матери» и отдал дань уважения павшим в годы Второй мировой войны.
Цветы к памятнику также возложили представители структур, входящих в систему Вооружённых Сил, различных учреждений и организаций, а также представители общественности и молодёжи.