Qorao‘zak tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev Qorao‘zak tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan majlis o‘tkazdi.
Unda tumanni har tomonlama rivojlantirish, kambag'allikni qisqartirish, aholi bandligini ta'minlash hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish va boshqa ishlarning bajarilishi masalalari ko‘rib chiqildi.
Majlisda davlat dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, avtomobil yo‘llari bo‘ylarini tartibga keltirish va obodonlashtirish, yashil energiya qurilmalarini o‘rnatish, mahallalarni obodonlashtirish, maxsus qarorlar bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi va boshqa masalalar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Xususan, ichki yo‘llarni ta'mirlash, og'ir mahallalarni obodonlashtirish, qurilish sohasi, kambag'allik reestriga kiritilgan oilalar bilan ishlash, tomorqalardan samarali foydalanish, yoshlar va ishsiz fuqarolar uchun ajratilgan er maydonlarida ekish ishlarini tashkil etish kabi qator masalalarda kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda. Majlisda shu kabi muammolar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
O‘tkazilgan majlis davomida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilanib, aniq topshiriqlar berildi hamda o‘z vazifasini bajarishga loqaydlik bilan qarayotgan rahbarlarga intizomiy jazo chorasini qo‘llash va zarur bo‘lsa lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Issues of Socio-Economic Development of Karauzyak District Discussed
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, held a meeting on the socio-economic development of the Karauzyak District.
The meeting addressed issues related to the district’s comprehensive development, poverty reduction, employment generation, implementation of investment projects, and other ongoing initiatives.
The meeting critically reviewed the work being carried out under state programs, including road improvement and landscaping, installation of green energy systems, development of mahallas, implementation of tasks outlined in special resolutions, and other related issues.
In particular, shortcomings have been identified in areas such as the repair of internal roads, improvement of hard-to-reach mahallas, the construction sector, support for families included in the poverty registry, effective use of household plots, and the organization of sowing on land allocated to youth and unemployed citizens. These issues and existing deficiencies were highlighted during the meeting.
During the meeting, specific tasks were outlined, concrete instructions were given, and orders were issued to apply disciplinary measures to officials who neglect their duties, including, if necessary, reviewing their suitability for their positions.