Qorao‘zak tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev Qorao‘zak tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan majlis o‘tkazdi.
Unda tumanni har tomonlama rivojlantirish, kambag'allikni qisqartirish, aholi bandligini ta'minlash hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish va boshqa ishlarning bajarilishi masalalari ko‘rib chiqildi.
Majlisda davlat dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, avtomobil yo‘llari bo‘ylarini tartibga keltirish va obodonlashtirish, yashil energiya qurilmalarini o‘rnatish, mahallalarni obodonlashtirish, maxsus qarorlar bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi va boshqa masalalar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Xususan, ichki yo‘llarni ta'mirlash, og'ir mahallalarni obodonlashtirish, qurilish sohasi, kambag'allik reestriga kiritilgan oilalar bilan ishlash, tomorqalardan samarali foydalanish, yoshlar va ishsiz fuqarolar uchun ajratilgan er maydonlarida ekish ishlarini tashkil etish kabi qator masalalarda kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda. Majlisda shu kabi muammolar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
O‘tkazilgan majlis davomida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilanib, aniq topshiriqlar berildi hamda o‘z vazifasini bajarishga loqaydlik bilan qarayotgan rahbarlarga intizomiy jazo chorasini qo‘llash va zarur bo‘lsa lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Рассмотрены вопросы социально-экономического развития Караузякского района
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание по вопросам социально-экономического развития Караузякского района.
Были рассмотрены вопросы всестороннего развития района, сокращения бедности, обеспечения занятости населения, реализации инвестиционных проектов и выполнения других работ.
На совещании критически рассмотрена работа, проводимая в рамках государственных программ, включая приведение в порядок и благоустройство дорог, установок зеленой энергии, благоустройство махаллей, выполнение задач, определенных специальными решениями, и другие вопросы.
В частности, допускаются недостатки в таких вопросах, как ремонт внутренних дорог, благоустройство труднодоступных махаллей, строительная отрасль, работа с семьями, включенными в реестр бедности, эффективное использование приусадебных участков, организация посевных работ на земельных участках, выделенных молодежи и безработным гражданам. На совещании были выявлены подобные проблемы и допущенные недостатки.
В ходе совещания были определены задачи, которые необходимо выполнить, даны конкретные поручения и даны указания о применении дисциплинарных взысканий к руководителям, халатно относящимся к выполнению своих обязанностей, и, при необходимости, о рассмотрении вопроса их соответствия занимаемой должности.