Qo‘ng‘irot tumanidagi yangi korxonalar faoliyati ko‘zdan kechirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Qo‘ng‘irot tumanida yangi ish o‘rinlarini yaratish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, fuqarolarning qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi «Olmazor» mahallasi hududida «ULUGBEK KIYET» MCHJ tomonidan ishga tushirilgan avtomobillarga xizmat ko‘rsatish markazi faoliyati bilan tanishdi.
Ta’kidlash joizki, Prezidentimizning Qoraqalpog‘iston uchun alohida qabul qilingan 129-sonli farmoni asosida yangi xizmat ko‘rsatish obyekti uchun yer maydoni to‘g‘ridan to‘g‘ri ajratib berilgan. Loyiha ishga tushirilishi natijasida 15 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Prezidentimizning 129-sonli farmoni asosida yer maydoni ajratilib, yangidan qurilayotgan «Regal Bereket Team» MCHJning savdo markazi, shuningdek, imtiyozli kredit mablag‘lari asosida yangidan ishga tushirilishi belgilangan, qurilishi yakunlanish arafasida turgan nodavlat maktab qurilishi jarayoni bilan tanishdi. Qurilish ishlarini sifatli qilib yakunlash, obyektlarni ishga tushirishda yaqindan ko‘maklashish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Bundan so‘ng «Qo‘ng‘irot» OFYda «YULDASH ALIXAN» MCHJ tomonidan 60 yangi ish o‘rni yaratishga qaratilgan, 1,2 mln. dollar mablag‘ asosida yangidan qurilayotgan tuzni qayta ishlash zavodi ko‘zdan kechirildi.
Hozirgi vaqtda mahsulotlarini ichki bozor va eksportga yo‘naltirib turgan va 70 fuqaroning bandligi ta’minlangan «Olmazor» MFYdagi «TURAN GOLD PROM» MCHJning texnik tuz ishlab chiqaruvchi korxonasiga Prezidentimizning Qoraqalpog‘iston uchun qabul qilingan 213-sonli farmoni asosida 10 mlrd. so‘m imtiyozli kredit ajratilgan.
«BRICH PRODUCT» MCHJ tomonidan mebel uchun tayyor mahsulot ishlab chiqarish loyihasining umumiy qiymati 1 mln. dollar bo‘lib, bugungi kunda 50 kishi ish bilan ta’minlangan. Mahsulotlar asosan eksportga yo‘naltirilmoqda. Korxona o‘z faoliyatini yanada kengaytirish maqsadida bojxona imtiyozidan foydalanib kelmoqda.
«Hakim ata» MFYda yashovchi Xudaybergenov Shuxrat tomonidan imtiyozli kredit mablag‘lari asosida ishga tushirilgan mebel ishlab chiqarish loyihasi ish boshlashi natijasida qo‘shimcha 6 kishining bandligi ta’minlangan.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi tadbirkorlik subyektlari faoliyati bilan tanishdi. Tashabbuskorlar bilan yaqindan muoqot qildi. Ularning ishlari doimo qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidladi. O‘z navbatida, biznes vakillari ham Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha berilgan imtiyozlar uchun Prezidentimizga cheksiz minnatdorligini bildirdi.

В Кунградском районе осмотрены новые предприятия
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев ознакомился с проводимой в Кунградском районе работой по созданию новых рабочих мест, реализации инвестиционных проектов и поддержке граждан в получении дополнительного дохода.
В первую очередь он посетил центр по обслуживанию автомобилей, открытый ООО «ULUGBEK KIYET» на территории махалли «Алмазар».
В рамках исполнения Указа Президента №129, принятого специально для Каракалпакстана, земельный участок под этот объект был выделен напрямую. Благодаря запуску проекта создано 15 новых рабочих мест.
Также Аманбай Орынбаев ознакомился с ходом строительства торгового центра ООО «Regal Bereket Team», которому также был предоставлен земельный участок в рамках того же указа. Кроме того, он осмотрел новую негосударственную школу, строительство которой завершается с использованием льготных кредитов.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению высокого качества строительных работ и содействию в скорейшем вводе объектов в эксплуатацию.
В хозяйстве «Кунград» был представлен строящийся солеперерабатывающий завод ООО «ЮЛДАШ АЛИХАН». Общая стоимость проекта составляет 1,2 миллиона долларов США, планируется создание 60 рабочих мест.
Предприятие по производству технической соли ООО «TURAN GOLD PROM», расположенное в махалле «Алмазар», ориентирует свою продукцию как на внутренний рынок, так и на экспорт. Оно обеспечивает занятость 70 граждан и получило льготный кредит в размере 10 миллиардов сумов в соответствии с Указом Президента №213, направленным на развитие Каракалпакстана.
Проект по производству готовой мебельной продукции, реализуемый ООО «BRICH PRODUCT», оценивается в 1 миллион долларов США. В настоящее время на предприятии заняты 50 человек, а основная часть продукции идет на экспорт. Компания продолжает пользоваться таможенными льготами, способствующими её дальнейшему развитию.
Также Председатель ознакомился с деятельностью мебельного производства, открытого Шухратом Кудайбергеновым, жителем махалли «Хоким ота». Предприятие создано с использованием льготного кредита, и благодаря его запуску трудоустроены ещё 6 человек.
В завершение визита Аманбай Орынбаев встретился с представителями предпринимательских структур, обсудил текущие вопросы и выразил готовность к постоянной поддержке инициатив бизнеса. В свою очередь, предприниматели выразили благодарность Президенту страны за предоставленные возможности и меры по всестороннему развитию предпринимательства в Каракалпакстане.