QDUda Ekotizimlar va bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Germaniya markazi - UzGEBning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida "Biologik xilma-xillikni muhofaza qilish va O‘zbekiston Respublikasidagi ekotizimlar - O‘zbekiston Respublikasi va Germaniya Federativ Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik salohiyati" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiya doirasida Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida Ekotizimlar va bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Germaniya markazi - UzGEBning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining o‘rinbosari R.Saparbayev, O‘zbekiston va Germaniyaning ilm-fan, ta’lim va innovatsiya sohasidagi yetakchi muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Markazning ochilishi nafaqat ilm-fan, balki ekologik xavfsizlik, barqaror rivojlanish va xalqaro ilmiy hamkorlik uchun muhim voqea ekanligini ta’kidladi.
Ushbu Markaz mintaqaviy va xalqaro miqyosda ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbus bo‘lib, u O‘zbekistonning barqaror rivojlanish strategiyasiga hamohang tarzda faoliyat yuritadi.

Ceremonial Opening of the Uzbekistan-Germany Joint Center for Ecosystem and Biodiversity Protection at Karakalpak State University
At Berdakh Karakalpak State University, an international scientific-practical conference was held on the topic «Protection of biodiversity and ecosystems in the Republic of Uzbekistan - potential for cooperation between the Federal Republic of Germany and the Republic of Uzbekistan».
Within the framework of the conference, a ceremonial opening of the Uzbekistan-Germany Joint Center for Ecosystem and Biodiversity Protection was held at Berdakh Karakalpak State University."
The event was attended by R.Saparbaev, Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, as well as representatives of leading scientific, educational, and innovation institutions from Uzbekistan and Germany.
At the event, it was noted that the opening of the Center is not only a significant step for science, but also an important milestone for environmental security, sustainable development, and international scientific cooperation.
This Center represents a key initiative aimed at ensuring environmental sustainability at both regional and international levels, and it operates in alignment with Uzbekistan’s sustainable development strategy.