QDUda Ekotizimlar va bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Germaniya markazi - UzGEBning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida "Biologik xilma-xillikni muhofaza qilish va O‘zbekiston Respublikasidagi ekotizimlar - O‘zbekiston Respublikasi va Germaniya Federativ Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik salohiyati" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiya doirasida Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida Ekotizimlar va bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Germaniya markazi - UzGEBning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining o‘rinbosari R.Saparbayev, O‘zbekiston va Germaniyaning ilm-fan, ta’lim va innovatsiya sohasidagi yetakchi muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Markazning ochilishi nafaqat ilm-fan, balki ekologik xavfsizlik, barqaror rivojlanish va xalqaro ilmiy hamkorlik uchun muhim voqea ekanligini ta’kidladi.
Ushbu Markaz mintaqaviy va xalqaro miqyosda ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbus bo‘lib, u O‘zbekistonning barqaror rivojlanish strategiyasiga hamohang tarzda faoliyat yuritadi.

В КГУ состоялась торжественная церемония открытия Узбекско-Германского центра по охране экосистем и биоразнообразия — УзГЭБ.
В Каракалпакском государственном университете имени Бердаха состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Охрана биоразнообразия и экосистем в Республике Узбекистан — потенциал сотрудничества между Республикой Узбекистан и Федеративной Республикой Германия».
В рамках конференции в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха состоялась торжественная церемония открытия Узбекско-Германского центра по охране экосистем и биоразнообразия (УзГЭБ).
В мероприятии приняли участие заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р. Сапарбаев, представители ведущих научных, образовательных и инновационных учреждений Узбекистана и Германии.
На мероприятии было отмечено, что открытие Центра является важным событием не только для науки, но и для экологической безопасности, устойчивого развития и международного научного сотрудничества.
Данный Центр является важной инициативой, направленной на обеспечение экологической стабильности на региональном и международном уровнях и будет действовать в соответствии со Стратегией устойчивого развития Узбекистана.