Yashil iqlim fondi ijrochi direktori bilan uchrashuv o‘tkazildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Xalqaro Yashil iqlim fondi ijrochi direktori Mafalda Duarte bilan uchrashdi.
Ta’kidlash joizki, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi boshchiligidagi Qoraqalpog‘iston delegatsiyasining Koreya davlatiga tashrifi davomida fond bilan yaqin sheriklik o‘rnatish va hamkorlik qilish bo‘yicha kelishib olinib, fond vakillari Qoraqalpog‘istonga taklif etilgan edi. Bugungi o‘tkazilgan uchrashuv ana shu o‘rnatilgan munosabatlarni mustahkamlash borasidagi muhim qadamlardan biri hisoblanadi.
O‘tkazilgan uchrashuvda so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimiz rahbarligida Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish, hududdagi ekologik ofat oqibatlarini yumshatish, fuqarolarning turmush farovonligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar keng turda muhokama qilindi.
Shuningdek, Orolbo‘yi mintaqasida aholining yashash sharoitini yaxshilash, ekologik ta’sirlarni yumshatish maqsadida xalqaro donor tashkilotlarning grant mablag‘larini jalb qilish, mintaqada ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha hamkorlar tajribasi asosida innovatsion yechimlarni topish masalalari haqida so‘z bordi.
O‘z navbatida mehmonlar samimiy uchrashuv uchun respublika rahbarlariga minnatdorchilik bildirdi hamda hamkorlikni yanada kengaytirish, mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish, grant mablag‘larini jalb etish bo‘yicha o‘zaro aloqalarni yanada mustahkamlash borasida fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Jo‘qorg‘i Kenges Raisi hamkorlikni yanada kengaytirish borasida doimo muloqotga tayyorligini va har qanday tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidladi.

Meeting with the Executive Director of the Green Climate Fund
The Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, met with Mafalda Duarte, Executive Director of the International Green Climate Fund.
It is worth noting that during the visit of the Karakalpakstan delegation, led by the Chairman of the Jokargy Kenes, to the Republic of Korea, an agreement was reached on close cooperation and joint work with the fund, whose representatives were invited to Karakalpakstan. Today's meeting is considered one of the important steps toward strengthening and consolidating the established relations.
The meeting discussed in detail the work carried out in recent years under the leadership of our esteemed President aimed at developing the Aral Sea region, mitigating the consequences of the ecological disaster in the area, and improving the living conditions of the population.
Additionally, the discussion covered attracting grant funding from international donor organizations aimed at improving the living conditions of the population in the Aral Sea region and mitigating environmental impacts. It also addressed the experience of partners cooperating to improve the ecological situation in the region and the search for innovative solutions in this area.
In turn, the guests expressed their gratitude to the republic’s leaders for the warm hospitality and conveyed their views on further expanding cooperation, making effective use of available opportunities, and strengthening mutual ties in attracting grant funding.
At the end of the meeting, the Chairman of the Jokargy Kenes emphasized readiness for continued active dialogue aimed at expanding cooperation and affirmed support for any initiatives.