Jo‘qorg‘i Kenges Raisining respublikamizning shimoliy tumanlaridagi tadbirkorlar uchun sayyor qabuli bo‘lib o‘tdi
Bugun Chimboy tumani hokimligida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Amanbay Orinbayevning Taxtako‘pir, Qorao‘zak, Bo‘zatov, Kegeyli va Chimboy tumanlaridagi tadbirkorlarni qiynab kelayotgan muammolar va takliflari bo‘yicha sayyor qabuli bo‘lib o‘tdi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi bugungi kunda hurmatli Prezidentimiz tomonidan Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash, investitsion jozibadorlikni oshirish bo‘yicha alohida qabul qilingan farmon va qarorlari asosida yaratilgan imkoniyatlarni keng ta’kidlab o‘tdi.
Bundan so‘ng tadbirkorlarning murojaatlari tinglanib, joyida yechim topish choralari ko‘rildi.
Qabulda asosan tadbirkorlikni rivojlantirish borasida duch kelayotgan muammolar, moliyalashtirish va kredit ajratish masalalari, kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish, yer maydonlarini ajratish, ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va kengaytirish borasida murojaatlar bildirildi.

Состоялся выездной прием Председателя Жокаргы Кенеса для предпринимателей в северных районах республики
Сегодня в хокимияте Чимбайского района состоялся выездной прием Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева по вопросам и предложениям предпринимателей Тахтакупырского, Караузякского, Бозатауского, Кегейлийского и Чимбайского районов.
Прежде всего, Председатель Жокаргы Кенеса подчеркнул возможности, созданные в настоящее время уважаемым Президентом в Республике Каракалпакстан на основе принятых указов и постановлений по развитию и поддержке предпринимательства, повышению инвестиционной привлекательности.
После этого были выслушаны обращения предпринимателей, и были приняты меры по их решению на месте.
На приеме в основном обсуждались проблемы, возникающие в сфере развития предпринимательства, вопросы финансирования и кредитования, оформления кадастровой документации, выделения земельных участков, производства и расширения производства.
Были приняты меры по решению большинства обращений на месте. Кроме того, обращения, требующие времени, были взяты на личный контроль Председателя Жокаргы Кенеса, и соответствующим руководителям были даны поручения по их скорейшему положительному решению.