Belbog‘li kurash bo‘yicha Jahon va Osiyo chempionati bahslarining ochilish marosimi o‘tkazildi
Bugun Nukus shahridagi 1-sonli sport maktabida (Manej) sportning Belbog‘li kurash turidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun o‘smir o‘g‘il bolalar va qizlar o‘rtasida Jahon va Osiyo chempionati musobaqalarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev so‘zga chiqib, barcha ishtirokchilarni musobaqaning ochilishi munosabati bilan tabrikladi va omad tiladi.
Bundan so‘ng kun davomida o‘tkazilishi belgilangan sport musobaqalari boshlab yuborildi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda yurtimizda hurmatli Prezidentimiz rahbarligida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga, yoshlarni sportga keng jalb etishga, Olimpiya sport turlari bilan bir qatorda milliy sport turlarini ham rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilib, bu borada keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Albatta, bunday musobaqalarning o‘tkazilishi yurtimizda belbog‘li kurash sport turini yanada ommalashtirish va xalqaro bellashuvlar g‘oliblarini tarbiyalashda muhim o‘rin tutadi.
O‘tkazilgan tadbir davomida o‘z vazn toifasi bo‘yicha g‘oliblar qatoridan o‘rin olgan bir qator yoshlarga medal va qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.

Состоялась церемония открытия чемпионатов мира и Азии по борьбе на поясах.
Сегодня в спортивной школе No1 города Нукуса (Манеж) состоялась церемония открытия соревнований чемпионата мира и Азии по борьбе на поясах среди юношей и девушек на приз Президента Республики Узбекистан.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев поздравил всех участников с открытием соревнований и пожелал им успехов.
После этого начались спортивные соревнования, запланированные на весь день.
Как отмечалось, в последние годы в нашей стране под руководством нашего уважаемого Президента особое внимание уделяется развитию физической культуры и спорта, широкому охвату молодежи спортом, развитию национальных видов спорта наряду с олимпийскими, и в этом направлении реализуются масштабные меры.
Несомненно, проведение подобных соревнований играет важную роль в дальнейшей популяризации борьбы на поясах в нашей стране и подготовке победителей международных соревнований.
В ходе мероприятия ряд молодых спортсменов, занявших призовые места в своих весовых категориях, были награждены медалями и ценными подарками.