Beruniy tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Beruniy tumanida respublika idora-tashkilotlari, tuman faollari ishtirokida majlis o‘tkazdi.
Unda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini ta’minlash hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish borasidagi berilgan topshiriqlar bo‘yicha chora-tadbirlar dasturining ijrosi masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, tumanni har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha maxsus dastur asosida bir qator vazifalar belgilab berilgan bo‘lib, muammolarni hal etish maqsadida hurmatli Prezidentimiz tomonidan barcha imkoniyatlar yaratib berilgan, moliyaviy manbalar ham hal qilib berilgan. Lekin, ayrim joylarda mavjud imkoniyatlar to‘liq ishga solinmayapti.
Xususan, mahallalardagi ishlarning amalda bajarilishi, taqdim etilgan hisobotlarda qo‘shib yozishlarga yo‘l qo‘yilganligi, obodonlashtirish, fuqarolar bandligini ta’minlash borasidagi chora-tadbirlarning talab darajasida emasligi tanqid qilindi. Mas’ullar ogohlantirilib, ayrimlariga intizomiy jazo chorasi qo‘llash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
O‘tkazilgan majlis davomida tez fursatda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilanib, aniq topshiriqlar berildi va o‘z vazifasini bajarishga loqaydlik bilan qarayotgan rahbarlar qat’iy ogohlantirildi.

Рассмотрены вопросы социально-экономического развития Берунийского района
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание в Берунийском районе с участием представителей республиканских учреждений и организаций, а также активистов района.
Были рассмотрены вопросы реализации программы мероприятий по социально-экономическому развитию района, сокращению бедности, обеспечению занятости населения и реализации инвестиционных проектов.
Стоит отметить, что на основе специальной программы по всестороннему развитию района был определен ряд задач. Для решения этих проблем уважаемым Президентом были созданы все необходимые возможности, а также решены финансовые вопросы. Однако в некоторых местах имеющиеся возможности используются не в полной мере.
В частности, подвергнуты критике фактическое выполнение работ в махаллях, допущенные приписки в представленных отчетах, а также ненадлежащий уровень мер по благоустройству и обеспечению занятости граждан. Ответственные лица были предупреждены, а некоторым даны указания о применении дисциплинарных взысканий.
В ходе совещания были определены задачи, которые необходимо решить в ближайшее время, даны конкретные поручения, а руководителям, халатно относящимся к выполнению своих обязанностей, вынесено строгое предупреждение.