Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Amanbay Orinbayev Chimboy tumanida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlari va fuqarolarning qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi "Shaxtemir" MFYdagi mebel ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan "PRIME MAXIMUS" MCHJ korxonasi, qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi "SHAXTEMIR PIK STROY" oilaviy korxonasi va "UBAYDULLA UBEK" MCHJ korxonalari ishlarini borib ko‘rdi.
"Temir jol guzari" MFY hududida o‘z uyida milliy qora uy jihozlarini yasashni yo‘lga qo‘ygan Azat Kolbaybanov xonadonida tashkil etilgan ishlar ham ko‘zdan kechirildi. Mutasaddilarga tadbirkorlarning o‘z faoliyatini kengaytirishi va rivojlantirishi uchun barcha yordamlarni ko‘rsatish, Prezidentimiz tomonidan berilgan alohida imtiyozlardan samarali foydalanish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi "Guliston" MFYdagi gulchilikni yo‘lga qo‘ygan Mavluda Alimbetova hamda baliq yetishtirishni yo‘lga qo‘ygan "Temir jol guzari" aholisi Turg‘anbay Yerejepov xonadonlarida bo‘ldi. Tomorqani daromad manbaiga aylantirish bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan ishlarni yanada keng ko‘lamda davom ettirish kerakligi ta’kidlandi.
Bundan so‘ng "Tazg‘ara" MFYda yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazilib, ularning bandligini ta’minlash va qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish yo‘nalishida ajratilgan yer maydonlaridan samarali foydalanish kerakligi, buning uchun barcha yordamlar berilishi ta’kidlandi.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi ushbu mahalla hududidagi 52-sonli oilaviy poliklinikada raqamlashtirish bo‘yicha olib borilgan ishlar bilan yaqindan tanishdi. Ish jarayonlarini ko‘zdan kechirib, yana amalga oshirishi lozim bo‘lgan vazifalar bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

В Чимбайском районе была проведена работа по повышению благосостояния населения.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев ознакомился с проводимой в Чимбайском районе работой по содействию субъектам предпринимательства и гражданам в получении дополнительного дохода.
Сначала Председатель Жокаргы Кенеса посетил предприятие ООО "PRIME MAXIMUS," наладившее производство мебели в ООО "Шахтемир," семейное предприятие по производству строительных материалов "ШАХТЕМИР ПИК СТРОЙ" и предприятие ООО "УБАЙДУЛЛА УБЕК."
Также были осмотрены работы, организованные в семье Азата Колбайбанова, который наладил производство традиционной домашней утвари в своем доме на территории махалли "Темир йул гузари." Ответственным лицам поручено оказать всестороннюю поддержку предпринимателям в расширении и развитии их деятельности, эффективно использовать предоставленные Президентом особые льготы.
Председатель Жокаргы Кенеса посетил семьи Мавлюды Алимбетовой, специализирующейся на выращивании цветов в махалле "Гулистан," и Турганбая Ережепова, жителя "Темир йул гузари," специализирующегося на рыбоводстве. Была подчеркнута необходимость дальнейшего расширения работы по превращению приусадебных участков в источник дохода.
После этого в махалле "Тазгара" состоялась встреча с молодежью. Было подчеркнуто, что необходимо эффективно использовать выделенные земельные участки для обеспечения их занятости и содействия получению дополнительного дохода, и для этого будет оказана вся необходимая поддержка.
Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с проводимой работой по цифровизации в семейной поликлинике No 52 на территории данной махалли. Ответственным лицам были даны конкретные указания о задачах, которые необходимо выполнить после ознакомления с рабочими процессами.