Jo‘qorg‘i Kenges Raisi manzil koloniyadagi yoshlar bilan uchrashdi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev «Yoshlar oyligi» doirasida Qo‘ng‘irot tumanidagi manzil koloniyalarning birida jazo muddatini o‘tayotgan yoshlar bilan uchrashdi.
Unda dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi yurtimizda yoshlarga qaratilayotgan e’tibor davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangani, shu asosda ularning o‘z qobiliyatini yuzaga chiqarishi, chuqur bilim olishi, ilg‘or fikrli va ona Vatanimizga sadoqat bilan xizmat qiladigan fidoyi insonlar bo‘lib kamol topishiga sharoitlar yaratilganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, mamlakatimizning ming-minglab yoshlari qatorida hayot yo‘llarida ozgina adashib, bugungi kunda manzil koloniyalarida jazo muddatini o‘tayotgan yoshlar ham e’tibordan chetda qolmasligi, ularning tez orada jamiyatga aralashib, o‘z o‘rnini topishi uchun yaqindan yordam berilishi alohida tilga olindi.
O‘z navbatida, o‘tkazilgan uchrashuvda yoshlar ham bu yerda bo‘sh vaqtlaridan unumli foydalanib, kasb-hunar egallashga bo‘lgan qiziqishlari va o‘zlarining istak-xohishlarini bildirdi.
Uchrashuvda barcha ko‘tarilgan masalalar belgilab olinib, tez fursatda amaliy choralarni ko‘rish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi. Shuningdek, yoshlarning IT sohasi va xorijiy tillarni o‘rganishi uchun Jo‘qorg‘i Kenges Raisi tomonidan maxsus kompyuterlar va kitoblar topshirildi.
Bundan so‘ng, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi manzil koloniyada yoshlarning bo‘sh vaqtlaridan unumli foydalanishlari uchun faoliyat yuritayotgan kasbga yo‘naltirish joylari bilan yaqindan tanishdi.
Yoshlarning foydali mehnat bilan shug‘ullanishi, ilm va hunar o‘rganishi uchun yanada ko‘proq imkoniyatlar yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Chairman of the Jokargy Kenes Met with Youth at a Correctional Facility in Kungrad District
As part of the "Month of Youth" campaign, the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, visited a correctional facility in the Kungrad district to meet with young individuals currently serving their sentences.
At the beginning of the meeting, the Chairman emphasized that the attention given to youth in our country has become one of the main priorities of state policy. In this regard, all necessary conditions are being created for young people to realize their potential, receive a quality education, and grow into dedicated individuals with progressive thinking who faithfully serve their homeland.
It was also noted that, like the thousands of other young people in our country, those who have temporarily lost their way and are currently serving sentences in correctional facilities are not left without attention. Special emphasis was placed on the fact that they are being provided with close support to help them reintegrate into society and find their rightful place.
In turn, the young individuals participating in the meeting expressed their interest in using their free time productively while at the facility, including learning vocational and practical skills, and shared their requests and aspirations.
All issues raised during the meeting were taken into consideration, and responsible parties were instructed to take prompt and practical measures to address them. Additionally, to support the youth in learning IT skills and foreign languages, the Chairman of the Jokargy Kenes presented specialized computers and books.
Following this, the Chairman became acquainted with the vocational training centers operating within the correctional facility, which are aimed at helping young individuals make productive use of their free time.
Instructions were also given to create more opportunities for youth to engage in meaningful work, acquire knowledge, and develop artistic skills.