Nukus shahrida xalqaro investitsiya forumi o‘tkazildi
Hurmatli Prezidentimizning topshirig‘i bilan joriy yilning 10-12-iyun kunlari mamlakatimiz poytaxti Toshkent shahrida «Toshkent xalqaro investitsiya forumi» bo‘lib o‘tgan edi. Forum doirasida o‘tkazilgan sessiyada Prezidentimiz yordamchisi Saida Mirziyoyeva investorlarni Qoraqalpog‘iston hududiga kelib, respublikaning ulkan salohiyatini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish va keng imkoniyatlar ko‘lamini baholashga taklif etdi.
Bugun ushbu forumning davomi sifatida Nukus shahridagi Oq Qush majmuasida Qoraqalpog‘istonning investitsion salohiyatini taqdim etishga bag‘ishlangan xalqaro investitsiya forumi o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev so‘zga chiqib, hurmatli Prezidentimizning alohida e’tibori bilan Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash, investitsion jozibadorlikni oshirish bo‘yicha alohida qabul qilingan farmon va qarorlari asosida yaratilgan imkoniyatlar haqida keng turda ta’kidlab o‘tdi.
Tadbirda Vazirlar Kengashi Raisi F.Ermanov ishtirok etdi.
O‘tkazilgan forumda respublikamizning investitsion jozibadorligi, yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar, resurslar salohiyati va boshqa muhim yo‘nalishlar haqida so‘z yuritildi.
Majmua hududidagi maxsus pavilonda Qoraqalpog‘istonda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi yig‘ilganlar e’tiboriga havola etildi.
Forum imkoniyatlarni muhokama qilish, ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun o‘ziga xos maydonga aylandi.
Bundan so‘ng mehmonlar «QORAQALPOQ BASALTWOOL» korxonasi, shuningdek, I.V.Savitskiy nomidagi Qoraqalpoq davlat san’at muzeyida bo‘lib, respublikamizning sanoat, turizm yo‘nalishlaridagi imkoniyatlari bilan tanishdi.

An international investment forum took place in Nukus
At the instruction of our esteemed President, the "Tashkent International Investment Forum" was held in the capital city, Tashkent, on June 10-12 of this year. During one of the sessions within the forum, Presidential Assistant Saida Mirziyoyeva invited investors to visit the Karakalpakstan region, witness the vast potential of the republic with their own eyes, and assess the wide range of opportunities it offers.
Today, as a continuation of the forum, an international investment forum dedicated to presenting the investment potential of Karakalpakstan was held at the 'Aq Quw' Complex in the city of Nukus.
At the event, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, delivered a speech in which he highlighted the wide-ranging opportunities created in Karakalpakstan thanks to the special attention of the esteemed President. He emphasized the presidential decrees and resolutions adopted to promote and support entrepreneurship and to enhance the region’s investment attractiveness.
Chairman of the Council of Ministers, F. Ermanov, also took part in the event.
The forum highlighted the investment attractiveness of our republic, the available opportunities for implementing new projects, the region’s resource potential, and other important directions.
A special pavilion on the territory of the complex featured an exhibition of products manufactured in Karakalpakstan.
The forum served as a unique platform for exploring opportunities, establishing business connections, and implementing joint projects.
Afterwards, the guests visited the "QORAQALPOQ BASALTWOOL" enterprise as well as the State Art Museum of Karakalpakstan named after I.V. Savitsky, where they became acquainted with the opportunities in the fields of industry and tourism in our republic.