Nukus shahrida xalqaro investitsiya forumi o‘tkazildi
Hurmatli Prezidentimizning topshirig‘i bilan joriy yilning 10-12-iyun kunlari mamlakatimiz poytaxti Toshkent shahrida «Toshkent xalqaro investitsiya forumi» bo‘lib o‘tgan edi. Forum doirasida o‘tkazilgan sessiyada Prezidentimiz yordamchisi Saida Mirziyoyeva investorlarni Qoraqalpog‘iston hududiga kelib, respublikaning ulkan salohiyatini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish va keng imkoniyatlar ko‘lamini baholashga taklif etdi.
Bugun ushbu forumning davomi sifatida Nukus shahridagi Oq Qush majmuasida Qoraqalpog‘istonning investitsion salohiyatini taqdim etishga bag‘ishlangan xalqaro investitsiya forumi o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev so‘zga chiqib, hurmatli Prezidentimizning alohida e’tibori bilan Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash, investitsion jozibadorlikni oshirish bo‘yicha alohida qabul qilingan farmon va qarorlari asosida yaratilgan imkoniyatlar haqida keng turda ta’kidlab o‘tdi.
Tadbirda Vazirlar Kengashi Raisi F.Ermanov ishtirok etdi.
O‘tkazilgan forumda respublikamizning investitsion jozibadorligi, yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar, resurslar salohiyati va boshqa muhim yo‘nalishlar haqida so‘z yuritildi.
Majmua hududidagi maxsus pavilonda Qoraqalpog‘istonda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi yig‘ilganlar e’tiboriga havola etildi.
Forum imkoniyatlarni muhokama qilish, ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun o‘ziga xos maydonga aylandi.
Bundan so‘ng mehmonlar «QORAQALPOQ BASALTWOOL» korxonasi, shuningdek, I.V.Savitskiy nomidagi Qoraqalpoq davlat san’at muzeyida bo‘lib, respublikamizning sanoat, turizm yo‘nalishlaridagi imkoniyatlari bilan tanishdi.

В Нукусе прошел международный инвестиционный форум
По поручению уважаемого Президента 10-12 июня текущего года в столице нашей страны, городе Ташкенте, состоялся Ташкентский международный инвестиционный форум. На сессии, прошедшей в рамках форума, помощник Президента Саида Мирзиёева пригласила инвесторов посетить Каракалпакстан, чтобы своими глазами увидеть огромный потенциал республики и оценить масштаб имеющихся возможностей. Сегодня, в продолжение данного форума, в комплексе «Ақ қуў» города Нукуса состоялся международный инвестиционный форум, посвященный презентации инвестиционного потенциала Каракалпакстана.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев выступил с речью и подчеркнул возможности, созданные благодаря особому вниманию уважаемого Президента в Каракалпакстане в рамках принятых указов и постановлений по развитию и поддержке предпринимательства и повышению инвестиционной привлекательности.
В мероприятии принял участие Председатель Совета Министров Ф.Ерманов.
На форуме обсуждались инвестиционная привлекательность республики, имеющиеся возможности для реализации новых проектов, ресурсный потенциал и другие важные направления.
В специальном павильоне на территории комплекса собравшимся была представлена выставка продукции, произведенной в Каракалпакстане.
Форум стал уникальной площадкой для обсуждения возможностей, установления деловых связей и реализации совместных проектов.
После этого гости посетили предприятие "QORAQALPOQ BASALTWOOL," а также Каракалпакский государственный музей искусств имени И.В. Савицкого, где ознакомились с промышленными и туристическими возможностями республики.