Amudaryolik yoshlarning fikr va takliflari tinglandi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev joylarda yoshlar bilan uchrashib, ularning xohish-istaklari, tashabbus va muammolarini tinglamoqda. Shunday navbatdagi uchrashuv Amudaryo tumanida o‘tkazildi.
Uchrashuvdan oldin bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Bundan so‘ng IT sohasi, Tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini (grantlarni) jalb qilish va donorlar bilan ishlash bo‘limi, tijorat banklari rahbarlari tomonidan seminarlar tashkil etilib, yoshlar tadbirkorligini yo‘lga qo‘yish, ularning o‘z tashabbuslarini amalga oshirishi borasida ma’lumotlar berildi.
O‘tkazilgan uchrashuvda dastlab Jo‘qorg‘i Kenges Raisi hurmatli Prezidentimizning alohida e’tibori bilan yoshlarga yaratilgan imkoniyatlar haqida keng turda ta’kidlab o‘tdi. Shu bilan birga, bunday imkoniyatlardan o‘rinli foydalanib, yuqori natijalarga erishayotgan yoshlar soni ortib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘z navbatida, yoshlar davlatimiz rahbarining bunday yuksak ishonchi va yoshlarga ko‘rsatayotgan otalarcha g‘amxo‘rligi uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
O‘tkazilgan uchrashuv davomida yoshlar bilan yaqindan muloqot qilinib, ularning xohish-istaklari, shuningdek, takliflari tinglandi. Unda bir qator muhim tashabbuslar va masalalar ko‘tarildi. O‘z navbatida har bir tashabbus va taklif Jo‘qorg‘i Kenges Raisi tomonidan belgilab olindi va tez orada hayotga tatbiq etish bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriq berildi.
Bundan so‘ng bir guruh yoshlar faolligi va tengdoshlari orasida alohida yutuqlarga erishib, ko‘pchilikka namuna bo‘layotgani uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Prezidiumi qarori bilan taqdirlandi.

Opinions and Suggestions of Amudarya Youth Heard
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, continues to meet with youth across the region, listening to their wishes, requests, initiatives, and challenges. The latest such meeting was held in the Amudarya district.
Prior to the meeting, a job fair was held. This was followed by a series of seminars organized by representatives of the IT sector, the department for attracting external non-repayable financial assistance (grants) and working with donors, as well as heads of commercial banks. During these sessions, young participants received detailed information on how to launch their own businesses and implement their initiatives.
At the beginning of the meeting, the Chairman of the Jokargy Kenes spoke in detail about the wide range of opportunities created for youth thanks to the special attention of the esteemed President. He also expressed great satisfaction with the growing number of young people who are making effective use of these opportunities and achieving high results.
In turn, the youth expressed deep gratitude to the Head of State for his great trust and fatherly care shown toward them.
During the meeting, a close and open dialogue was held with the young participants. Their wishes, requests, and proposals were carefully listened to. A number of important initiatives and issues were raised. Each of these was duly noted by the Chairman of the Jokargy Kenes, and specific instructions were given to the responsible officials for their prompt implementation.
After that, a group of young people were awarded by the Presidium of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan in recognition of their active engagement and outstanding achievements, which serve as an example for their peers.