Amudaryo tumanida yangi ish o‘rinlari yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar ko‘zdan kechirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Amudaryo tumanida yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab, «Olmazor» mahallasida «Sulton Kumush» MCHJ tomonidan ochilish marosimi o‘tkazilayotgan «Bolalar o‘yingohi» loyihasi ko‘zdan kechirildi. Bundan so‘ng, har birida 10 ish o‘rni yaratilgan «Botir-Xonqa» MCHJ va «Al Kafil Biznes Plast» MCHJ korxonalarining plastmassa idishlari ishlab chiqarish loyihalari, 2 mlrd. so‘mlik mablag‘lar hisobidan 20 ish o‘rni yaratilishiga erishilgan «Ravshanbek-Yulduzxon» xususiy korxonasining qandolat, non mahsulotlari ishlab chiqarish va sutni qayta ishlash, «Jayxun motors» MCHJning motorollerlar ishlab chiqarish loyihalari ko‘rib chiqildi. Yangi ish o‘rni yaratgan har bir tadbirkor doimo qo‘llab-quvvatlanishi, ularning o‘z faoliyatini yanada kengaytirishi uchun barcha yordamlar ko‘rsatilishi ta’kidlandi.
«Uyshin» mahallasida «Jamoliddin Jayxun» MCHJ tomonidan 1 mlrd. so‘m mablag‘ asosida yangidan ishga tushirilgan baliqchilik loyihasi, shuningdek, «Qoraqalpoq mahsulotlari» MCHJ tomonidan 1,3 mlrd. so‘m mablag‘ asosida ishga tushirilgan parrandachilikni yo‘lga qo‘yish loyihasi ko‘zdan kechirildi. Xalqimizni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash borasidagi bunday tashabbuslarni ko‘paytirishda yanada jonbozlik bilan ishlash kerakligi yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
«Do‘stlik» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida qurilayotgan «Yangi O‘zbekiston» massividagi ko‘p qavatli uylar qurilishi ham ko‘zdan kechirildi. Ta’kidlash joizki, 2024-2025-yillarda jami 18,5 gektar yer maydonida 26 ta ko‘p qavatli uylar qurilishi belgilangan. Hozirgi vaqtda ishlar davom ettirilmoqda.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi qurilish ishlarini sifatli qilib, o‘z vaqtida yakunlash bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriqlarni berdi.

В Амударьинском районе была рассмотрена проводимая работа по созданию новых рабочих мест
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев ознакомился с проводимой в Амударьинском районе работой по созданию новых рабочих мест и обеспечению занятости населения.
Вначале в махалле «Олмазор» был осмотрен проект детской игровой площадки, торжественное открытие которой провело ООО «Султон Кумуш». Затем были представлены проекты по производству пластиковой тары на предприятиях ООО «Botir-Xonqa» и ООО «Al Kafil Biznes Plast», каждое из которых обеспечило занятость 10 человек.
Также был рассмотрен проект частного предприятия «Ravshanbek-Yulduzxon» по производству кондитерских и хлебобулочных изделий, а также по переработке молока. За счёт инвестиций в размере 2 млрд сумов на предприятии создано 20 новых рабочих мест. Внимание было уделено и проекту по производству мотороллеров, реализуемому ООО «Jayxun Motors».
Было подчеркнуто, что каждому предпринимателю, создающему новые рабочие места, будет оказана всесторонняя поддержка с целью расширения их деятельности.
В махалле «Уйшин» делегация ознакомилась с новым проектом по рыбоводству, реализуемым ООО «Джамолиддин Жайхун» на сумму 1 млрд сумов, а также с проектом по птицеводству, запущенным ООО «Коракалпок Махсулотлари» на сумму 1,3 млрд сумов. Ответственным лицам поручено продолжать активную работу по увеличению числа таких инициатив, направленных на обеспечение населения качественными продуктами питания.
Также были осмотрены строящиеся многоквартирные дома в жилом массиве «Янги Узбекистон» на территории махалли «Дустлик».
Следует отметить, что в 2024–2025 годах на площади 18,5 гектара планируется строительство 26 многоквартирных домов. В настоящее время строительные работы продолжаются.
Председатель Жокаргы Кенеса дал ответственным лицам конкретные поручения по обеспечению качества и своевременного завершения строительных работ.