Amudaryo tumanida yangi ish o‘rinlari yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar ko‘zdan kechirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Amudaryo tumanida yangi ish o‘rinlarini yaratish va aholi bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab, «Olmazor» mahallasida «Sulton Kumush» MCHJ tomonidan ochilish marosimi o‘tkazilayotgan «Bolalar o‘yingohi» loyihasi ko‘zdan kechirildi. Bundan so‘ng, har birida 10 ish o‘rni yaratilgan «Botir-Xonqa» MCHJ va «Al Kafil Biznes Plast» MCHJ korxonalarining plastmassa idishlari ishlab chiqarish loyihalari, 2 mlrd. so‘mlik mablag‘lar hisobidan 20 ish o‘rni yaratilishiga erishilgan «Ravshanbek-Yulduzxon» xususiy korxonasining qandolat, non mahsulotlari ishlab chiqarish va sutni qayta ishlash, «Jayxun motors» MCHJning motorollerlar ishlab chiqarish loyihalari ko‘rib chiqildi. Yangi ish o‘rni yaratgan har bir tadbirkor doimo qo‘llab-quvvatlanishi, ularning o‘z faoliyatini yanada kengaytirishi uchun barcha yordamlar ko‘rsatilishi ta’kidlandi.
«Uyshin» mahallasida «Jamoliddin Jayxun» MCHJ tomonidan 1 mlrd. so‘m mablag‘ asosida yangidan ishga tushirilgan baliqchilik loyihasi, shuningdek, «Qoraqalpoq mahsulotlari» MCHJ tomonidan 1,3 mlrd. so‘m mablag‘ asosida ishga tushirilgan parrandachilikni yo‘lga qo‘yish loyihasi ko‘zdan kechirildi. Xalqimizni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash borasidagi bunday tashabbuslarni ko‘paytirishda yanada jonbozlik bilan ishlash kerakligi yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
«Do‘stlik» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida qurilayotgan «Yangi O‘zbekiston» massividagi ko‘p qavatli uylar qurilishi ham ko‘zdan kechirildi. Ta’kidlash joizki, 2024-2025-yillarda jami 18,5 gektar yer maydonida 26 ta ko‘p qavatli uylar qurilishi belgilangan. Hozirgi vaqtda ishlar davom ettirilmoqda.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi qurilish ishlarini sifatli qilib, o‘z vaqtida yakunlash bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriqlarni berdi.

Ongoing efforts to create new jobs in the Amudarya district were reviewed on site
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, closely familiarized himself with the ongoing efforts in the Amudarya district aimed at creating new jobs and ensuring employment for the population.
First, a children's playground project initiated by “Sulton Kumush” LLC in the “Almazar” mahalla, where an opening ceremony was taking place, was reviewed. This was followed by an inspection of plastic container production projects launched by “Botir-Xonqa” LLC and “Al Kafil Biznes Plast” LLC, each of which created 10 jobs. Also visited were the facilities of the private enterprise “Ravshanbek-Yulduzxon,” which - through investments amounting to 2 billion soums - established 20 jobs and focuses on the production of confectionery, bakery goods, and dairy processing. Additionally, the motor scooter manufacturing project of “Jaykhun Motors” LLC was examined. It was emphasized that every entrepreneur creating new jobs will be fully supported and provided with all necessary assistance to further expand their operations.
In the “Uyshin” mahalla, a newly launched fish farming project by “Jamoliddin Jaykhun” LLC, funded with 1 billion soums, and a poultry farming project by “Qoraqalpoq Mahsulotlari” LLC, implemented with 1.3 billion soums, were inspected. Responsible officials were instructed to continue actively supporting such initiatives aimed at ensuring the population's access to high-quality food products and to further expand similar projects in the future.
The construction of multi-storey residential buildings in the “New Uzbekistan” mahalla, currently underway in the territory of the “Dostlik” citizens’ assembly, was also inspected. It should be noted that, in 2024-2025, the construction of 26 multi-storey buildings is planned across a total area of 18.5 hectares. At present, work is continuing.
The Chairman of the Jokargy Kenes gave clear instructions to the responsible parties to ensure high-quality construction and the timely completion of all works.