Qoraqalpog‘iston « Eco Expo Central Asia 2025» xalqaro ko‘rgazmasida 1-o‘rinni egalladi
19–21-iyun kunlari Toshkentdagi CAEX ko‘rgazmalar markazida o‘tkazilgan « Eco Expo Central Asia 2025» xalqaro ko‘rgazmasiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi ham o‘zining maxsus stendi bilan ishtirok etdi.
Stendda Orolbo‘yidagi tiklanish ishlari, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, innovatsion yechimlar va xalqaro hamkorlik imkoniyatlari keng yoritildi. Maketlar, videomateriallar, akvapon tizimi, tirik saksovullar va tabiiy suv hamda tuproq namunalari orqali mintaqaning ekotizimi taqdim etildi.
Ko‘rgazma yakuniga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston stendi eng mazmunli deb topilib, 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Bu esa ekologik barqarorlik sohasidagi ishlarning xalqaro darajada e’tirof etilganini tasdiqlaydi.

Каракалпакстан занял 1-е место на международной выставке "Eco Expo Central Asia 2025"
Республика Каракалпакстан приняла участие в международной выставке "Eco Expo Central Asia 2025", которая проходила с 19 по 21 июня в выставочном центре CAEX в Ташкенте, представив свой специальный стенд.
На стенде были широко представлены восстановительные работы в Приаралье, использование возобновляемых источников энергии, инновационные решения и перспективы международного сотрудничества. Экосистема региона была продемонстрирована с помощью макетов, видеоматериалов, системы аквапоники, живых саксаулов, а также образцов природной воды и почвы.
По итогам выставки стенд Каракалпакстана был признан самым содержательным и занял 1-е место. Это стало подтверждением международного признания усилий региона в сфере экологической устойчивости.