Yoshlar oyligi doirasida uchrashuvlar o‘tkazildi
«Yoshlar oyligi» doirasida Qoraqalpog‘iston RespublikasiJo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Xo‘jayli, Shumanay, Qonliko‘l, Mo‘ynoq, Beruniy va Ellikqal’a tumanlarida faol yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvlar doirasida axborot texnologiyalari, raqamli xizmatlar, startaplarni rivojlantirish, xalqaro grant mablag‘larini jalb qilish va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha tegishli tashkilotlar, mutaxassislar ishtirokida ma’lumotlar va taqdimotlar taqdim etildi.
Unda davlatimiz rahbari tashabbuslari bilan yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, ularning ta’lim olishi, kasb egallashi, o‘z g‘oyalarini amalga oshirishi uchun yaratilayotgan sharoitlar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, bu imkoniyatlardan foydalanib, yuqori natijalarga erishib kelayotgan yoshlar soni ortib borayotgani ta’kidlandi.
Yangicha formatda o‘tgan uchrashuvlarda yoshlar tomonidan ta’lim, IT sohasi, tadbirkorlik faoliyatini kengaytirish kabi qator taklif va tashabbuslar bildirildi. Ko‘tarilgan masalalar ro‘yxatga olinib, tegishli soha rahbarlariga topshiriqlar berildi.
Yoshlar, o‘z navbatida, prezidentimiz tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar va ko‘rsatilayotgan e’tibor uchun minnatdorchilik bildirdi.
Shuningdek, turli sohalarda faolligi bilan ajralib turgan bir guruh yoshlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Prezidiumining qaroriga muvofiq taqdirlandi.

В рамках Месячника молодежи были проведены встречи
В рамках "Месячника молодежи" Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провёл встречи с активной молодежью Ходжейлийского, Шуманайского, Канлыкульского, Муйнакского, Берунийского и Элликкалинского районов.
В ходе встреч были представлены данные и презентации с участием профильных организаций и специалистов по вопросам развития информационных технологий, цифровых услуг, стартапов, привлечения международных грантов и поддержки молодежного предпринимательства.
Была предоставлена информация о возможностях, создаваемых для молодежи по инициативе главы нашего государства, а также об условиях, формируемых для получения образования, освоения профессий и реализации собственных идей. Отмечалось, что число молодых людей, эффективно использующих эти возможности и добивающихся высоких результатов, неуклонно растёт.
На встречах, прошедших в новом формате, молодежь выдвинула ряд предложений и инициатив — в частности, по расширению доступа к образованию, развитию IT-сферы и предпринимательской активности. Поднятые вопросы были зафиксированы, и соответствующим руководителям даны конкретные поручения.
Молодые участники, в свою очередь, выразили благодарность за внимание и поддержку, оказываемые Президентом страны.
Кроме того, группа молодых людей, проявивших активность в различных сферах, была награждена в соответствии с постановлением Президиума Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.