Qonliko‘l tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Qonliko‘l tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan majlis o‘tkazdi.
Unda tumanni har tomonlama rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini ta’minlash hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish va boshqa ishlarning bajarilishi masalalari ko‘rib chiqildi.
Majlisda davlat dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, avtomobil yo‘llari bo‘ylarini tartibga keltirish va obodonlashtirish, yashil energiya qurilmalarini o‘rnatish, mahallalarni obodonlashtirish, maxsus qarorlar bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi va boshqa masalalar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Xususan, ichki yo‘llarni ta’mirlash, og‘ir mahallalarni obodonlashtirish, qurilish sohasi, kambag‘allik reestriga kiritilgan oilalar bilan ishlash, tomorqalardan samarali foydalanish, yoshlar va ishsiz fuqarolar uchun ajratilgan yer maydonlarida ekish ishlarini tashkil etish kabi qator masalalarda kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda. Majlisda shu kabi muammolar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
O‘tkazilgan majlis davomida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilanib, aniq topshiriqlar berildi hamda o‘z vazifasini bajarishga loqaydlik bilan qarayotgan rahbarlarga intizomiy jazo chorasini qo‘llash va zarur bo‘lsa lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Рассмотрены вопросы социально-экономического развития Канлыкульского района
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провёл совещание, посвящённое вопросам социально-экономического развития Канлыкульского района.
В ходе совещания обсуждались приоритетные направления развития района: сокращение бедности, обеспечение занятости населения, реализация инвестиционных проектов, а также ход выполнения других важных мероприятий.
Особое внимание было уделено критическому анализу работы, проводимой в рамках государственных программ. В частности, рассматривались вопросы благоустройства и ремонта дорог, внедрения установок "зелёной" энергетики, развития махаллей, исполнения решений, принятых в рамках специальных программ, и другие актуальные задачи.
Были выявлены конкретные недостатки в таких направлениях, как ремонт внутрипоселковых дорог, благоустройство отдалённых махаллей, развитие строительной сферы, работа с семьями, включёнными в реестр бедности, эффективное использование приусадебных участков, а также организация посевных работ на землях, предоставленных молодёжи и безработным гражданам.
По итогам совещания были определены первоочередные задачи, даны конкретные поручения. Отдельно отмечено: в отношении руководителей, халатно исполняющих свои обязанности, следует применить меры дисциплинарного воздействия, а при необходимости — рассмотреть вопрос об их соответствии занимаемой должности.