Bo‘zatov tumanida aholi muammolariga yechim topish va qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish bo‘yicha ishlar ko‘zdan kechirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev Bo‘zatov tumanida aholi bandligini ta’minlash, yangi ish o‘rinlarini yaratish va muammolarga yechim topish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi «Yerkindarya» OFYdagi kollektor bo‘yida tashkil etilgan o‘rdak boqish loyihasini ko‘zdan kechirdi. Shuningdek, «Yerkindarya» OFYdagi O‘teniyazov Axmetning asalarichilikni rivojlantirish loyihasi, «Qusxanatao‘» OFYdagi Aljanov G‘aybulla va To‘remuratov Jamaladdinlarning tomorqalarida tashkil etilgan ishlar borib ko‘rildi. Tomorqa daromad manbai, bunday ishlar har bir xonadonda tashkil etilishi, shu bilan birga fuqarolar bandligini ta’minlash, qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish borasida yangi loyihalarni ko‘paytirish kerakligi ta’kidlandi.
Bundan so‘ng, «Yerkindarya» OFYdagi gaz tarmog‘i liniyasining 2 km qismida Bo‘zatov tajribasi asosida amalga oshirilayotgan ishlar borib ko‘rildi. Unda ortiqcha gaz sarfining oldini olish va samarali foydalanish bo‘yicha ishlar ko‘rib chiqildi.
Jo‘qorg‘i Kenges Raisi O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan 123 mlrd. so‘m miqdorida moliyalashtirilib, qurilish ishlari olib borilayotgan sanatoriya bilan ham yaqindan tanishdi. Umumiy 200 kishiga mo‘ljallangan bu joy, xalqimiz salomatligini tiklashga barcha imkoniyatlar yaratiladigan alohida maskanlardan biriga aylanishi ta’kidlandi.
«Zarbdor» tajribasi asosida tashkil etilgan hunarmandlar alleyasi, Yoshlar markazida tashkil etilgan til o‘rganish kurslari faoliyati ham borib ko‘rildi. Xalqimiz farovonligi yo‘lida xizmat qiladigan har qanday tashabbus qo‘llab-quvvatlanishi ta’kidlandi.
Bundan so‘ng, hurmatli Prezidentimizning topshirig‘i bilan yaqinda o‘rnatilib, foydalanishga topshirilgan Bo‘zatov tumani va shimoliy tumanlarni bevosita Qo‘ng‘irot tumani bilan bog‘lovchi ponton ko‘prik ham borib ko‘rildi. Xalqimizning kayfiyatiga ta’sir qiladigan har qanday muammoning yechimini topishda Prezidentimizning odilona siyosati turgani, bundan fuqarolarning ham cheksiz minnatdor ekanligi alohida mamnuniyat bilan tilga olindi.

Efforts to Address Public Issues and Support Additional Income Generation Reviewed in Bozatau District
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, got acquainted with the efforts being undertaken in Bozatau District to ensure employment, create new jobs, and address the pressing issues of the population.
The visit began with an inspection of a duck farming project organized along the collector in the “Erkindarya” Citizens’ Assembly. The Chairman also reviewed beekeeping development projects implemented by Akhmet Oteniyazov in the same assembly, as well as household farming activities organized by Gaibulla Alzhanov and Jamaliddin Toremuratov in the “Quskhanatau” Citizens’ Assembly. It was noted that such initiatives on household plots serve as an income source, and similar projects should be expanded to ensure employment and support additional income generation for the population.
Next, the delegation visited works being carried out based on the Bozatau experience along a 2-kilometer section of the gas pipeline in the “Erkindarya” Citizens’ Assembly. Measures aimed at preventing excessive gas consumption and promoting efficient use were reviewed on site.
The Chairman of the Jokargy Kenes also visited the sanatorium currently under construction with funding of 123 billion soums from the Federation of Trade Unions of Uzbekistan. Designed to accommodate a total of 200 people, the facility is expected to become one of the key centers providing comprehensive opportunities for improving public health.
The activities of the artisans’ alley organized on the basis of the “Zarbdor” model and the language courses launched at the Youth Center were also reviewed. It was emphasized that every initiative aimed at serving the well-being of the people will be supported and encouraged.
After that, the recently installed and commissioned pontoon bridge connecting Bozatau district and neighboring areas directly with Kungrad district - constructed on the initiative of our esteemed President - was also visited. It was emphasized with great satisfaction that the fair policy of our President lies at the heart of solving any issue affecting the well-being of the people, and that citizens are deeply grateful for this.