Taxtako‘pir tumanini har tomonlama rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev rahbarligida Taxtako‘pir tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, davlat dasturlari doirasidagi belgilangan vazifalar, amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar hamda avvalgi majlisda berilgan topshiriqlar ijrosiga bag‘ishlangan majlis o‘tkazildi.
Majlisda dastlab, belgilab berilgan topshiriqlarning bugungi kunda bajarilishi, mahallalarni obod qilish, infratuzilma bilan bog‘liq muammolarni hal etish, davlat dasturlari doirasida loyihalarni amalga oshirish, yangi korxonalar faoliyatini tashkil etish, ko‘p qavatli uylar qurish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish, kambag‘allikni qisqartirish, fuqarolar turmush darajasini yaxshilash borasidagi vazifalar ijrosi masalalari tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, fuqarolarning qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish, tomorqalardan samarali foydalanishni ommalashtirish, yoshlar bandligini ta’minlash, tadbirkorlikni rivojlantirish, korxonalar faoliyatiga yaqindan ko‘maklashish, bank xizmatlari va bozor infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham topshiriqlarning ijrosi masalalari ham muhokama etildi.
Unda shuningdek, mazkur ishlarni amalga oshirishda ayrim mutasaddilarning o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qarayotgani tanqid qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi. Shu bilan birga, o‘z vazifasini bajarishda xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan ayrim mas’ullar lavozimidan ozod etildi. Bir guruh rahbar va mutasaddilarga intizomiy jazo qo‘llash, zarur bo‘lsa, lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Issues of Comprehensive Development in Takhtakupir District Reviewed
A meeting chaired by the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, was held in Takhtakupir district to discuss socio-economic development, ensuring employment, the implementation of state programs, upcoming measures, and the fulfillment of tasks set at the previous session.
The meeting was attended by representatives of republican agencies, organizations, relevant ministries, district officials, and active members of local communities.
At the meeting, priority was given to reviewing the current implementation of assigned tasks, addressing challenges related to mahalla improvement and infrastructure, carrying out projects within the framework of state programs, organizing the work of new enterprises, constructing multi-storey housing, expanding the use of renewable energy sources, reducing poverty, and improving the living standards of the population.
At the same time, the meeting also discussed measures to support citizens in generating additional income, promote the effective use of household plots, ensure youth employment, foster entrepreneurship, provide practical assistance to enterprises, and improve banking services and market infrastructure.
The meeting also criticized certain officials for negligence in fulfilling their duties, and shortcomings were pointed out. At the same time, several officials who had made mistakes in carrying out their responsibilities were dismissed from their posts. A number of managers and responsible officers were given disciplinary measures, and instructions were issued to review the suitability of some for their positions, if necessary.