Taxtako‘pir tumanini har tomonlama rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev rahbarligida Taxtako‘pir tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, davlat dasturlari doirasidagi belgilangan vazifalar, amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar hamda avvalgi majlisda berilgan topshiriqlar ijrosiga bag‘ishlangan majlis o‘tkazildi.
Majlisda dastlab, belgilab berilgan topshiriqlarning bugungi kunda bajarilishi, mahallalarni obod qilish, infratuzilma bilan bog‘liq muammolarni hal etish, davlat dasturlari doirasida loyihalarni amalga oshirish, yangi korxonalar faoliyatini tashkil etish, ko‘p qavatli uylar qurish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish, kambag‘allikni qisqartirish, fuqarolar turmush darajasini yaxshilash borasidagi vazifalar ijrosi masalalari tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, fuqarolarning qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish, tomorqalardan samarali foydalanishni ommalashtirish, yoshlar bandligini ta’minlash, tadbirkorlikni rivojlantirish, korxonalar faoliyatiga yaqindan ko‘maklashish, bank xizmatlari va bozor infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham topshiriqlarning ijrosi masalalari ham muhokama etildi.
Unda shuningdek, mazkur ishlarni amalga oshirishda ayrim mutasaddilarning o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qarayotgani tanqid qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi. Shu bilan birga, o‘z vazifasini bajarishda xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan ayrim mas’ullar lavozimidan ozod etildi. Bir guruh rahbar va mutasaddilarga intizomiy jazo qo‘llash, zarur bo‘lsa, lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Рассмотрены вопросы всестороннего развития Тахтакупырского района
Под председательством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева состоялось совещание, посвящённое социально-экономическому развитию Тахтакупырского района. В центре внимания были вопросы занятости населения, реализации государственных программ, выполнение ранее данных поручений, а также определение новых приоритетных мер.
В работе совещания приняли участие представители республиканских учреждений, министерств и организаций, районные должностные лица и активисты махаллей.
На заседании критически рассмотрены вопросы благоустройства махаллей, развития инфраструктуры, строительства многоквартирных домов, внедрения возобновляемых источников энергии, реализации инвестиционных проектов, сокращения бедности и повышения уровня жизни населения.
Особое внимание было уделено созданию новых предприятий, поддержке предпринимательства, расширению возможностей занятости для молодёжи, эффективному использованию приусадебных участков, а также улучшению банковских услуг и рыночной инфраструктуры.
В ходе совещания отмечены случаи халатного отношения отдельных должностных лиц к своим обязанностям и допущенные недостатки. Ряд ответственных работников был освобождён от занимаемых должностей, другим поручено применить дисциплинарные взыскания и рассмотреть вопрос их соответствия занимаемым постам.