Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Qo‘ng‘irot tumanida bo‘ldi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev fuqarolar hayotida uchrayotgan muammolarni o‘rganish, tadbirkorlarning masalalarini tinglash, yoshlarni kasbga yo‘naltirish ishlarini o‘rganish maqsadida Qo‘ng‘irot tumanida bo‘ldi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi «Suo‘yenli» OFYdagi «Sag‘ir» ovulida ichimlik suvi bilan ta’minlash muammosi bo‘yicha qishloq aholisi bilan uchrashdi. Unda qishloq aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash maqsadida suv tozalash inshootini qurish uchun tegishli mablag‘larni ajratish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Bundan so‘ng, «Olmazor» MFYdagi ijtimoiy uydagi muammolarni hal etish bo‘yicha avval berilgan topshiriqlar ijrosi ko‘rib chiqildi. Berilgan topshiriqlarga asosan bugungi kunda ko‘p qavatli binoni oqova suv tarmoqlarida ta’mirlash ishlari olib borilib, energiya tarmoqlari uchun maxsus hisoblagichlar o‘rnatib berilgan.
«Ádebiyat» OFY hududidagi Tirkish va Sayat qishloqlarini bog‘lovchi avariya holatidagi ko‘prik borib ko‘rildi. Qishloq oqsoqollari bilan muloqot qilinib, mas’ullarga muammoni hal qilish uchun ajratilishi kerak bo‘lgan mablag‘larning hisob-kitobini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
«Beruniy-Agrostar» MCHJ tomonidan chorva ozuqasi yetishtirish bo‘yicha agroplantatsiya yaratish loyihasi, «KUNGRAD LESTORG» MCHJning yog‘och mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasi va yangi tashkil etilgan logistika markazi ishlari ko‘zdan kechirildi. Tadbirkorlarning muammolari tinglanib, ularga tez fursatda yechim topish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Bundan so‘ng, «Kiyet dehqonlari» ishlab chiqarish kooperativi tomonidan «bir kontur - bir mahsulot» tamoyili asosida tashkil etilgan ishlar, «Kasbiy ko‘nikmalar markazi»ning tumandagi filialida tashkil etilgan til o‘rgatish kurslari, masofaviy xizmat ko‘rsatuvchi BPO markazi ishlari ko‘rib chiqildi.

Chairman of the Jokargy Kenes Visits Kungrad District
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Amanbay Orynbaev visited Kungrad district to study the challenges faced by local residents, listen to the concerns of entrepreneurs, and review efforts aimed at guiding young people towards professional skills.
The visit began in the village of Sagyr, located within the “Suwenli” Citizens’ Assembly, where he met with residents to discuss the issue of drinking water supply. During the meeting, instructions were given to allocate the necessary funds for the construction of a water purification facility to ensure the population’s access to clean drinking water.
After that, the implementation of previously given instructions to resolve the problems in the social housing facility of the “Almazar” Citizens’ Assembly was reviewed. Based on these instructions, repair works are currently being carried out on the sewage systems of the multi-storey building, and special meters have been installed for energy networks.
A visit was also made to the bridge in an emergency condition connecting the villages of Tirkish and Sayat in the “Adabiyat” Citizens’ Assembly area. Discussions were held with local elders, and responsible officials were instructed to prepare calculations for the allocation of necessary funds to address these problems.
Projects implemented in the district were also reviewed, including the agricultural plantation project for food production initiated by “Beruniy-Agrostar” LLC, the wood processing project of “KUNGRAD LESTORG” LLC, as well as the operations of a newly established logistics center.
After that, attention was given to the activities of the “Kiyet Farmers” production cooperative, organized on the basis of the “one contour – one product” principle. The work of the district branch of the Vocational Skills Center, where language training courses are being conducted, and the BPO Public Service Center providing remote services, was also inspected.