To‘rtko‘l tumanida aholi farovonligini orttirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar o‘rganildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev To‘rtko‘l tumanidagi bir qator ijtimoiy obyektlar, shuningdek, tadbirkorlar faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab, «Yangihayot» MFYdagi «Lochin chorva kompleksi» fermer xo‘jaligining uzumchilikni rivojlantirish, «Bahor» MFYdagi issiqxonasida banan yetishtirishni yo‘lga qo‘ygan tomorqa egasi Atajan O‘razimbetovning ishlari ko‘zdan kechirildi. Ekin maydonini mo‘l daromad manbaiga aylantirib, yaxshi natija ko‘rsatayotgan bunday zahmatkash insonlarning ishlari ko‘pchilikka namuna bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Bundan so‘ng, «Yashnaobod» MFYdagi 44-sonli maktabda o‘quvchilarning darsdan tashqari vaqtlarini samarali tashkil etish bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan ishlar o‘rganildi. Kelajak egalari bo‘lgan bolalarga ta’lim-tarbiya berish bilan birga kasb-hunarga yo‘naltirish ham har bir maktabda bo‘lishi kerakligi alohida ta’kidlandi.
«Ziyokor» MFY hududidagi Prezidentimiz topshirig‘i bilan homiylik hisobidan yangidan qurilayotgan, 660 o‘ringa mo‘ljallangan yangi maktab, «Shodlik» MFYda yangidan qurilayotgan «Otajon Xudayshukurov» nomidagi amfiteatr, «EVRO-AZIA» MCHJ tomonidan yangidan qurilayotgan 119 xonadonli ko‘p qavatli uylarning qurilish jarayoni ham ko‘zdan kechirildi. Mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
Shundan so‘ng, «To‘rtko‘l shisha idishlari» MCHJ va «Nurota» OFYdagi «Dunyo med stroy» MCHJga qarashli yangidan ishga tushirilish arafasida turgan klinika ko‘zdan kechirildi. Tadbirkorlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, ularning o‘z biznesini rivojlantirishi uchun yaqindan ko‘maklashish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

Work to Improve the Well-Being of the Population Studied in Turtkul District
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, reviewed the activities of several social facilities and entrepreneurs in the Turtkul district.
He first visited the “Lochin Chorva Kompleksi” farming enterprise in the “Yangihaet” mahalla, where viticulture is being developed, as well as the greenhouse of Atajan Urazimbetov, a resident of the “Bahor” mahalla, who has established banana cultivation. It was noted that the efforts of such dedicated individuals, who turn their land plots into a stable source of income and achieve high results, should serve as an example for others.
Then, at School No. 44 in the “Yashnaobod” mahalla, measures for organizing students’ extracurricular time were studied. It was especially emphasized that alongside the educational process, it is important from an early age to guide children — the future of the country — toward acquiring professions and crafts.
Other sites visited included: a new 660-seat school under construction in the “Ziyokor” mahalla with sponsorship support following a Presidential instruction; the Otajan Khudaishukurov amphitheater under construction in the “Shodlik” mahalla; and a 119-apartment residential complex being built by the company “EVRO-AZIA.” Relevant instructions were given to the responsible officials.
In addition, Orynbaev reviewed the activities of “Turtkul Glass Containers” LLC and a clinic being launched by “Dunyo Med Stroy” LLC in the “Nurota” citizens’ assembly. Specific instructions were given to the responsible officials to support entrepreneurs and assist them in developing their businesses.