Nukus shahrida Qo‘l jangining R1 yo‘nalishi bo‘yicha Professional sportchilar orasida «Orolbo‘yi kubogi» xalqaro turniri o‘tkazildi
Bugun Nukus shahridagi markaziy amfiteatrda Qo‘l urushining R1 yo‘nalishi bo‘yicha Professional sportchilar o‘rtasida «Orolbo‘yi kubogi» xalqaro turniri musobaqalari bo‘lib o‘tdi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev so‘zga chiqib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi.
Bundan so‘ng turnir bellashuvlariga start berildi. Unda Ozarbayjon, Belarus, Qirg‘iziston, Rossiya, Turkiya va Italiya davlatlaridan professional sportchilar ishtirok etdi.
62 kg yengil vaznda Tosso Petro (Italiya) va Abdumajid Qosimov (O‘zbekiston) bellashuvida Abdumajid Qosimov g‘olib bo‘ldi. 70 kg o‘rta vaznda Medvedeva Aseliya (Belarus) va Nilufar Polvonova (O‘zbekiston) bellashuvida Nilufar Polvonova g‘olib bo‘ldi. 73 kg o‘rta vaznda Abror Hakimov (Qirg‘iziston) va Azizxon Abdullayev (O‘zbekiston) bellashuvida Azizxon Abdullayev raqibidan ustun keldi. 80 kg o‘rta vaznda Nabiyev Gunduz (Ozarbayjon) va Aybek Maxsetov (O‘zbekiston) o‘rtasidagi bellashuvda Nabiyev Gunduz g‘olib chiqdi.
97 kg vazn toifasi bo‘yicha Shaxzade Maxsun (Turkiya) va Begzodbek Maxamatov (O‘zbekiston) o‘rtasidagi bellashuvda Begzodbek Maxamatov g‘alaba qozondi.
Kunning markaziy bellashuvi 97 kg og‘ir vazn toifasida Bolotskix Yevgeniy (Rossiya) va Og‘abek Jumaniyazov (O‘zbekiston) bellashuvida Og‘abek Jumaniyazov raqibiga imkoniyat qoldirmadi.
Keskin kurashlar, ayovsiz zarbalar ostida o‘tgan uchrashuvlar yig‘ilganlarda katta taassurot qoldirdi. G‘oliblar tabriklanib, ularga pul mukofotlari va esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Нукусе прошёл международный турнир «Кубок Приаралья» среди профессиональных спортсменов по рукопашному бою в направлении R1
Сегодня в центральном амфитеатре города Нукус состоялся международный турнир «Кубок Приаралья» среди профессиональных спортсменов по рукопашному бою в направлении R1.
С приветственным словом к участникам обратился Председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, пожелав всем удачи в соревнованиях.
После этого был дан старт поединкам турнира. В нём приняли участие профессиональные спортсмены из Азербайджана, Беларуси, Кыргызстана, России, Турции и Италии.
В весовой категории до 62 кг в поединке между Тоссо Пьетро (Италия) и Абдумажидом Косимовым (Узбекистан) победу одержал Абдумажид Косимов.
В весе до 70 кг в поединке между Медведевой Аселией (Беларусь) и Нилуфар Полвоновой (Узбекистан) победила Нилуфар Полвонова.
В весе до 73 кг в бою между Аброром Хакимовым (Кыргызстан) и Азизхоном Абдуллаевым (Узбекистан) победу одержал Азизхон Абдуллаев.
В весе до 80 кг в поединке между Набиевым Гундузом (Азербайджан) и Айбеком Махсетовым (Узбекистан) победил Набиев Гундуз.
В весовой категории до 97 кг в поединке между Шахзаде Махсуном (Турция) и Бегзодбеком Махамадовым (Узбекистан) победу одержал Бегзодбек Махамадов.
Главным боем вечера стал поединок в тяжёлой весовой категории (97 кг) между Евгением Болотских (Россия) и Огбеком Жуманиязовым (Узбекистан), в котором Огбек Жуманиязов не оставил сопернику шансов.
Жесткие и напряжённые поединки, проходившие под градом ударов, произвели большое впечатление на зрителей. Победители были торжественно награждены денежными премиями и памятными подарками.