O‘zbekiston o‘qituvchi va murabbiylariga
Siz, azizlarni, hayotini dunyodagi eng ulug' va olijanob ishga – navqiron avlod ta'lim-tarbiyasiga bag'ishlagan muhtaram ustoz va murabbiylar, sohaning barcha jonkuyar xodimlarini umumxalq bayrami – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Mana shunday quvonchli kunda siz, mehribon ustozlarga el-yurtimizning yuksak hurmat-ehtiromini yana bir bor izhor etib, barchangizga Yangi O‘zbekiston kelajagini yaratish yo‘lidagi mashaqqatli va sharafli mehnatingiz uchun chin qalbdan tashakkur bildiraman.
Hurmatli ustoz va murabbiylar!
Yaqinda sizlar bilan bo‘lib o‘tgan ochiq, aytish mumkinki, tarixiy muloqotimizda ta'lim-tarbiya tizimidagi ishlarimizni chuqur tahlil qilib, ularni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha aniq maqsad va rejalarni belgilab oldik.
Kuni kecha Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ta'lim sohasidagi islohotlarimiz natijalari jahon hamjamiyatida katta e’tibor va qiziqish uyg'otdi. Bu borada biz erishgan yutuqlar xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan yangi tashabbuslarni ilgari surish uchun asos bo‘ldi.
Xususan, keyingi sakkiz yilda yurtimizda ta'lim va ilm-fan uchun xarajatlar 6 karra oshirilib, 378 trillion so‘mni tashkil etgani, yuzlab yangi bog'chalar, maktab, texnikum va oliygohlar qurilgani, ta'lim va ilm dargohlarini zamon talablari asosida jihozlash, ustoz va murabbiylarning mehnatini munosib qadrlashga qaratilgan dasturlarimiz alohida e’tirof etildi.
Bu haqda gapirganda, mamlakatimizda qisqa muddatda bog'chalar sonini 5200 dan 38 mingtaga, qamrov darajasini 27 foizdan 78 foizga oshirganimiz, tarbiyachilar maoshi maktab o‘qituvchilari oyligiga tenglashtirilgani, ushbu muassasalardagi rahbar va pedagoglar maoshi qariyb 2 barobar oshirilganini ta'kidlash lozim.
Kelgusi yildan Qoraqalpog'iston va barcha viloyatlarda Prezident maktablari kabi “Yangi avlod” bog'chalari tashkil etilib, ularda tarbiyachilar ilg'or pedagogik texnologiyalarni o‘rganadi.
Farzandlarimizga bilim va tarbiya berishning eng muhim bosqichi – maktab ta'limini rivojlantirish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. So‘nggi yillarda 500 ga yaqin yangi maktablar barpo etilib, mavjudlari kengaytirilgani hisobidan 1 million o‘quvchi o‘rni yaratildi. Xususiy maktablarga yo‘l ochilishi tufayli ota-onalar va o‘quvchilar uchun tanlash imkoniyati paydo bo‘ldi. Bugungi kunda 200 mingdan ziyod o‘g'il-qizlarimiz ana shunday maktablarda o‘qimoqda.
Yangi o‘quv yilidan 12 yillik maktab ta'limi hamda 9- va 11-sinf o‘quvchilari uchun yagona davlat imtihonlari joriy qilinib, ularning natijalari bo‘yicha bitiruvchilar bevosita texnikum va oliygohlarga kira oladigan tartib yo‘lga qo‘yiladi.
Hammamizga ayonki, kelajak – zamonaviy bilim bilan qurollangan kasb-hunar egalarinikidir. Biz bu haqiqatni hech qachon unutmasligimiz lozim. Shu bois yoshlarimizni davr bilan hamnafas bo‘lib, har qanday raqobatga bardosh bera oladigan etuk mutaxassislar etib tarbiyalashimiz kerak.
Shu maqsadda tashkil etilayotgan Kasbiy ta'lim agentligidan umidimiz katta. Ushbu agentlik kasb ta'limi sohasiga, mavjud texnikumlarga xalqaro standartlar asosida yangi hayot nafasini olib kirishi zarur.
Bir yil ichida 100 ta texnikumda Germaniya, Buyuk Britaniya, Shveytsariya, Xitoy, Koreya Respublikasi kabi rivojlangan mamlakatlarning ta'lim tashkilotlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, ularning ilg'or o‘quv dasturlari joriy etiladi. Jumladan, Angliyaning “Pirson” kompaniyasi bilan hududlardagi 14 ta texnikumda “BITEK” xalqaro dasturi orqali yoshlar turizm, axborot texnologiyalari, tibbiyot, qurilish, logistika, elektrotexnika, energetika, mashinasozlik, biotexnologiya, kreativ iqtisodiyot kabi yo‘nalishlarda talab yuqori bo‘lgan kasblarni egallaydi.
Mamlakatimizda dual ta'lim bilan qamrov 5 barobar oshiriladi. Ayni paytda yangi texnologiyalarni o‘zlashtirish, chet ellik investor va hamkorlar bilan erkin muloqot qilish uchun texnikumlardagi xorijiy til soatlari to‘rt karra ko‘paytiriladi.
Umuman, kelgusi yildan yangi, raqamli ochiq platforma ishga tushirilib, unda texnikum bitiruvchilarining kasbiy ko‘nikmalari haqidagi ma'lumotlar mahalliy va xorijiy ish beruvchilar uchun e’lon qilinadi.
Shu bilan birga, umumiy o‘rta ta'lim muassasalarida maktab maslahatchisi lavozimi joriy etilib, ular 7-sinfdan boshlab o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish bilan shug'ullanadi.
Barchangizga ma'lumki, biz keyingi yillarda oliy ta'lim masalasiga ustuvor ahamiyat qaratmoqdamiz. Amalga oshirilgan islohotlarimiz natijasida o‘tgan sakkiz yil ichida oliygohlarimiz soni 77 tadan 202 taga, talabalar soni esa 250 mingdan 1,5 millionga etdi. Yoshlar uchun oliygohlarga kirishda tanlov imkoniyati ko‘paytirildi. Mazkur ta'lim muassasalarida dars beradigan o‘qituvchilarning oyligi sezilarli darajada oshirildi.
Fanning muayyan sohasida tadqiqotlar olib borib, aniq natijaga erishayotgan olimlarimizning asosiy qismini professor-o‘qituvchilar tashkil etayotgani ayniqsa e’tiborlidir.
Biz o‘qituvchi va ustozlik kasbining maqomi va nufuzini oshirishga hal qiluvchi masala sifatida qaramoqdamiz. Shu bois soha xodimlarining mehnat va yashash sharoitini yaxshilash islohotlarimizning eng ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qoladi. Jumladan, yangi yildan boshlab kamida 15 yil stajga ega bo‘lgan oliy toifali pedagoglarga ipoteka krediti boshlang'ich badalining 25 foizi qoplab beriladi.
Kelgusi o‘quv yilida davlat oliygohlariga o‘qishga kirgan pedagoglar farzandlarining kontrakt summasiga 30 foiz chegirma joriy etilishi mo‘ljallanmoqda. O‘qituvchilarning zamonaviy kompyuter texnikalarini xarid qilishlari uchun 10 million so‘mgacha imtiyozli kredit ajratiladi. Yangi yildan soha xodimlari uchun davlat xizmatlari to‘lovi ikki karra kamaytiriladi. Dunyodagi TOP-300 talik oliygohlarga o‘qishga kirgan bo‘lg'usi pedagoglarga 20 ming dollargacha imtiyozli ta'lim krediti ajratiladi.
Muxtasar aytganda, o‘qituvchi va murabbiylik kasbini jamiyatimizdagi eng muhim va obro‘li kasbga aylantirish bo‘yicha boshlagan ishlarimiz izchil davom ettiriladi.
Muhtaram ustozlar, aziz murabbiylar!
Yurtimiz tarixidagi ikki buyuk Renessansni yaratgan ulug' mutafakkir va allomalarni ham o‘z vaqtida siz kabi o‘qituvchi va muallimlar tarbiyalab voyaga etkazgan. Bu ezgu an’analarning davomchilari sifatida siz, azizlar ham bugun jonajon Vatanimizda barpo etilayotgan Uchinchi Renessans bunyodkorlarini kamol toptirishga munosib hissa qo‘shasizlar, deb ishonaman.
Ana shunday olijanob maqsad yo‘lida sizlarga mustahkam sog'liq, kuch-g'ayrat, yangi yutuqlar va oilaviy baxt tilayman.

Учителям и наставникам Узбекистана
От всей души поздравляю вас, уважаемых учителей и наставников, посвятивших свою жизнь выполнению самой великой и благородной миссии в мире – образованию и воспитанию подрастающего поколения, всех преданных своему делу работников сферы с общенародным праздником – Днем учителей и наставников.
В этот радостный день вновь выражаю вам, дорогие учителя, глубокое уважение нашего народа и сердечно благодарю всех вас за нелегкий и почетный труд созидания будущего Нового Узбекистана.
Уважаемые учителя и наставники!
В ходе недавно состоявшегося открытого диалога, можно сказать, исторической встречи с вами мы глубоко проанализировали работу в системе образования и воспитания, наметили конкретные цели и планы, чтобы поднять ее на новый уровень.
На прошедшей на днях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций большой интерес и внимание мировой общественности вызвали результаты наших реформ в сфере образования. Достигнутые нами успехи в этом направлении послужили основой для выдвижения новых инициатив, имеющих международное значение.
Особое признание получило, в частности, то, что за последние восемь лет расходы нашего государства на образование и науку увеличились в 6 раз, составив 378 триллионов сумов, построены сотни новых детских садов, школ, техникумов и вузов, реализуются программы по оснащению образовательных и научных учреждений в соответствии с современными требованиями, труд учителей и наставников получает достойную оценку.
Следует подчеркнуть, что за короткое время мы увеличили количество детских садов в стране с 5 200 до 38 тысяч, охват ими – с 27 до 78 процентов, зарплату воспитателей подняли до уровня зарплаты школьных учителей, оплата труда руководителей и педагогов этих учреждений выросла почти в 2 раза.
Со следующего года по опыту Президентских школ в Каракалпакстане и всех областях будут организованы детские сады «Янги авлод», где воспитатели будут обучаться передовым педагогическим технологиям.
В центре нашего постоянного внимания находится развитие самого важного звена обучения и воспитания детей – школьного образования. В последние годы за счет строительства около 500 новых и расширения действующих школ создан еще 1 миллион ученических мест. Мы открыли дорогу для частных школ, благодаря чему у родителей и учащихся появилась возможность выбора. Сегодня в таких школах знания получают более 200 тысяч мальчиков и девочек.
С нового учебного года вводится 12-летнее школьное образование, а также единые государственные экзамены для учащихся 9-х и 11-х классов, будет внедрен порядок поступления выпускников в техникумы и вузы непосредственно по их результатам.
Очевидно, что будущее – за профессионалами, обладающими современными знаниями, и мы никогда не должны забывать об этом. Поэтому необходимо, чтобы выпускники учебных заведений были зрелыми специалистами, идущими в ногу со временем, способными выдержать любую конкуренцию.
Мы возлагаем большие надежды на создаваемое с этой целью Агентство профессионального образования, которое, опираясь на международные стандарты, должно наполнить дыханием новой жизни данную сферу, работу действующих техникумов.
В течение года в 100 техникумах будет налажено сотрудничество с образовательными учреждениями развитых стран – Германии, Великобритании, Швейцарии, Китая, Республики Корея, внедрены их передовые учебные программы. Так, при поддержке английской компании «Пирсон» в 14 техникумах регионов молодежь на основе международной программы «БИТЕК» будет осваивать востребованные профессии в таких направлениях, как туризм, информационные технологии, медицина, строительство, логистика, электротехника, энергетика, машиностроение, биотехнологии, креативная экономика.
Охват дуальным образованием в стране будет увеличен в 5 раз. Вместе с тем для освоения новых технологий, свободного общения с иностранными инвесторами и партнерами в техникумах будут в 4 раза увеличены часы обучения иностранным языкам.
Со следующего года запускается новая, цифровая открытая платформа, на которой будут размещаться данные о профессиональных навыках выпускников техникумов, доступные для отечественных и зарубежных работодателей.
Наряду с этим в общеобразовательных средних учебных заведениях вводится должность школьного советника, который займется профессиональной ориентацией учащихся начиная с 7-го класса.
Как известно, в последние годы мы придаем приоритетное значение вопросу высшего образования. В результате осуществленных реформ за прошедшие восемь лет количество вузов увеличилось с 77 до 202, число студентов – с 250 тысяч до 1,5 миллиона. Расширены возможности выбора для молодежи при поступлении в вузы. Существенно повысилась заработная плата преподавателей этих образовательных учреждений.
Заслуживает особого внимания, что основную часть наших ученых, ведущих научные исследования и достигающих конкретных результатов, составляют профессора и преподаватели вузов.
Повышение статуса и авторитета профессии учителя и наставника мы рассматриваем в качестве решающего вопроса. Поэтому улучшение условий труда и жизни работников сферы останется приоритетным направлением наших реформ. В частности, с нового года педагогам высшей категории со стажем не менее 15 лет будет покрываться 25 процентов первоначального взноса по ипотечному кредиту.
В следующем учебном году для поступивших в государственные вузы детей педагогов планируется установить 30-процентную скидку от суммы контракта на обучение. Учителям также будет выделяться льготный кредит в размере до 10 миллионов сумов на закупку современной компьютерной техники. С нового года для работников сферы в два раза будет снижена оплата госуслуг. Будущим педагогам, поступившим на учебу в топ-300 вузов мира, будет выделяться льготный образовательный кредит до 20 тысяч долларов.
Словом, мы последовательно продолжим начатую нами работу по превращению профессии учителя и наставника в самую важную и почетную в обществе.
Уважаемые учителя, дорогие наставники!
Выдающихся ученых и мыслителей, создавших два великих Ренессанса в истории нашей страны, тоже в свое время обучали и воспитывали учителя и наставники. Уверен, что сегодня вы как продолжатели этих благородных традиций внесете достойный вклад в формирование на нашей Родине Третьего Ренессанса.