Nukus shahridagi Nukus suv tozalash inshootining rekonstruktsiyadan keyingi qayta foydalanishga topshirilishi munosabati bilan ochilish marosimi o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orыnbaev va «O‘zsuvta'minot» jamiyati boshqaruvi raisi Ahmad Suvonqulov so‘zga chiqib, yig'ilganlarni tabrikladi.
Ta'kidlash joizki, oldin «Nukus suv tozalash» inshootida umumiy quvvati bo‘yicha sutkasiga 60 ming kub metr suv etkazib berish imkoniyati mavjud bo‘lgan bo‘lsa, Prezidentimizning maxsus qarori bilan 86,6 mlrd. so‘m mablag' asosida rekonstruktsiya ishlari olib borilib, bu ko‘rsatkich 90 ming kub metrga etkazildi. Aholini toza ichimlik suvi bilan qamrab olish esa, 279 ming nafardan 340 ming nafardan ortiq fuqaroga etkazildi.
Bundan tashqari, Nukus shahri, Taxiatosh va Xo‘jayli tumanlarida "Jahon banki"ning 78 mln. dollarlik mablag'lari hisobidan 286 kilometr kanalizatsiya tarmoqlari va ob’ektlarida qurilish ishlari boshlanmoqda. Shuningdek, Amudaryo, Beruniy, Qorao‘zak, Qo‘ng'irot, Mo‘ynoq va Nukus tumanlarida Osiyo taraqqiyot bankining 145 mln. dollarlik mablag'lari hisobidan ichimlik suv ta'minotini yaxshilash ishlari davom ettirilmoqda.
Bugungi tantanali tadbir davomida "O‘zsuvta'minot" jamiyati tomonidan suv tozalash inshooti va oqova suv tarmoqlari korxonalariga maxsus avtotransport vositalari topshirildi.

A ceremonial opening was held in the city of Nukus to mark the completion and recommissioning of the reconstructed “Nukus Suv Tozalash” water treatment facilities.
The event was attended by Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Amanbay Orynbaev and Chairman of the Board of Uzsuvta’minot JSC Ahmad Suvankulov, who congratulated participants on this significant occasion.
Previously, the capacity of the Nukus water treatment facilities stood at 60,000 cubic meters per day. As a result of reconstruction works worth 86.6 billion soums, allocated under a special Presidential decree, this figure has been increased to 90,000 cubic meters per day. Consequently, the number of residents provided with clean drinking water has grown from 279,000 to more than 340,000 people.
In addition, construction works have begun in Nukus, Takhiyatash and Khodjeyli districts on facilities and 286 kilometers of sewer networks, financed by the World Bank with a total amount of USD 78 million. At the same time, projects to improve the water supply system are underway in Amudarya, Beruniy, Karaozak, Kungrad, Muynak and Nukus districts, financed by the Asian Development Bank with USD 145 million.
During the ceremony, Uzsuvta’minot JSC handed over specialized service vehicles to enterprises responsible for operating the water treatment facilities and sewage networks.