Nukus shahridagi Nukus suv tozalash inshootining rekonstruktsiyadan keyingi qayta foydalanishga topshirilishi munosabati bilan ochilish marosimi o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orыnbaev va «O‘zsuvta'minot» jamiyati boshqaruvi raisi Ahmad Suvonqulov so‘zga chiqib, yig'ilganlarni tabrikladi.
Ta'kidlash joizki, oldin «Nukus suv tozalash» inshootida umumiy quvvati bo‘yicha sutkasiga 60 ming kub metr suv etkazib berish imkoniyati mavjud bo‘lgan bo‘lsa, Prezidentimizning maxsus qarori bilan 86,6 mlrd. so‘m mablag' asosida rekonstruktsiya ishlari olib borilib, bu ko‘rsatkich 90 ming kub metrga etkazildi. Aholini toza ichimlik suvi bilan qamrab olish esa, 279 ming nafardan 340 ming nafardan ortiq fuqaroga etkazildi.
Bundan tashqari, Nukus shahri, Taxiatosh va Xo‘jayli tumanlarida "Jahon banki"ning 78 mln. dollarlik mablag'lari hisobidan 286 kilometr kanalizatsiya tarmoqlari va ob’ektlarida qurilish ishlari boshlanmoqda. Shuningdek, Amudaryo, Beruniy, Qorao‘zak, Qo‘ng'irot, Mo‘ynoq va Nukus tumanlarida Osiyo taraqqiyot bankining 145 mln. dollarlik mablag'lari hisobidan ichimlik suv ta'minotini yaxshilash ishlari davom ettirilmoqda.
Bugungi tantanali tadbir davomida "O‘zsuvta'minot" jamiyati tomonidan suv tozalash inshooti va oqova suv tarmoqlari korxonalariga maxsus avtotransport vositalari topshirildi.

Введены в эксплуатацию реконструированные очистные сооружения Нукуса
В городе Нукус состоялась торжественная церемония открытия реконструированных очистных сооружений «Нукус сув тозалаш» после завершения работ и их повторного ввода в эксплуатацию.
В мероприятии приняли участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев и Председатель правления акционерного общества «Узсувтаъминот» Ахмад Суванкулов, которые поздравили собравшихся с этим знаменательным событием.
Следует отметить, что ранее мощность Нукусских очистных сооружений составляла 60 тысяч кубометров воды в сутки. В результате проведённых реконструкционных работ на сумму 86,6 млрд сумов, выделенных в соответствии с специальным постановлением Президента, эта цифра увеличена до 90 тысяч кубометров в сутки. Количество жителей, обеспечиваемых чистой питьевой водой, возросло с 279 тысяч до более чем 340 тысяч человек.
Кроме того, в городе Нукус, а также в Тахиаташском и Ходжейлийском районах начаты строительные работы на объектах и 286 километрах канализационных сетей за счёт средств Всемирного банка в размере 78 млн долларов. Одновременно в Амударьинском, Берунийском, Караузякском, Кунградском, Муйнакском и Нукусском районах продолжается реализация проектов по улучшению системы водоснабжения за счёт средств Азиатского банка развития на сумму 145 млн долларов.
В ходе сегодняшней торжественной церемонии акционерное общество «Узсувтаъминот» передало специализированные автомобили предприятиям по обслуживанию очистных сооружений и канализационных сетей.