O‘zbek tili bayramining 36 yilligi keng nishonlandi
Bugun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrida 21 oktyabr - O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Unda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo‘qorg'i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev so‘zga chiqib, yig'ilganlarni bayram munosabati bilan tabrikladi.
Ta'kidlanganidek, tilimizga bo‘lgan hurmat - bu ko‘p millatli xalqimizning ma'naviy dunyosini yanada boyitishga, milliy asrab-avaylash va ularni ulug'lashga qaratilgan g'amxo‘rlikning ifodasidir.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzini oshirishga alohida e’tibor qaratilib, bu borada keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Ayniqsa, bu borada o‘zbek tilini chuqur o‘rganish, uni ilmiy asosda har tomonlama rivojlantirish va qo‘llash doirasini kengaytirish, filolog kadrlarni tayyorlash choralarining yangi bosqichlarga ko‘tarilgani - bu mamlakatimizda davlat tiliga bo‘lgan alohida e’tibor ifodasidir.
Shuni unutmasligimiz kerakki, davlat tilining sofligi - bu yurtimiz taraqqiyoti hamda xalqimiz kelajagini belgilaydi. U o‘sib kelayotgan yoshlarni ona-Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalashda va milliy urf-odat, asrab-avaylashda muhim o‘rin tutadi.

Широко отпраздновано 36-летие Дня узбекского языка
Сегодня в Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердака состоялось торжественное мероприятие, посвящённое 21 октября — Дню узбекского языка.
На мероприятии выступил Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который поздравил всех собравшихся с этим знаменательным праздником.
Отмечалось, что уважение к родному языку — это проявление заботы, направленной на духовное обогащение нашего многонационального народа, сохранение и возвеличивание национальных ценностей.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание повышению престижа узбекского языка как государственного, и в этом направлении проводится масштабная работа.
Особенно важно, что изучение узбекского языка на глубоком уровне, его всестороннее развитие на научной основе, расширение сферы применения, а также подготовка квалифицированных филологов вышли на новый этап — это яркое свидетельство особого внимания к государственному языку в нашей стране.
Следует помнить, что чистота государственного языка определяет развитие нашей Родины и будущее нашего народа. Он играет важную роль в воспитании подрастающего поколения в духе преданности Родине, а также в сохранении национальных обычаев и традиций.