Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashida ishtirok etdi
Joriy yilning 22-oktyabr kuni Rossiya Federatsiyasining Moskva viloyatida O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashining ikkinchi majlisi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Rossiya delegatsiyasiga Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov, O‘zbekiston tomoniga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev rahbarlik qildi.
Ushbu tadbir ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilikning yuksak darajasini yana bir bor tasdiqladi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Forumda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev rahbarligidagi Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi ishtirok etdi.
Unda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi so‘zga chiqib, so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimizning alohida e’tibori bilan Qoraqalpog‘istonning investitsion jozibadorligini oshirish, tadbirkorlar uchun qulay sharoitlar yaratish, tadbirkorlik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash yangi bosqichga ko‘tarilganligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, forumda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi sohasidagi o‘zaro aloqalar va madaniy-gumanitar sheriklikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Ayniqsa, elektron savdo, qo‘shma sanoat korxonalarini tashkil etish, ulgurji savdo-taqsimot markazlarini rivojlantirish, shuningdek, mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlash uchun dual ta’lim tizimini joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir yakunida Rossiya va O‘zbekiston hududlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va gumanitar sohalarni qamrab olgan 30 dan ortiq hujjatlar imzolandi. Jumladan, Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi va Rossiyaning Boshqirdiston, Buryatiya va boshqa hududlari o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha kelishuvlar imzolandi.

Делегация Каракалпакстана приняла участие в Совете регионов Узбекистана и России
22 октября текущего года в Московской области Российской Федерации состоялось второе заседание Совета регионов Узбекистана и России. Российскую делегацию возглавил первый заместитель председателя Правительства Российской Федерации Денис Мантуров, узбекскую сторону — заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Джамшид Ходжаев.
Можно с уверенностью сказать, что данное мероприятие вновь подтвердило высокий уровень стратегического партнёрства и союзнических отношений между двумя странами.
В форуме приняла участие делегация Республики Каракалпакстан под руководством председателя Жокаргы Кенеса Аманбая Орынбаева.
В своём выступлении председатель Жокаргы Кенеса отметил, что в последние годы благодаря особому вниманию уважаемого Президента значительно возросла инвестиционная привлекательность Каракалпакстана, созданы благоприятные условия для предпринимателей и активная поддержка бизнес-проектов выведена на новый уровень.
Кроме того, на форуме были обсуждены вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества, развития промышленной кооперации, взаимодействия в аграрной сфере, а также укрепления культурно-гуманитарного партнёрства.
Особое внимание было уделено таким направлениям, как развитие электронной торговли, создание совместных промышленных предприятий, формирование оптово-распределительных центров и внедрение дуальной системы обучения для подготовки специалистов, востребованных на рынке труда.
По итогам мероприятия было подписано более 30 документов, охватывающих торгово-экономическую, научно-техническую и гуманитарную сферы между регионами России и Узбекистана.
В частности, делегация Каракалпакстана подписала соглашения о сотрудничестве с регионами России — Башкортостаном, Бурятией и рядом других субъектов Федерации.