Ichki ishlar organlari xodimlari va faxriylariga
Siz, azizlarni 25-oktabr – O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlari xodimlari kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Ushbu qutlug‘ ayyomda, avvalo, Vatan oldidagi muqaddas qasamyodingizga doimo sodiq qolib, yurtimiz tinchligi va xalqimiz farovonligi yo‘lida o‘z zimmangizdagi g‘oyat muhim vazifalarni yuksak mas’uliyat bilan ado etib kelayotganingizni alohida ta’kidlashni istardim.
So‘nggi yillarda ichki ishlar organlarini chinakam xalqchil tuzilmaga aylantirish borasida amalga oshirayotgan keng ko‘lamli islohotlarimiz natijasida mamlakatimizda tinchlik-osoyishtalik muhitini ishonchli ta’minlash bo‘yicha mustahkam zamin yaratildi.
2025-yilda “Har bir mahallada huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish” barcha darajadagi rahbarlar uchun eng ustuvor vazifa etib belgilandi. Shu maqsadda jinoyatlar sodir etilishi nuqtayi nazaridan vaziyati og‘ir bo‘lgan mahallalarga ichki ishlar organlari bilan birgalikda
barcha mutasaddi tashkilotlar rahbarlari hamda huquq-tartibot tizimidagi oliygohlar biriktirilib, ularning joylardagi kundalik manzilli faoliyati va xavfsiz muhit yaratishga qaratilgan “yagona faoliyat zanjiri” yaratildi.
Ushbu toifadagi mahallalar kichik hududlarga birlashtirilib, ularda “tezkor yordam” funksiyasini bajaradigan huquq-tartibot maskanlari tashkil etildi, migrantlar va yoshlar bilan ishlash bo‘yicha alohida tashkiliy-profilaktik mexanizmlar shakllantirildi. Profilaktika, tezkor-qidiruv, patrul-post, yo‘l-patrul va qo‘riqlash xizmati inspektorlarining birgalikdagi faoliyati yo‘lga qo‘yilib, ular “mahalla yettiligi” va aholi bilan yaqin hamkorlikda ish olib bormoqda.
Mamlakatimizda olib borilayotgan iqtisodiy islohotlar, ijtimoiy dasturlar hamda huquqiy-tartibotni mustahkamlash borasidagi tadbirlar natijasida yil davomida jami mahallalarning yarmidan ko‘pida jinoyat sodir etilmadi, yoshlar, ayollar va ishsizlar o‘rtasida jinoyatchilikning keskin kamayishiga erishildi.
O‘z navbatida, sohada zamon talablariga mos ravishda samaradorlikka erishishga qaratilgan yangicha ishlash amaliyoti qaror topmoqda. Xususan, ichki ishlar organlarining raqamli infratuzilmasida transformatsiya jarayonlari boshlandi, jamoat xavfsizligini ta’minlash amaliyotiga sun’iy intellekt imkoniyatlari keng tatbiq etilmoqda.
Qisqa muddatda vazirlik va idoralarning qirqqa yaqin ma’lumotlar bazasi bilan integratsiyalashgan “Xavfsiz shahar” yagona platformasi yaratildi, 20 dan ortiq yangi axborot tizimlari ishga tushirildi, “Yagona migrant” axborot bazasi yordamida uzoq vaqt xorijda yurgan shaxslar bilan manzilli ishlash tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Dunyo miqyosida tobora kuchayib borayotgan kiberjinoyatlarning tahdid va ta’siridan mamlakatimizni ishonchli himoya qilish, ayniqsa, aholimizning ulardan jabrlanishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha kompleks mexanizmlar joriy etilmoqda. Tabiiyki, bu sohada zamonaviy professional kadrlarga bo‘lgan talabni oshirmoqda.
Shu jihatdan 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab Ichki ishlar vazirligi Akademiyasida dual ta’lim jarayoni va innovatsion pedagogik texnologiyalar asosida “Raqamli texnologiyalar sohasida jinoyatlarga qarshi kurashish faoliyati” yo‘nalishida malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yilgani muhim qadam bo‘ldi.
Hurmatli soha xodimlari!
Jinoyatlarning barvaqt oldini olish, mahallalarda xavfsiz muhit yaratish orqali xalqimiz hayotini yanada osoyishta va fayzli qilishga qaratilgan harakatlarimizni biz bundan buyon ham ustuvor darajada izchillik bilan davom ettiramiz. Bunda “mahalla yettiligi” imkoniyatlaridan samarali foydalanish, oila, ta’lim muassasasi, mahalla faollari va davlat idoralari o‘rtasida uzviy hamkorlikni ta’minlashga alohida e’tibor berish lozim.
Biz zamon talablarini hisobga olib, ichki ishlar organlarida jinoyatchilikka qarshi kurashish jarayonini raqamli texnologiyalar imkoniyatlarini keng joriy etgan holda tashkil etish, kiberfiribgarlik va kibero‘g‘irliklarga chek qo‘yish bo‘yicha ishlarni yangicha yondashuvlar asosida yanada faollashtiramiz.
Butun jahonda giyohvandlik balosi asosan voyaga yetmaganlar va yoshlarni o‘z domiga tortayotgani hammamizni ogohlikka undashi zarur. Ushbu illatdan milliy genofondimizni asrash maqsadida uyushgan narkojinoyatchilikka butunlay chek qo‘yish borasidagi harakatlarimizni yangi bosqichga olib chiqishimiz, tezkor-profilaktik va tergov faoliyatini manzilli tashkil etishimiz kerak.
Ishonchim komil, ana shu ustuvor yo‘nalishlarda safarbarlikni kuchaytirib, birgalikda harakat qilib, ishimiz samarasini keskin oshirsak, xalqimizning chinakam roziligiga erishamiz.
Fursatdan foydalanib, siz, azizlarga Vatanimiz va xalqimiz tinchligi yo‘lidagi sadoqatli va fidokorona xizmatingiz uchun samimiy minnatdorlik bildiraman.
Ushbu shonli ayyomda el-yurt tinchligi yo‘lida halok bo‘lgan mard va jasur soha xodimlarining xotirasini hurmat bilan yodga olib, ularning oilalari va farzandlariga ezgu tilaklarimizni yo‘llaymiz.
Hech shubhasiz, ichki ishlar organlari xodimlarining mehnatini munosib qadrlash, ularni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy ish sharoitlari, zarur texnik vositalar bilan ta’minlash, malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash masalalari doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib qoladi.
Sizlarni bugungi shukuhli bayram bilan yana bir bor chin dildan tabriklab, barchangizga mustahkam sog‘lik, xonadonlaringizga tinchlik va farovonlik, mas’uliyatli faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.

Сотрудникам и ветеранам органов внутренних дел
От всей души поздравляю вас с отмечаемым 25 октября Днем сотрудников органов внутренних дел Республики Узбекистан.
Хочу подчеркнуть, что в этот знаменательный день вы, оставаясь верными своей священной присяге Родине, с высокой ответственностью выполняете важнейшие задачи во имя мира и благополучия нашего народа.
В результате осуществляемых в последние годы широкомасштабных реформ по преобразованию органов внутренних дел в подлинно народную структуру создана прочная основа для надежного обеспечения в стране мирной и спокойной жизни.
В 2025 году приоритетной задачей руководителей всех уровней определено раннее предупреждение правонарушений в каждой махалле.
С этой целью за махаллями, где наблюдается сложная криминогенная обстановка, вместе с работниками органов внутренних дел закреплены руководители всех ответственных организаций, а также высших учебных заведений правоохранительной системы, создана «единая рабочая цепочка», обеспечивающая ежедневную адресную деятельность на местах и формирование безопасной среды.
Махалли данной категории объединены в малые территории, там созданы пункты правоохранительной «скорой помощи», сформированы особые организационно-профилактические механизмы работы с мигрантами и молодежью. Налажено сотрудничество инспекторов профилактики, работников оперативно-розыскной, патрульно-постовой, дорожно-патрульной и охранной служб, они тесно взаимодействуют с «семеркой махалли» и населением.
В результате осуществляемых в нашей стране экономических реформ, социальных программ и мер по укреплению правопорядка в течение года в более чем половине махаллей не было совершено преступлений, в целом по республике значительно снизилась преступность среди молодежи, женщин и безработных.
В сфере в соответствии с современными требованиями осваиваются новые методы работы, ориентированные на эффективность. В частности, начат процесс трансформации цифровой инфраструктуры органов внутренних дел, в практику обеспечения общественной безопасности широко внедряются достижения в области искусственного интеллекта.
За короткий срок создана единая платформа «Безопасный город», интегрированная с почти сорока информационными базами министерств и ведомств, запущено более 20 новых информационных систем, при помощи единой базы данных трудовых мигрантов налажена адресная работа с лицами, длительное время находящимися за рубежом.
Внедряются комплексные механизмы надежной защиты страны от угроз и негативного влияния растущей во всем мире киберпреступности и, что особенно важно, предотвращения ее последствий для нашего населения. Естественно, возрастает спрос на современные высокопрофессиональные кадры в данной области.
В связи с этим с 2025-2026 учебного года в Академии Министерства внутренних дел на основе принципа дуального образования и инновационных педагогических технологий внедрена новая система подготовки квалифицированных кадров по направлению «Деятельность по борьбе с преступлениями в сфере цифровых технологий».
Уважаемые представители сферы!
Нашим приоритетом и впредь будет последовательное продолжение работы по раннему предупреждению преступлений и созданию безопасной среды в махаллях, чтобы сделать жизнь нашего народа еще более спокойной и благополучной. При этом особое внимание следует уделять эффективному использованию потенциала «семерки махалли», обеспечению тесного взаимодействия между семьей, учебным заведением, активистами махалли и государственными органами.
Учитывая требования времени, мы будем ещё шире использовать возможности цифровых технологий в процессе организации борьбы органов внутренних дел с преступностью, на основе новых подходов активизируем работу по пресечению кибермошенничества и киберкраж.
Как известно, во всем мире наркомании подвержены в основном несовершеннолетние и молодежь, поэтому нам всем необходимо быть более бдительными. В целях защиты генофонда нации от этого порока мы должны поднять на новый уровень работу по полному искоренению организованной наркопреступности, усилить адресную оперативно-профилактическую и следственную деятельность.
Уверен, что, мобилизовав усилия в этих приоритетных направлениях, действуя сообща и еще эффективнее, мы достигнем поставленных целей.
Пользуясь случаем, выражаю вам искреннюю благодарность за самоотверженное и преданное служение Родине и народу.
В этот знаменательный день мы с уважением вспоминаем мужественных и отважных сотрудников системы МВД, погибших во имя нашей мирной жизни, и выражаем самые добрые пожелания их семьям и детям.
Несомненно, в центре нашего внимания всегда будут находиться вопросы достойной оценки труда сотрудников органов внутренних дел, их материальной и моральной поддержки, обеспечения необходимыми техническими средствами, подготовки и переподготовки кадров.
Еще раз искренне поздравляю вас с сегодняшним замечательным праздником, желаю всем вам крепкого здоровья, мира и благополучия вашим семьям, успехов в вашей ответственной деятельности.