Ko‘cha boshilari, nuroniy-oqsoqollar bilan uchrashuv o‘tkazildi
Joriy yilning 23-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston san’at saroyida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaevning shahar va tumanlardagi ko‘cha boshilari, mahalla va ovullardagi nuroniy-oqsoqollar bilan uchrashuvi o‘tkazildi.
Unda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimizning Qoraqalpog‘istonga bo‘lgan alohida e’tibori bilan yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, mintaqamizni har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha alohida qabul qilingan qaror, farmonlar haqida ta’kidladi.
Uchrashuvda asosan faqat Qoraqalpog‘iston uchun 2017-yildan beri 78 farmon va qarorlar qabul qilinib, hozirgi vaqtda 38 hujjatning ijrosi davom etayotgani, shuningdek, xalq farovonligi yo‘lida amalga oshirilgan va bugungi kunda davom ettirilayotgan ezgu ishlar, oldinda turgan vazifalar keng so’z etildi.
Shuni ham alohida ta’kidlash kerakki, o‘tgan yillar Qoraqalpog‘iston tarixida alohida ahamiyatga ega voqealarga boy bo‘ldi desak yanglishmagan bo‘lamiz. Chunki, bu qisqa vaqt ichida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilib, bu ezgu ishlarning amaliy natijalari har bir xonadonga yetib bormoqda.
Qoraqalpog‘iston uchun mamlakatimizning boshqa hududlarida bo‘lmagan imtiyozlar berilib, buning natijasida aholining hayotiy muammolariga yechim topish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, respublikamizni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan rivojlantirish ishlari yangi bosqichga ko‘tarildi.
O‘tkazilgan uchrashuvda ana shunday ezgu amallar keng so’z etildi.
Uchrashuv davomida mahallalarda og’izbirchilikni saqlash, yoshlarni ona Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash, uzoq yillik hayot tajribasi bilan ko‘pchilikka namuna bo‘layotgan ko‘cha boshilari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Prezidiumi qarori asosida "Faxriy yorliq" bilan taqdirlandi.

Состоялась встреча со старейшинами и аксакалами
23 декабря текущего года во Дворце искусств Каракалпакстана состоялась встреча Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева со старейшинами городских и районных улиц, а также аксакалами махаллей и сёл.
В ходе встречи Председатель Жокаргы Кенеса подробно остановился на масштабных реформах, проводимых в нашей стране в последние годы, которые стали возможны благодаря особому вниманию уважаемого Президента к Каракалпакстану. Также были рассмотрены отдельные решения и указы, принятые для всестороннего развития региона.
Отмечалось, что с 2017 года специально для Каракалпакстана было принято 78 указов и постановлений, из которых в настоящее время реализуются 38 документов. Участники встречи обсудили проделанную работу на благо народа, продолжающиеся созидательные инициативы и задачи, намеченные на будущее.
Было подчеркнуто, что прошедшие годы стали важным этапом в истории Каракалпакстана. За сравнительно короткий период проведены масштабные реформы, практические результаты которых ощущаются в жизни каждой семьи. Каракалпакстану предоставлены льготы, не имеющие аналогов в других регионах страны. Это позволило вывести на новый уровень решение жизненно важных проблем населения, поддержку предпринимательства и социально-экономическое развитие республики.
В завершение встречи, согласно решению Президиума Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, старейшины махаллей, отличившиеся многолетним трудом, жизненной мудростью и активной деятельностью по укреплению единства в обществе и воспитанию молодежи в духе преданности Родине, были награждены почетными грамотами Жокаргы Кенеса.