Bugun Nukus shahrining kanalizatsiya tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish ishlariga start berilishi munosabati bilan tantanali tadbir o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni xalqimiz hayotida muhim o‘rin tutadigan voqealardan biri bo‘lgan yangi loyihaning boshlanishi munosabati bilan tabrikladi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimiz rahbarligida aholi kayfiyatiga bevosita ta’sir etuvchi infratuzilma obyektlarini barpo etish borasidagi chora-tadbirlar yangi bosqichlarga ko‘tarilmoqda.
Ana shunday ezgu ishlarning davomi sifatida hurmatli Prezidentimizning topshirig‘i bilan qabul qilingan Vazirlar Mahkamasining 486-sonli qarori asosida «Jahon banki»ning 78 mln. dollar mablag‘lari hisobidan Nukus shahri, Taxiatosh va Xo‘jayli tumanlarida 286 km kanalizatsiya tarmoqlari va obyektlarida qurilish ishlarini olib borish ko‘zda tutilgan.
Aytib o‘tish joizki, bundan qariyb 50-60 yil oldin qurilgan kanalizatsiya tarmoqlari eskirib, bugungi kun talabiga javob bermayotgani ko‘pchilikning kayfiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatib kelgan.
Bugun Nukus shahrining kanalizatsiyasini yangilash maqsadida boshlanayotgan loyiha doirasida 193,5 km kanalizatsiya tarmoqlari va 25 nasos stansiyasining qurilish ishlari boshlanmoqda. Ushbu loyiha yakuniga yetkazilishi bilan shahrimiz aholisining kanalizatsiya ta’minoti 27,6 foizdan 46 foizga yetkaziladi.
Shuningdek, kanalizatsiya tarmoqlaridan yig‘ilgan suvlarni qayta ishlash orqali texnik va xo‘jalik maqsadlarida foydalanish uchun yaroqli suvga aylantiriladi va aholining tomorqa yerlariga yetkazib berish yo‘lga qo‘yiladi.
Yaqin kunlar ichida Xo‘jayli va Taxiatosh tumanlarida ham ushbu qaror doirasida kanalizatsiya tarmoqlarini yangilash ishlari boshlanadi.

Проблема, волнующая население, будет решена за счёт обновления канализационных сетей города Нукуса
Сегодня состоялось торжественное мероприятие, посвящённое началу строительства и реконструкции канализационных сетей города Нукуса.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев выступил с речью и поздравил собравшихся с началом нового проекта, являющегося одним из важных событий в жизни нашего народа.
Отмечалось, что в последние годы под руководством нашего уважаемого Президента меры по строительству инфраструктурных объектов, непосредственно влияющих на настроение населения, выходят на новый уровень.
В продолжение этих благородных дел, на основе постановления Кабинета Министров № 486, принятого по поручению уважаемого Президента, предусмотрено строительство 286 км канализационных сетей и объектов в городе Нукусе, Тахиаташском и Ходжейлийском районах за счёт средств Всемирного банка в размере 78 млн долларов США.
Следует отметить, что канализационные сети, построенные почти 50–60 лет назад, устарели и не отвечают требованиям сегодняшнего дня, что негативно сказывается на настроении многих людей.
Сегодня в рамках проекта по обновлению канализации города Нукуса начинается строительство 193,5 км канализационных сетей и 25 насосных станций. С завершением данного проекта обеспечение населения города канализацией увеличится с 27,6 до 46 процентов.
Кроме того, вода, собранная из канализационных сетей, будет переработана в воду, пригодную для использования в технических и хозяйственных целях, и будет поставляться на приусадебные участки населения.
В ближайшие дни в Ходжейлийском и Тахиаташском районах также начнутся работы по обновлению канализационных сетей в рамках данного постановления.