Ellikqal’a tumanida amalga oshirilayotgan ishlar o‘rganildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev Ellikqal’a tumanida yangi ish o‘rinlarini yaratish, aholining turmush sharoitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi "Zarbdor" tajribasi asosida Oqchako‘l bo‘yidagi turizm rekreatsion zonasida amalga oshirilgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Bundan so‘ng, "Qabatqal’a" mahallasi hududida "Bo‘ston Buxgalteriya" MCHJ tomonidan qog‘ozni qayta ishlash orqali xo‘jalik qog‘ozlarini ishlab chiqarish, "ELLIKQAL’A OLTIN TOLASI KLASTERI" MCHJ tomonidan amalga oshirilayotgan paxtani qabul qilish punktini tashkil etish va tayyor trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqarish, "MEDI-UM ENERGY STREAM" MCHJning polietelin quvurlar ishlab chiqarish loyihalari ko‘zdan kechirildi. Tadbirkorlarga yaqindan ko‘maklashish, yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan har qanday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, tuman obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, jiyda ko‘chatini yetishtirish loyihasi va aholiga ko‘rsatilayotgan pullik xizmatlarning borishi o‘rganildi. Qo‘shimcha daromad topishga qaratilgan loyihalarni ko‘paytirish kerakligi alohida ta’kidlandi.
"Navoiy" mahallasidagi "BO‘STON STRAUSI" fermer xo‘jaligi tomonidan tuyaqush boqish, "Qo‘shqo‘ra" mahallasi hududidagi "ISLOM NASL CHORVA" MCHJ tomonidan chorvachilik kompleksini tashkil etish, "Dumanqal’a" mahallasidagi Madaminov Allabergan tomorqasida tashkil etilgan ko‘chatchilik loyihalari ko‘rib chiqildi.
Bundan so‘ng, "Navoiy" mahallasi hududidagi "Bo‘ston cherri" fermer xo‘jaligi yer maydonida yangidan barpo etilayotgan o‘rik bog‘iga "Yashil makon" loyihasi doirasida ovul oqsoqollari, nuroniylar bilan birga ezgu niyatlar bilan meva ko‘chatlari o‘tqazildi.

Ongoing work in Ellikkala District reviewed
Amanbay Orynbaev, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, closely reviewed the ongoing efforts in Ellikkala District aimed at creating new jobs and improving the living conditions of the population.
At the outset, the Chairman of the Jokargy Kenes familiarized himself with the work carried out in the tourism and recreation zone near Oqchako‘l, based on the "Zarbdor" experience.
He then inspected a number of projects being implemented in the territory of the "Qabatqal’a" mahalla. These included the production of paper-based household products through paper recycling by "Bo‘ston Buxgalteriya" LLC, the establishment of a cotton collection point and the production of finished knitwear by "ELLIKQAL’A OLTIN TOLASI KLASTERI" LLC, as well as a polyethylene pipe manufacturing project being implemented by "MEDI-UM ENERGY STREAM" LLC. Responsible officials were given clear instructions to provide practical support to entrepreneurs and to back all initiatives aimed at creating new jobs
The work being carried out by the district beautification department, the jiyda seedling cultivation project, and the progress of paid services being provided to the population were also reviewed. Particular emphasis was placed on the need to expand projects aimed at generating additional sources of income.
Projects involving ostrich farming by the "BO‘STON STRAUSI" farm in the "Navoiy" mahalla, the establishment of a livestock complex by "ISLOM NASL CHORVA" LLC in the "Qo‘shqo‘ra" mahalla, and a seedling cultivation project established on the household plot of Allabergan Madaminov in the "Dumanqal’a" mahalla were also examined.
Afterwards, as part of the "Yashil Makon" initiative, fruit tree saplings were planted in the newly established apricot orchard on the land of the "Bo‘ston Cherry" farm in the "Navoiy" mahalla together with village elders and respected members of the community.