Janubiy Koreya davlatida o‘tkazilgan seminar doirasida Qoraqalpog‘istonning investitsiyaviy salohiyati taqdim etildi
Yaqinda Janubiy Koreya davlatida Shimoli-Sharqiy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy ma’muriyatlari uyushmasi (АРАССВА) ning navbatdagi seminari o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Qoraqalpog‘istondan ham vakillar ishtirok etdi.
Seminarda vakillarimiz tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida amalga oshirilishi kutilayotgan investitsiya loyihalari va mintaqamiz salohiyati haqida keng turdama’lumot berildi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimizning Qoraqalpog‘istonga bo‘lgan e’tibori natijasida mintaqamiz uchun alohida qabul qilingan qaror va farmonlar, shu asosda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish borasida yaratilgan imkoniyatlar haqida keng tarzda so‘z yuritildi.
Bundan so‘ng Koreyaning Far East University vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda ushbu universitet va Qoraqalpoq davlat universiteti o‘rtasida oliy ta’lim yo‘nalishida hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tashrif davomida Kor Net global kompaniyasi bilan birgalikda koreyalik kompaniyalar ishtirokida uchrashuvlar o‘tkazilib, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, qurilish, turizm yo‘nalishlarida hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.

The Investment Potential of Karakalpakstan Presented at a Seminar in South Korea
At a recent seminar held in South Korea under the auspices of the Association of North East Asia Regional Governments (NEAR), the investment potential of Karakalpakstan was presented to an international audience.
Representatives of Karakalpakstan took part in the event as members of the official delegation of Uzbekistan. During the seminar, they delivered a comprehensive presentation outlining prospective investment projects planned for implementation in the Republic of Karakalpakstan, as well as the region’s broader economic potential.
Particular attention was given to the favorable conditions created for the development of entrepreneurship and the enhancement of the region’s investment attractiveness. These conditions stem from a series of resolutions and decrees adopted in recent years, reflecting the special emphasis placed on the development of Karakalpakstan by the President.
The program also included a meeting with representatives of Korea Far East University, during which an agreement was reached to establish cooperation in the field of higher education between the university and Karakalpak State University.
In addition, as part of the visit, meetings were held in cooperation with Kor Net Global, bringing together representatives of Korean companies. These discussions resulted in agreements to collaborate in key sectors, including pharmaceuticals, agriculture, construction, and tourism.