Janubiy Koreya davlatida o‘tkazilgan seminar doirasida Qoraqalpog‘istonning investitsiyaviy salohiyati taqdim etildi
Yaqinda Janubiy Koreya davlatida Shimoli-Sharqiy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy ma’muriyatlari uyushmasi (АРАССВА) ning navbatdagi seminari o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Qoraqalpog‘istondan ham vakillar ishtirok etdi.
Seminarda vakillarimiz tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida amalga oshirilishi kutilayotgan investitsiya loyihalari va mintaqamiz salohiyati haqida keng turdama’lumot berildi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda hurmatli Prezidentimizning Qoraqalpog‘istonga bo‘lgan e’tibori natijasida mintaqamiz uchun alohida qabul qilingan qaror va farmonlar, shu asosda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish borasida yaratilgan imkoniyatlar haqida keng tarzda so‘z yuritildi.
Bundan so‘ng Koreyaning Far East University vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda ushbu universitet va Qoraqalpoq davlat universiteti o‘rtasida oliy ta’lim yo‘nalishida hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tashrif davomida Kor Net global kompaniyasi bilan birgalikda koreyalik kompaniyalar ishtirokida uchrashuvlar o‘tkazilib, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, qurilish, turizm yo‘nalishlarida hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.

В рамках семинара, проведенного в Южной Корее, был представлен инвестиционный потенциал Каракалпакстана
Недавно в Южной Корее состоялся очередной семинар Ассоциации региональных администраций стран Северо-Восточной Азии (АРАССВА).
В нем также приняли участие представители Каракалпакстана в составе делегации Узбекистана.
На семинаре представители нашего региона презентовали подробную информацию об инвестиционных проектах, которые планируется реализовать в Республике Каракалпакстан и потенциале нашего региона.
Также были подробно обсуждены возможности, созданные для развития предпринимательства и повышения инвестиционной привлекательности на основании постановлений и указов, принятых в последние годы специально для нашего региона благодаря особому вниманию нашего уважаемого Президента к Каракалпакстану.
После этого состоялась встреча с представителями Korea Far East University, на которой была достигнута договоренность о сотрудничестве в сфере высшего образования между данным университетом и Каракалпакским государственным университетом.
В ходе визита совместно с компанией Kor Net глобал были проведены встречи с участием корейских компаний и достигнута договоренность о сотрудничестве в сфере фармацевтики, сельского хозяйства, строительства и туризма.